Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 9.10.2002
Svátek má Štefan
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Jak to chodí v EU, aneb už abychom tam byli?
 >POLITIKA: Poučení z krizového vývoje
 >POLITIKA: Komu překáží myšlenkové schéma ODS?
 >GLOSA: Budeme volit nového prezidenta republiky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Tvář nepřítele
 >PSÍ PŘÍHODY: Je tu podzim
 >TÉMA: Junák a sociální demokracie
 >MROŽOVINY: Jadran na dvakrát
 >MÝTY: Hefaistos - bůh nebo strojař? (1.)
 >ROZPOČET: NKÚ a mrtvé duše ve státním rozpočtu
 >INFO: Metrostav odmítá nařčení.
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Rané formy písma
 >NÁZOR: Rozlišujme rasismus a pokrytectví
 >EKONOMIKA: Co přinese příznivý inflační vývoj
 >ZDRAVÍ: Problémy s nehty

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
9.10. Volby už umíme, teď přijde referendum
(eff)

Volby už umíme: nechodíme k nim a to je jedna ze základních občanských svobod. Nikdo nemá žádného pohůnka s odznakem pod klopou, který by udělal občanovi čárku do černého sešitu za to, že "nevložil do urny svůj hlas". K chystaným volbám do 1/3 senátu se chystá 25% občanů... Myslím, že s ohledem na užitečnost instituce je to až moc.

Sněmovna projednávala v prvním čtení zákon o referendu. Toto všelidové hlasování by mělo rozhodnout o tom, zda si občané přejí vstup do Evropské unie. Všechny parlamentní strany návrh podporují a referendum by se mohlo konat v druhé čtvrtině příštího roku. To je velmi rozumné, ba nutné: samozřejmě, že o vstupu do EU musí rozhodnout referendum.
Ostatně soudím, že skvrna na "sametovém rozvodu" Československa působí fakt, že se tehdejší sněmovny nedokázaly na otázce pro referendum shodnout. Toto budiž připomenuto: není totiž pravdou, že Českoslovansko "rozpustili" Klaus s Mečiarem nějakými zákulisními machinacemi. O referendu se tehdy jednalo - avšak myšlenka ztroskotala na tom, že nebyla nalezena shoda stran otázky.

Pokud jde o vstup do EU, otázka je jasná: chceme tam vlízt: ANO/NE. Každý občanský hlas má váhu, i hlas toho nejméně informovaného. Nicméně patálie s referendem stran rozpuštění Československa by měla být dějinným poučením, že referendum lze otázkou fatálně zmanipulovat. V zásadě totiž se v referendu vždycky musí volit metodou ano/ne, a je pak strašně důležité, na co občané kývou nebo vrtí hlavou. To je důvod, proč je v naší sněmovně tolik rozporů kolem obecného referenda. Socialisté jsou pro obecné referendum, protože věří, že svými pákami a nitkami se jim vždycky podaří shůry státní moci otázky zmáknout. Občanské strany jsou proti, z téhož důvodu. V pátek příštího týdne se bude ve sněmovně jednat o referendu dál.
Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: