Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 10.10.2002
Svátek má Marina
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Bohulibý zákaz reklamy na cigarety?
 >ZE SVĚTA: Instruktáž o zakládání nových vlastí
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Voleník si to pokazil
 >GLOSA: Je Irák tak nebezpečný pro svět?
 >ZE ŽIVOTA: Balkánská záda Branka Vukiče
 >OHLAS: Občanská liga bezostyšně lže!
 >MÝTY: Hefaistos - bůh nebo strojař? (2.)
 >ZAMYŠLENÍ: Pekaři a soudci,jak ti spolu souvisí?
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích
 >O FILMU: Porážka Chodů u Nového Knína
 >TÉMA: Původ palestinsko-izraelského konfliktu (část 4.)
 >MEJLEM: Povodňové osudy
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Blízký východ (mapa)
 >KOMENTÁŘ: Tělocvičny
 >ZDRAVÍ: Křečové žíly

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
10.10. NÁŠ RYBNÍK: EU - tasemnice nebo altruista?
JITA Splítková

Včera Evropská komise doporučila Českou republiku spolu s dalšími devíti kandidátskými zeměmi k přijetí do Evropské unie v roce 2004. V posledním z šesti posudků, které EK zpracovává od roku 1997, popsala připravenost ČR na tento vstup v převážně příznivých barvách. Poukázala zároveň na dlouhou řadu více či méně důležitých problémů či nedodělků.
Včera se president ve svém projevu v Poslanecké sněmovně vyslovil pro EU:
"Myslím si, že jako členové Evropské unie budeme suverénní dost. Záleží jen na nás samých, jak s tím nejdůležitějším, co tvoří národ a národní bohatství, naložíme," řekl dnes ve svém krátkém vystoupení před poslanci Havel. Současně byl potěšen nad tím, že členové dolní komory českého Parlamentu poměrně rychle a snadno v úterý v prvním čtení podpořili návrh ústavního zákona o referendu, ve kterém by občané ČR měli rozhodnout, zda chtějí do EU či nikoliv. "Dává to naději, že to referendum opravdu na jaře bude, bude to první referendum v dějinách našeho moderního státu," řekl. Zdůraznil zároveň, že by bylo dobré, aby se referendum o vstupu do EU konalo v České republice přibližně ve stejném termínu jako v dalších kandidátských zemích. "Podáme tím zprávu, že jsme schopni mezi sebou komunikovat, že jsme jako stát schopni domlouvat se s jiným státem," domnívá se prezident. Dodal, že orgány EU se bojí právě toho, že hodně členských zemí se nebude schopno domluvit na společných věcech. (podle ČTK)

Je Unie tasemnicí, která se hezky uvelebí ve vašich vnitřnostech a vyživuje se na úkor hostitele?
Je Unie altruistou, který z domu vychází s penězi a oblečen a zpátky se vrací bez peněz a nahý, protože vše rozdal potřebnějším a chudým? Kde je pravda? Opět někde uprostřed? I když už naši klasici V+W+J měli písničku, že zlatá střední cesta je vyšlapaná, ale tráva kolem ní je vyžraná protože ji spásli všichni voli a krávy, co po ní šli... i přes toto je v případě Evropské unie a našeho vstupu do ní pravda uprostřed - je zde dost proti a je zde dost pro.
Prvkem, který může zvýhodnit pro nebo proti (čili výsledek referenda) jsou informace, podle velké většiny lidí, tyto informace jsou zcela nedostačující (a když jsou tak jsou nevyhovující) - masmédia publikují buďto subjektivní projevy politiků, ekonomů... (pro nebo proti) nebo vysoce odborné studie, ze kterých nejsou občas moudři po čase ani autoři :-). Nedostatek informací o tom jak vše bude až tam budeme nebo jak se budeme vyvíjet, když budeme mimo, není jen záležitostí naší, ale zdá se, že i ostatních států, kteří se chtějí stát další hvězdou na praporu EU a také samotných členů.
Komisař Evropské unie Günter Verheugen je znepokojen postojem francouzských občanů k rozšíření unie. Verheugen, který má na starosti rozšíření, upozornil, že Francie je jedinou zemí patnáctky, kde je více než polovina občanů proti přijetí nových členů. Vláda totiž nedělá nic pro to, aby informovala občany o výhodách rozšíření EU. Většina lidí má obavy z nových zemí i z neznalosti. To je třeba změnit, nebo bude mít vláda s veřejným míněním problémy.
Toto platí plně i pro nás.

Jaké jsou nejčastější argumenty proti vstupu? Zřejmě takovéto:
- Ztratíme národní identitu.
- Každá strana samozřejmě chce mít určitý prospěch ze vstupu. EU není nějaká mýtický bytost, ale orgán tvořený normálními smrtelníky a ti chtějí výhody. Je to logické. Ovšem nebude to výhodné hlavně pro ně?
- Naše země má pro sousední bývalé západní státy strategický význam (jako vždy měla pro každého, jen proto nás tam chtějí.
- Němci (a i jiní ) chtějí náš vstup do EU, ne z důvodu návratu majetku Sudeťákům, ale hlavně a především proto, aby si mohli u nás nakoupit lukrativní pozemky, nemovitosti a podíly na ještě zbylých prosperujících podnicích, které tady koupí "za babku".
- EU postavila kriteria nevýhodně pro nás, ale pro např v ČR podnikající Němce v zemědělství oni dostanou 3 krát vyšší dotaci na produkci zemědělské výroby, než český zemědělec .
- Rakušané a Němci, se k nám povětšinou chovají nadřazeně a nepřátelsky. V souvislosti s kauzami Temelín a Benešovy dekrety po vstupu do Unie, budeme mít problémy.
- Obchodníkům přinese vstup do EU jenom potíže,které mohou vést ke zrušení jejich živnosti a to znamená ztrátu dalších pracovních míst.

Názor mezi:
- Do Unie po vyjednání rovných podmínek. V opačném případě se staneme periférií a zemí laciných pracovních sil.
- Do EU za několik let, až na tom budeme ekonomicky lépe, vstupovat tam jako rovný k rovným ne jako chudí příbuzní

A jaké jsou argumenty pro vstup do EU? Zase takovéto:
- Ano, vstupme do EU je to asi jediné východisko našeho státu, aby zde byl pořádek např v soudnictví...
- EU má za úkol přičinit se, aby se svět nestal pouze jednobarevný (Americký), je zde aby mohla ekonomicky konkurovat USA. Jsme v Evropě musíme tedy být i v EU jinak se exkomunikujeme.
- Být sám mezi společenstvem jiných, je smutný osud, to by nás čekalo, když bychom nevstoupili. Jako jediní bychom se stali opravdu chudou a postupně víc zaostávající zemí, protože spoléhat na orientaci na USA není možné, oni jsou za oceánem a Evropa přímo na našich hranicích - prostě patříme do EU rodiny ať chceme, či nikoli, protože jsme v Evropě a s tím nic nenaděláme.
- Lepší ekonomický růst, lepší pohyb po členských státech, možnost vycestovat na delší dobu a pracovat, studovat v cizině...

Toto jsou v kostce asi nejčastější argumenty obou stran(určitě jsem na nějaké zapomněla). Zatím nejsou žádnými hodnověrnými informacemi ani vyvráceny natož podpořeny.

Jak se zatím lidé rozhodují? Podle dvou agentur takto:
1. Agentura STEM v září vydalo toto k tématu - postoje Čechů ke vstupu do EU
42% lidí sleduje vstup ČR do EU s mírným znepokojením nebo dokonce se značnými obavami (v roce 2000 to bylo 32%),
50 % lidí vzhlíží k EU s nadějí nebo optimismem (2000-57 %),
50 % lidí se nejčastěji bojí zhoršení sociální situace a ztráty sociálních jistot,
7 % lidí má obavu ze ztráty suverenity státu a
10 % lidí je evropská integrace naprosto lhostejná.

2. Z rovněž zářijového průzkumu z průzkumu agentury GfK Praha
Pro vstup by nyní hlasovalo 53 %.
Proti vstupu do EU by hlasovalo 25 % populace
Nerozhodnutých obyvatel v září jich bylo 22 %

Je toto patová situace? Ani jedna alternativa není dobrá. Obě dvě možnosti - vstoupit nebo nevstoupit jsou špatné. Jako vždy je nutné posoudit, a to ne v diapazonu několika let, ale desetiletí, co bude menší zlo. Tentokrát jsem nachytaná na švestkách, moji milí, já opravdu zatím, ještě nemám názor na to, co bude menší zlo, ale referenda se určitě zúčastním, do té doby si snad to jasno udělám, vím jen, že to musí být ne emoce, ale chladná logika - říci ano nebo ne není v tomto případě lehký špás.

EDDA -JITA Splítková
www.futurologie.cz


Týden vědy a techniky 2002

Přednášky, filmy, diskuse, návštěvy vědeckých pracovišť pro všechny, které zajímá svět kolem nás a chtějí znát odpovědi na různé otázky týkající se vědecké práce a vědy samotné.

Bližší informace a detailní program najdete ZDE
http://www.cas.cz/cz/News/TVT2002.htm

Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: