Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 11.10.2002
Svátek má Andrej
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >TÉMA: Nechají nás Irové před branami
 >NÁZOR: Císařovy nové šaty
 >ŽIVOT: Lovemachine for President !
 >NÁZOR: President podepisuje diskriminační zákony.
 >HUDEBNÍ RECENZE: Elvisi, žiješ?
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Perské říše (mapa)
 >KRAJ: Mostecko
 >MEJLEM: ohlasy a názory
 >POSTŘEH: O čase
 >ÚVAHA: Zastavme katastorofy.
 >ZDRAVÍ: Klíšťová encefalitida
 >TÉMA: Bohulibý zákaz reklamy na cigarety?
 >ZE SVĚTA: Instruktáž o zakládání nových vlastí
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Voleník si to pokazil

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
11.10. Lenin, Hitler, Stalin a další dostali zelenou

Po dvou rozsudcích soudů nižších instancí se nakladatel Michal Zítko dočkal zadostiučinění. Za vydání nekomentovaného Hitlerova "Mein Kampfu" ve stylové vazbě s hákovým křížem už nebude muset zaplatit dvoumilionovou pokutu a riskovat tři roky odnětí svobody s podmínkou na pět let, neboť Nejvyšší soud předchozí rozsudky zrušil a naznal, že se jedná o historii - ve zdůvodnění padlo, že hnutí, které by mohl propagovat, je "mrtvé".

Na nález Nejvyššího soudu pochopitelně můžeme mít různé názory. Než je ale začneme vynášet, měli bychom si uvědomit nejméně dvě věci. Za prvé - co se týče zločinných ideologií, se v tomto státě nikdy neměřilo stejným metrem - pochybuji, že by byl pan Zítko odsouzen k dvoumilionové pokutě za vydání Gottwaldových projevů nebo Stalinových spisů. Komunismus se prostě v těchto zeměpisných šířkách pořád šanuje a pokud budou moci na základě čerstvého výnosu Nejvyššího soudu skinové na veřejnosti hajlovat a nosit nacistické nášivky (jak v komentáři k Zítkově zproštění uvedlo BBC), dostanou se jenom na úroveň rudých strejců a tetek, kteří se svými "srpy a kladivy" pyšní stejně drze a navíc beztrestně.

Nikdo nepochybuje, že pan Zítko udělal s "Mein Kampfem" dobrý byznys (náklad přes 100 tisíc). A jsme u věci druhé - v tržní ekonomice se dá obchodovat se vším možným, pokud to zákon výslovně nezakazuje (jako třeba dětskou pornografii). Nelze tedy panu Zítkovi vyčítat, že si na Hitlerovi namastil kapsu, natož ho za to trestat zákonem, který se navíc uplatňuje výběrově. Na straně druhé nelze popřít, že se jednalo o špinavý a nemorální kšeft, jenže za to se dá panu Zítkovi tak akorát plivnout do tváře - nic víc, nic míň. To by především měli udělat kolegové z branže, ale ti mu spíše závidí prodejní úspěch a litují, že nápad s "Mein Kampfem" neměli oni, přinejmenším někteří.

Po posledním výnosu Nejvyššího soudu ale mají šanci. Nejen Hitlerovy, Goebbelsovy, Göringovy a Hessovy spisy, ale i Leninovy, Trockého, Stalinovy a dalších ideologů masových vražd dostaly zelenou - jen se obávám, že na knížkách s "vercajkem" na titulní straně se tolik nevydělá - po té inflaci za minulého režimu.

Mrož


Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: