Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 9.10.2002
Svátek má Štefan
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Jak to chodí v EU, aneb už abychom tam byli?
 >POLITIKA: Poučení z krizového vývoje
 >POLITIKA: Komu překáží myšlenkové schéma ODS?
 >GLOSA: Budeme volit nového prezidenta republiky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Tvář nepřítele
 >PSÍ PŘÍHODY: Je tu podzim
 >TÉMA: Junák a sociální demokracie
 >MROŽOVINY: Jadran na dvakrát
 >MÝTY: Hefaistos - bůh nebo strojař? (1.)
 >ROZPOČET: NKÚ a mrtvé duše ve státním rozpočtu
 >INFO: Metrostav odmítá nařčení.
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Rané formy písma
 >NÁZOR: Rozlišujme rasismus a pokrytectví
 >EKONOMIKA: Co přinese příznivý inflační vývoj
 >ZDRAVÍ: Problémy s nehty

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
9.10. ZDRAVÍ: Problémy s nehty
Gabriela Maděričová

Na nehtech nás mohou trápit bílé skvrnky. Bohužel nejdou odstranit, jediná pomoc je nechat nehty odrůst a dále se o ně starat tak, aby bílé flíčky nevznikaly.

To znamená nestříhat kůžičku kolem nehtů, neškrábat nehtové lůžko a dbát na dostatečný přísun vitaminů, které jsou pro zdravé nehty důležité - vitaminy A, D, křemík, vápník a železo. Pokud se tvoří slabé bílé půlkruhy s tmavším červeným podkladem, které napodobují tvar nehtů trpíte nedostatkem některého vitaminu nebo jiné látky v těle.

K dobré stavbě nehtů je důležitý, kromě výše uvedených látek, i příjem bílkovin jak živočišných - maso, mléko, vejce, tak rostlinných - sója, luštěniny. Pokud se nehty štěpí, zkraťte je, protože dlouhé nehty mají větší sklon ke štěpení a lámání. Záděry opatrně odstřihněte, nikdy neokusujte nebo netrhejte.

Nažloutlé nehty jsou způsobeny častým odlakováváním a následným lakováním. Pokud se zažloutnutí dá odstranit jemným pilníkem je vše v pořádku. Pokud se zažloutlé zabarvení objevuje jen na několika nehtech a nelze odstranit, může se jednat o infekční onemocnění nehtu a je nutné navštívit lékaře.

Okusování nehtů je pravděpodobně jedním z nejčastějších zlozvyků. Je vyvoláno stresem, strachem, nervozitou. Často si lidé okusují i kůži okolo nehtu. U okusovaných nehtů jsou nehtové destičky tak malé, že si s nimi neporadí ani manikérka či nehtová designérka. Zlepšení vzhledu nehtu není potom možné ani umělými nehty, protože pro jejich aplikaci je nutné mít nehet normální a ne okousaný a zapadlý. Jediným řešením pro okousané nehty je nechat je dorůst. Pomocníkem mohou být přípravky většinou ve formě vodiček či kapek, které se natírají na nehet a po zaschnutí vydrží i několik hodin. Při každém pokusu o ukousnutí nehtu pak díky své nepříjemné chuti upozorní svého nositele, že dělá něco, co nemá.

Tipy
Na noc si namažte ruce mastným krémem nebo olejem a navlékněte si bavlněné rukavičky a vydržte v nich celou noc. Ránou budou ruce hladké a kůžička kolem nehtů promaštěná.

V salonech často aplikují parafínový zábal. Parafín je speciální vosk, který se ohřívá v přístroji, jenž udržuje lázeň teplou. Ruce se do ní namočí a pak vloží do plastového sáčku a froté rukavic. V zábalu ruce zůstanou 15-20 minut a pak se ošetří. Ruce můžete namáčet také v olivovém oleji s několika kapkami citronu. Pro zlepšení kvality nehtů si namíchejte nápoj z dvou dcl vody, lžičky želatiny, šťávy z ½ citronu a lžičku medu, a pijte ho 14 dní každý den, poté stačí 1x týdně.

Další informace naleznete zde
Další články tohoto autora:
Gabriela Maděričová

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: