Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 8.10.2002
Svátek má Věra
  Výběr z vydání
 >ZE SVĚTA: Americký talibánec odsouzen
 >TÉMA: Pesticidy.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Daruj krev, daruješ život - sobě
 >HISTORIE: Water-Loo (aneb Císařovy nové hemoroidy, díl 1.)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Podivný magnetismus mrtvého metra
 >PSÍ PŘÍHODY: Nehodnej hodnej
 >TÉMA: Původ palestinsko-izraelského konfliktu (část 3.)
 >ZÁBAVA?: Zápis z návštěvy veřejného shromáždění Sdružení A-PRD!
 >ÚVAHA: Politika je …,
 >ARCHITEKTURA: Byli jsme v Jelením příkopě
 >O KNIZE: Věda kontra iracionalita 2
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Austrálie a Oceánie do roku 1770
 >POLITIKA: Vrah pod ochranou
 >EKONOMIKA: Hotovost byla králem
 >CHTIP: 12 dobrých důvodů pro sex

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
8.10. ARCHITEKTURA: Byli jsme v Jelením příkopě
Zdeněk Lukeš

Minule jsem tady psal o nových úpravách v Jelením příkopě na Pražském hradě. Nakonec jsem zval čtenáře Psa na vycházku v neděli dopoledne. Procházka se uskutečnila, dokonce navzdory předpovědím nepršelo. Očekával jsem, že přijde tak 20 lidí (to byl i odhad Ondřeje Neffa), ovšem přišlo jich asi 150 (slovy: sto padesát)! Vše se vysvětlilo, když mi nějaká paní podala sobotní Lidovky, kde byla zpráva o vycházce včetně fotografie.

Ale zvládli jsme to. Z Klárova šel husí pochod po kovových lávkách nad Chotkovou silnicí do dolní části příkopu. Pak jsme vyšplhali "kozí stezkou" nahoru k nově upravené Fíkovně. nad ní jsme se dostali na cestu podél Oranžerie. U Prašného mostu, vlastně valu Prašného mostu jsme se zase spustili dolů do příkopu. Byl s námi architekt Josef Pleskot - projektant nového tunelu, který spojuje obě části rozděleného příkopu. Vyprávěl o tom, jak se most projektoval a jaké materiály byly použity. V tunelu bohužel nesvítilo světlo, takže nebyla vidět ani odkrytá část pilíře původního mostu.

V přívětivém Horním Jelením příkopu jsem ukázal místo, kde býval výběh medvědů, dokud oba huňáči neutekli (1960) a nepochutnali si na rukou a nohou zahradníků. A pak nás čekal ještě výstup na Masarykovu vyhlídku a k vinici. Pokochali jsme se nezvyklým panoramatem věží kostelů a paláců a pokračovali k rudolfínskému rybníku v bývalé Bažantnici. Tady naše procházka skončila. Vy si ji můžete udělat také - všechny tyto prostory jsou už dnes přístupné (ale ještě před dvanácti lety ani jediný). Ale pospěšte si, protože v zimním období jsou hradní zahrady a Jelení příkop uzavřeny (zimní období začíná zpravidla koncem října a trvá do začátku dubna, to platí i pro park v Lánech).

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: