Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 8.10.2002
Svátek má Věra
  Výběr z vydání
 >ZE SVĚTA: Americký talibánec odsouzen
 >TÉMA: Pesticidy.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Daruj krev, daruješ život - sobě
 >HISTORIE: Water-Loo (aneb Císařovy nové hemoroidy, díl 1.)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Podivný magnetismus mrtvého metra
 >PSÍ PŘÍHODY: Nehodnej hodnej
 >TÉMA: Původ palestinsko-izraelského konfliktu (část 3.)
 >ZÁBAVA?: Zápis z návštěvy veřejného shromáždění Sdružení A-PRD!
 >ÚVAHA: Politika je …,
 >ARCHITEKTURA: Byli jsme v Jelením příkopě
 >O KNIZE: Věda kontra iracionalita 2
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Austrálie a Oceánie do roku 1770
 >POLITIKA: Vrah pod ochranou
 >EKONOMIKA: Hotovost byla králem
 >CHTIP: 12 dobrých důvodů pro sex

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
8.10. ZE SVĚTA: Americký talibánec odsouzen
Petr Janík

John Walker Lindh, jedenadvacetiletý Američan, který bojoval v řadách Talibanu, byl odsouzen ke dvaceti letům vězení. Ve své závěrečné řeči odmítnul terorismus, zavrhl Osamu bin Ladina a pokusil se vysvětlit, proč se přidal k Talibanu. Ve své omluvě se však omezil pouze na svou rodinu, které se omluvil za způsobenou bolest.

Při přelíčení vystoupil i Johnny Spann, otec Johnny Michaela Spanna, důstojníka CIA, kterého zabili povstalí vězni v afgánské věznici Mazar-i-Sharif, kde byl v listopadu držen i Lindh. Podle trajektorie smrtící kulky, jak ji zjistila pitva, byl klečící Spann zastřelen ranou do týla z míst, kde se měl nacházet Lindh. Johnny Spann obvinil Lindha z vraždy svého syna. Soudce Ellis zdůraznil, že soud nemá nejmenší důkaz o tom, že by Lindh zabil Spanna a že podezření samo o sobě není důkaz. "Váš syn byl hrdina," řekl soudce panu Spannovi. "Mezi jinými věcmi bojoval i za to, aby se nedosuzovali lidé bez důkazů." Na přímou soudcovu otázku prohlásil Lindh výslovně, že při Spannově zastřelení nehrál žádnou úlohu.

Lindhův trest byl navržen už drív po vzájemné dohodě obžaloby a obhajoby, když místo původních deseti článků obžaloby byl Lindh nakonec odsouzen za napomáhání Talibanu a nošení výbušnin. Lindh může být za dobré chování propuštěn dříve, avšak ve vězení stráví nejméně 17 let. Dohoda uchránila Lindha před doživotním vězením, Lindh však musí i nadále spolupracovat s vládními vyšetřovateli.

Soudce řekl Lindhovi, že život je o dělání rozhodnutí a žití v důsledku těchto rozhodnutí. Lindh udělal špatné rozhodnutí, když se přidal k Talibanu a teď za to ponese důsledky. "Byl jste ochoten zemřít za Taliban, nikoliv však za svou zemi. Bojovat za něco, v co věříte, je vznešené, avšak jedině tehdy, je-li sama idea vznešená."

Podle Lindhova dřívějšího písemného prohlášení, které nebylé potvrzeno z oficiálních míst, předpokládal původní bin Ladinův plán útok na Ameriku ve třech fázích. V první fázi se mělo zaútočit na pět cílů, z nichž Lindh uvedl pouze čtyři: Bílý dům, Pentagon a obě budovy World Trade Center. Druhá fáze měla proběhnout těsně před začátkem loňského Ramadánu za pomocí blíže neurčené biologické zbraně. Cíl nebyl identifikován, ale zřejmě mělo jít o útok na zásobník zemního plynu anebo skladiště jaderných zbraní. Plán předpokládal, že důsledky tohoto útoku by nechaly Ameriku zapomenout na 11. září. Třetí útok, který měl Ameriku vyřídit, byl plánován na březen 2001. Lindh uvedl i řadu detailů o výcvikovém táboře al-Kajdy, vzdáleném asi dvě hodiny autem západně od Kandaháru. Většina cvičenců byla ze Saudské Arábie. Velitem tábora byl Emir Abdul Qaddoos, Iráčan, který se vydával za Afgánce. Při výcviku se budoucí teroristé učili mj. fyziku výbuchu a jak používat výbušniny při nátlaku na vládu a jak vyvolávat u lidí strach.

<

(Psáno podle New York Times pro Bláznivou Markétu a Neviditelného psa.)
Další články tohoto autora:
Petr Janík

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: