Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 9.10.2002
Svátek má Štefan
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Jak to chodí v EU, aneb už abychom tam byli?
 >POLITIKA: Poučení z krizového vývoje
 >POLITIKA: Komu překáží myšlenkové schéma ODS?
 >GLOSA: Budeme volit nového prezidenta republiky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Tvář nepřítele
 >PSÍ PŘÍHODY: Je tu podzim
 >TÉMA: Junák a sociální demokracie
 >MROŽOVINY: Jadran na dvakrát
 >MÝTY: Hefaistos - bůh nebo strojař? (1.)
 >ROZPOČET: NKÚ a mrtvé duše ve státním rozpočtu
 >INFO: Metrostav odmítá nařčení.
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Rané formy písma
 >NÁZOR: Rozlišujme rasismus a pokrytectví
 >EKONOMIKA: Co přinese příznivý inflační vývoj
 >ZDRAVÍ: Problémy s nehty

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
9.10. TÉMA: Jak to chodí v EU, aneb už abychom tam byli?
Miloslav Zíma

Poslední Spiegel (č. 41, str 152) se zabývá aktuelními poměry v EU byrokracii. Zájemci, který sám Spiegel nečte bych chtěl některá fakta tohoto zajímavého článku krátce zpřístupnit:

Nový skandál EU propukl sporem dvou dam. Německé rozpočtové komisařky Schreyer a její spanělské podřízené šéfúčetní paní Andreasen. Jde prakticky o to samé, jako 1999, kdy musela kvůli korupci a nepořádku odstoupit celá EU komise. Paní Andreasen odmítla po čtyřech a půl měsících činnosti od ní vyžadovaný podpis pod zúčtování komise. Místo toho se s její německou zelenou šéfovou těžce chytla a předložila celý katalog obvinění, kterým doložila své tvrzení, že kontům EU komise chybí "jakákoli verifikovatelná platnost". Doložila dále, že nemůže říct, "které části 100-miliardového Euro rozpočtu jsou korektně vyúčtovány a které nikoli". Dále poukázala na neúplnost dokumentů a přepsané protokoly o vnitřní kritice a na obrovské diference ve výdajových seznamech pro strukturní fondy. V dokladech vedení komise chybělo v minulém roce 5 miliard Euro, které byly zaknihovány v oddělení paní Andreasen jako odpisy. Ukázalo se, že do zastaralého computerového systému EU má nekontrolovaný přístup asi 4000 eurokratů. Vyšlo najevo, že přes všechen nepořádek v minulém roce na sebe upozornilo 41 EU úředníků korupcí, podvodem a pod. Vypadá to tak, že Prodiho po posledním fiasku ustavená Reformní komise nedosáhla ničeho. Dále se ukázalo, že komisaři Schreyer a Kinnock mají na stole dva posudky renomovaných míst (EU Kontrolní dvůr a Vnitřní revize), jejichž esence je možno shrnout do výroku "na bilancích EU-komise nesouhlasí zepředu ani zezadu vůbec nic". Bez paní Andreasen by se o tom asi nikdo nedověděl. A co je výsledkem revolty paní Andreasen? Bude se tím zabývat EU parlament, přestože se EU komise pokusila juristickými posudky výpověď paní Andreasen znemožnit. Jeden výsledek je ale okamžitý: Kariera paní Andreasen je zastavena, je suspendována a její nadřízená zahájila proti ní disciplinární řízení.

Připadá vám to známé, jenom ta jména jsou ještě trochu nezvyklá a ty sumy v Euro evropské? Nebojte se, zvyknete si. Hurá do EU. Naši soudruzi prognostici, ministři, referenti, ředitelé atd. nemají s adaptací určitě žádné problémy.

Abych nebyl špatně pochopen, jsem pro vstup do EU, ale chtěl bych, abychom tam šli s lidmi jako paní Andreasen, tedy s odborníky s charakterem. Ale jelikož není možno přistoupit k EU bez našich politiků, vlády a jejích managerů, vstanou noví Kožení a budem v tom. Až po krk.


Další články tohoto autora:
Miloslav Zíma

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: