Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 8.10.2002
Svátek má Věra
  Výběr z vydání
 >ZE SVĚTA: Americký talibánec odsouzen
 >TÉMA: Pesticidy.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Daruj krev, daruješ život - sobě
 >HISTORIE: Water-Loo (aneb Císařovy nové hemoroidy, díl 1.)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Podivný magnetismus mrtvého metra
 >PSÍ PŘÍHODY: Nehodnej hodnej
 >TÉMA: Původ palestinsko-izraelského konfliktu (část 3.)
 >ZÁBAVA?: Zápis z návštěvy veřejného shromáždění Sdružení A-PRD!
 >ÚVAHA: Politika je …,
 >ARCHITEKTURA: Byli jsme v Jelením příkopě
 >O KNIZE: Věda kontra iracionalita 2
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Austrálie a Oceánie do roku 1770
 >POLITIKA: Vrah pod ochranou
 >EKONOMIKA: Hotovost byla králem
 >CHTIP: 12 dobrých důvodů pro sex

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
8.10. ZDRAVÍ: Cizí těleso v uchu
Jiří Široký

S cizími tělesy v uších (corpus alieum auris) se setkáváme nejčastěji u dětí. Ty si tam totiž při hraní zasouvají úmyslně rozličné předměty sami.

Mohou to být různé korálky či části hraček, ale také mouchy či šváby. Většinou se tyto předměty zachytí ve vnějším zvukovodu, v řídkých případech mohou projít až do středouší či do Eustachovy trubice. Ve většině případů se tato cizí tělesa dostávají do ucha jeho vchodem. Případem méně častým (alespoň v dobách míru) jsou tělesa, která se do ucha dostanou při úrazu či zástřelu.

Rozpoznat v uchu cizí těleso většinou pro lékaře nebývá problém. Problematičtější bývá, aby pacient na tuto možnost vůbec pomyslel a lékaře s daným problémem navštívil. Některé tyto předměty (zejména pokud jsou oblé) totiž mohou zůstat v uchu i delší dobu bez nápadnějších příznaků. Předměty, které mají nějaké hroty či hrany na sebe většinou upozorní bolestí a u těles, která mohou bobtnat se po čase dostavuje nedoslýchavost a pocit tlaku v uchu. Dokonce může dojít i k reflektorickému kašli, který je způsoben tím, jak toto těleso tlačí na ušní větev bludného nervu. Pokud tlačí na ušní bubínek, může způsobovat rozličné šelesty – dokonce až závrať. Nejméně přehlédnutelný je asi živý hmyz, který v uchu způsobuje velice hlučné šelesty a silný pocit šimrání.

Pokud se jedná o malá, nekomplikovaná tělesa, lze je z uší odstranit výplachem sterilní vodou či fyziologickým roztokem (0,93% roztok NaCl ). Toto však nelze provádět pokud je protržen ušní bubínek či pokud se jedná o bobtnavá tělesa. V těchto případech se těleso odstraní na ušním oddělení specializovanými nástroji.

Další informace naleznete zde
Další články tohoto autora:
Jiří Široký

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: