Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 10.10.2002
Svátek má Marina
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Bohulibý zákaz reklamy na cigarety?
 >ZE SVĚTA: Instruktáž o zakládání nových vlastí
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Voleník si to pokazil
 >GLOSA: Je Irák tak nebezpečný pro svět?
 >ZE ŽIVOTA: Balkánská záda Branka Vukiče
 >OHLAS: Občanská liga bezostyšně lže!
 >MÝTY: Hefaistos - bůh nebo strojař? (2.)
 >ZAMYŠLENÍ: Pekaři a soudci,jak ti spolu souvisí?
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích
 >O FILMU: Porážka Chodů u Nového Knína
 >TÉMA: Původ palestinsko-izraelského konfliktu (část 4.)
 >MEJLEM: Povodňové osudy
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Blízký východ (mapa)
 >KOMENTÁŘ: Tělocvičny
 >ZDRAVÍ: Křečové žíly

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
10.10. OHLAS: Občanská liga bezostyšně lže!
Petr Štěpánek

Kdyby kdokoli chtěl profesně a odborně znemožnit Občanskou ligu, sdružující pohrobky televizní vzpoury, asi by se mu to nikdy nepovedlo tak dokonale, jako samotným aktivistům této občanské iniciativy, když se na Poslaneckou sněmovnu obrátili s výzvou k odvolání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Lidé, kteří neustále zpochybňují odbornou a morální způsobilost druhých, předložili poslancům text, který se doslova hemží chybami, omyly a demagogií.

Není pravda, že Rada "dlouhé měsíce toleruje neprůhledné vlastnické vztahy v TV Nova". Tito vlastníci jsou známi. Jejich vzájemné spory však v civilizované zemi, nedosáhnou-li dohody sami, musí vyřešit soud, nikoli regulační orgán. Naopak byla to právě RRTV, kdo svými kroky eskalaci sporu zabránil. V jedné zásadní věci se však Rada od Občanské ligy vskutku liší, a to je také nejspíš faktické jádro problému: Jejím hlavním cílem - na rozdíl od aktivistů - rozhodně není právně bezdůvodná likvidace oblíbené soukromé televize.

Dále není pravda, že "RRTV protizákonně umožňuje volební kampaň ředitele TV Nova Vladimíra Železného". Skutečnost je taková, že počínání Vladimíra Železného prostě není v rozporu se zákony. Naposledy to konstatovala také mezinárodní instituce Transparency International. Jiná otázka je, jestli naše zákony jsou dokonalé. Ale to není odpovědnost Rady.

Pro nový zákon o vysílání loni hlasovalo135 ze 176 přítomných poslanců. Návrh předložila skupina poslanců. Svalovat odpovědnost za tento zákon na samojediného Miloslava Kučera je čiročirá demagogie. Poslanci se navíc vůbec nemají za co stydět. Přijetí tohoto zákona otevřelo cestu k uzavření další z bruselských přístupových kapitol. Samotné prodloužení licence je přitom zcela běžnou součástí legislativy demokratických zemí. Je to veskrze pozitivní věc, která přináší větší podnikatelskou stabilitu a jistotu. Toto ustanovení již využila a ještě využije řada vysílajících subjektů, Nova je pouze jedním z nich.

Obvinění RRTV, že si "nechala vypracovat písemné podklady, které ve svých důsledcích mají podpořit likvidaci druhého programu ČT", je neomluvitelná rána pod pás. Rada totiž ve skutečnosti ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem zadala studii, která teoreticky potvrzuje možnost paralelního provozu analogové sítě ČT 2 a digitálního veřejnoprávního multiplexu, který České televizi umožní vysílat čtyři programy. Že se v těchto technických otázkách neorientují senioři, jako jsou pánové Krejčík či Vaculík, se dá ještě pochopit. Pokud se pod tento technický blábol podepíše šéfodborář Dekoj, technik České televize, odborně jej to zcela diskvalifikuje a neprodleně by měl požádat o rozvázání pracovního poměru.

Nikdo signatářům výzvy neupírá zásluhy, jichž dosáhli ve svých oborech (přesněji spíše někteří z nich). Ani to je však neopravňuje, aby z pozice Pravdou a Láskou pomazaných Všeználků špinili ty, jejichž jedinou "chybou" je to, že mají na řadu věcí jiný názor. Je plným právem každého občana stěžovat si v parlamentu. Je to i právem kterékoli občanské iniciativy. I takové, která již dávno připomíná zhrzenou bojůvku permanentní revoluce. Jejím právem však není bezostyšně lhát.

Petr Štěpánek,
místopředseda RRTV


Další články tohoto autora:
Petr Štěpánek

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: