Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 10.10.2002
Svátek má Marina
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Bohulibý zákaz reklamy na cigarety?
 >ZE SVĚTA: Instruktáž o zakládání nových vlastí
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Voleník si to pokazil
 >GLOSA: Je Irák tak nebezpečný pro svět?
 >ZE ŽIVOTA: Balkánská záda Branka Vukiče
 >OHLAS: Občanská liga bezostyšně lže!
 >MÝTY: Hefaistos - bůh nebo strojař? (2.)
 >ZAMYŠLENÍ: Pekaři a soudci,jak ti spolu souvisí?
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích
 >O FILMU: Porážka Chodů u Nového Knína
 >TÉMA: Původ palestinsko-izraelského konfliktu (část 4.)
 >MEJLEM: Povodňové osudy
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Blízký východ (mapa)
 >KOMENTÁŘ: Tělocvičny
 >ZDRAVÍ: Křečové žíly

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
10.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Voleník si to pokazil
Jan Kovanic

Lubomír Voleník, bývalý prezident Nejvyššího kontrolního úřadu, kterého poslanci opětně navrhli na stejnou funkci už letos na jaře a který nebyl tehdy prezidentem republiky jmenován, vážně ohrozil svůj očekávaný návrat do čela NKÚ. Jeho devítiletý mandát vypršel o půlnoci ze 7. na 8. července 2002, ale teprve tento měsíc má Poslanecká sněmovna znovu jednat o nových kandidátech na funkce prezidenta a viceprezidenta úřadu. Václav Havel odmítl před volbami podepsat navržená jména údajně kvůli Františkovi Brožíkovi, tehdejšímu místopředsedovi Sněmovny za ČSSD, který tehdy hledal, čím se bude po volbách živit. Brožík své uplatnění již našel, místo viceprezidenta NKÚ ho dále nezajímá. Jenže teď zase dělá problémy Voleník.

Co provedl? Nechal se vyfotografovat spolu se skupinou politiků ODS na předvolební billboard své strany. Což jeho zatím nezpochybňovanou nominaci v poslaneckém klubu ČSSD "částečně diskvalifikuje," jak prohlásil předseda tohoto klubu Milan Urban. Socialisté Voleníka už znovu nenavrhnou. Předseda dalšího klubu, unionista Karel Kühnl, hořekuje: "Je to velká škoda, že si to takto pokazil." Ve své funkci byl prý vždy nezávislý - a teď tohle!

Cohle? Nechal se vyfotografovat na stranický předvolební materiál, čímž... Čímž ukázal, že ODS není jenom stranou sebestředného nafoukaného Klause, tunelářů, podvodníků a spalovačů naší země. Ale Lubomír Voleník tento mediální propagandistický obraz zločinné ODS poněkud narušuje a vsouvá do uvozovek. A to je vskutku velký hřích.

Lubomír Voleník je přitom členem ODS už od jejího vzniku. (Předtím OF, před rokem 1989 působil v ekologických hnutích - když to ještě bylo o hubu.) Členstvím v Občanské demokratické straně se nikdy netajil, ale také se tím ve své funkci nenechal ovlivňovat, ani nebyl zpochybňován kvůli tomu, že by někomu stranil. Nyní se podle politiků vládní koalice diskvalifikoval veřejným přiznáním a veřejnou podporou, kterou dal najevo vůči své straně. To je nepřípustné! Mnohem nezávislejší bude nějaký člen ČSSD, ale o tom si nejspíš poslanci popovídají nejdřív s panem prezidentem Havlem. Ještě před tím, než někoho jmenují. Aby nové kandidáty na prezidenta a viceprezidenta NKÚ po návrhu Poslanecké sněmovny zase náhodou neodmítl podepsat. Třeba kvůli tomu, že nesplňují představy Václava Havla o reálné demokracii. V dalším kole by další kandidáty do vedení NKÚ asi podepisoval už nový prezident České republiky.

Který to bude? Navrhoval bych, aby občanští demokraté mezi ctihodná jména svých zvažovaných kandidátů na prezidentský úřad (tedy prezidenta republiky, ne NKÚ:), zařadili i Lubomíra Voleníka. Devět let v čele NKÚ a neposkvrněná minulost prokázaly profesní zdatnost a morální kredit tohoto kandidáta. Svou pílí, kázní a cílevědomostí, se kterou se vyrovnává se svou nemocí, je i dobrým příkladem pro všechny občany České republiky.

Proto volám: "President for President!"

Psáno v Praze dne 9. října 2002 dopoledne

Prameny: Hospodářské noviny 9.10. 2002, archiv autora
Viz i Šamanovo doupě z 2.7.2002: Prezident si balí kufry
(K napsání dnešního článku mne vyprovokoval i jeden z tehdejších komentářů: "Voleník je snad jediný známý člověk, který je vnímán jako inteligentní, čestný a nadstranický nikoli na základě tvrzení nějakého média, ale své práce.")


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: