Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 10.10.2002
Svátek má Marina
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Bohulibý zákaz reklamy na cigarety?
 >ZE SVĚTA: Instruktáž o zakládání nových vlastí
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Voleník si to pokazil
 >GLOSA: Je Irák tak nebezpečný pro svět?
 >ZE ŽIVOTA: Balkánská záda Branka Vukiče
 >OHLAS: Občanská liga bezostyšně lže!
 >MÝTY: Hefaistos - bůh nebo strojař? (2.)
 >ZAMYŠLENÍ: Pekaři a soudci,jak ti spolu souvisí?
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích
 >O FILMU: Porážka Chodů u Nového Knína
 >TÉMA: Původ palestinsko-izraelského konfliktu (část 4.)
 >MEJLEM: Povodňové osudy
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Blízký východ (mapa)
 >KOMENTÁŘ: Tělocvičny
 >ZDRAVÍ: Křečové žíly

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
10.10. ZE ŽIVOTA: Balkánská záda Branka Vukiče
Josef Lovell

Branko, emigrant z Chorvatska, pracoval ve stavebnictví. Jednou před ním spadlo velké prkno z lešení. Naštěstí nebyl nijak zraněn, trám se jej nedotkl. Nicméně se polekal a upadl. Zůstal ležet, naříkal na celkovou náhlou slabost a bolest zad, pro kterou se nemohl posadit. V nemocnici nikdo z lékařů nebyl schopen prokázat cokoli nenormálního. Po vyčerpání všech diagnostických možností, tvrzení i těch nejlepších odborníků, že Branko je zdráv, našemu nemocnému nijak nepomohlo. Obtíže byly stejné, stále ležel, posadit se nemohl. Po několika týdnech neúspěšné lečby byl převezen domů.

Úrazová pojišťovna, platila nemocenské tři měsíce. Pak byl Branko vyšetřován znova se zcela stejným výsledkem . Vyplácení nemocenského bylo zastaveno. Branko se spojil s právníkem, žaloval pojišťovnu z neplnění povinností a žádal o velkou kompensační částku za dlouhé měsíce utrpení. Soud žádost odmítl. Branko se odvolal a byl opět odmítnut. Po pěti neúspěšných vleklých soudních řízeních Branko nalezl nového advokáta, který si s sebou přivedl velice výmluvného psychiatra. Psychiatr detailně u soudu dokazoval, že Branko je klasický případ nového psych. syndromu, který on po mnoho let studuje. Jedná se o syndrom " balkánských zad ". Tvrdil, že lidé z této oblasti častěji než kdekoli jinde. reagují na šokovou situaci somatickými, vleklými obtížemi. Subjektivně trpí, bolest je v mysli, jde o dlouhodobý psychický šok. Objektivně se nenajde žádná abnormalita. Branko, se svými bolestmi zad, je typický případ. Uváděl, že obdobných případů viděl mnoho. Lečba je dlouhodobá, výsledek neuspokojivý. Jen vzácně může pomoci intensivní psychotherapie. Dále mluvil o dědičnosti, která podmiňuje neobvyklou citlivost, náchylnost k psychosomatickým obtížím u lidí Brankova etnického původu. Pak do toho zamotal geny, DNA, statisticke grafy… Detailní, sugestivní rozbor celého případu, společně s advokátovým dramatickým popisem utrpení Branka a jeho rodiny, ovlivnily porotu, která tentokráte rozhodla ve prospěch našeho nemocného. Soudce případ uzavřel slovy: "Pojišťovna vás bude finančně kompensovat, ale varuji vás. Bude - li mi předložen důkaz, že můžete chodit, tak o kompenzaci přijdete a navíc budete trestně stíhán.. Do you understand, Mr. Vukič ?" "Yes, my Honour," odpověděl bolestínským hlasem mučedníka ze svých nosítek Branko.

Náš pacient obdržel značnou finanční částku. Pojišťovna se ale nevzdala. Její detektivové sledovali Branka ve dne v noci. Dlouho se nic nedělo, Branko skutečně stále ležel. Až jednou přijela ambulance, odvezla jej na letiště a nosítka s naším nemocným zmizela v útrobách jumbo jetu Air France. Detektivové zjistili, že Branko letí navštívit svou rodnou zemi. Těšilo je, že nudná práce končí. Neradovali se dlouho. Po dvou měsících se jejich svěřenec vracel. Na letišti mimo rodinu, byl s napětím očekáván svými strážci. Čekání se jim vyplatilo. Jako jeden z prvních vyšel z letadla energickým krokem bezvadně oblečený Branko. Po utrpení ani stopy. Zářil optimismem, radostí ze života. Detektivové vše nafilmovali a pak prohlásili:

" Pane Vukič, tak konečně víme na čem jsme, tento podvod vás přijde draho !"

"Jen klid pánové, ne tak zhurta", odpověděl bývalý nemocný, klesaje na kolena. Pokřižoval se, a hlasitě se pomodlil k Naší Panně Marii Lourdské, které její oddaný ctitel Branko Vukič bude celý život vděčen za to, že v Lourdech získal zpět zdraví. Již po prvé koupeli bolesti zázrakem zmizely, jako když proutkem mávneš .......

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Další články tohoto autora:
Josef Lovell

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: