Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 11.10.2002
Svátek má Andrej
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >TÉMA: Nechají nás Irové před branami
 >NÁZOR: Císařovy nové šaty
 >ŽIVOT: Lovemachine for President !
 >NÁZOR: President podepisuje diskriminační zákony.
 >HUDEBNÍ RECENZE: Elvisi, žiješ?
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Perské říše (mapa)
 >KRAJ: Mostecko
 >MEJLEM: ohlasy a názory
 >POSTŘEH: O čase
 >ÚVAHA: Zastavme katastorofy.
 >ZDRAVÍ: Klíšťová encefalitida
 >TÉMA: Bohulibý zákaz reklamy na cigarety?
 >ZE SVĚTA: Instruktáž o zakládání nových vlastí
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Voleník si to pokazil

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
11.10. HUDEBNÍ RECENZE: Elvisi, žiješ?
Petr Holeček

Těžko u tohohle frajera nepoužiji klišé - Elvis podle mě spojuje generace, má hlas čistější něž studánka, kde nejhlubší je les. Má hlas hlubší než studánka, která je křišťálová, jako všechny jeho desky, ceny, ocenění. Elvis lomící kolena a klátící se. Elvis s kytarou. Elvis na pódiu středem bodového světla. Chlapecká tvář a výraz. Král rock and rolu padesátých let. Elvis byl jen jeden. Těžko na výběr největších a nejúspěšnějších hitů Elvise Presleyho psát recenzi - neexistuje ničeho víc, něž textů o něm. Elvise a jeho skladby znám lépe než vlastní boty, přesto mě zvuk a náboj třiceti hitů, které nyní pod názvem Elvis Presley - 30 #1 Hits vydává BMG, znovu překvapil a dostal. Je zcela zřejmé, proč taková deska vychází. Ač se vydání hitů schovává za pětadvacáté výročí jeho úmrtí (zemřel 16. srpna 1977) a za vydařený bonus - remix skladby A Little Less Conversation od dýdžeje JXL, je to merchandising jako stehno. Jako dárek je tahle deska o sto procent vhodnější než ponožky. Nebojte se, nejde o odporné "neznačkové" výběry rock and rollových titulů nebo o několikadílné série Elvise Presleyho - je to příjemná deska s třiceti zvukově remasterovanými skladbami, které si sáhly na první příčky hitparád.

Za zmínku stojí už jen propracované promo k desce, zvláště pak podpora v podobě internetové stránky, kde se v královských barvách - zlaté a černé - udělaném webu dozvíte o novince v oblasti kultu krále Elvise skutečně vše. Booklet není rovněž k zahození. Neslouží jen jako vložený papírek s nápisem a fotkou, je dobrou sondou do historie každé skladby, informací o tvůrcích, vydání, atd. K samotné hudbě alba není snad co dodávat, kromě dobrého zvuku starých praskajících skladeb, jde o Elvise Presleyho jak ho zná každý. Svůj hlas dokáže jako artista na laně balancovat tak, aby působil jako motýlek letící prosluněnou loukou a zároveň jako barový rocker s chutí dát vám na záchodku přes papulu. I po tolika letech poznáte, že tenhle človíček vyšel z gospelu, R&B a country idolů 40. let. Elvis Presley prostě stále žije. Je to slyšet, nemusíme k tomu podprahově vnímat předěly s erotického Peříčka (…). Poslední skladba, remix od JXL, který zavlnil rádiovými rotacemi, působí na konci desky jako oživení. I v druhém slova smyslu - o Elvisovi můžu jako zástupce mladé generace prohlásit, že ho pořád bereme, takového jaký je. I v pomalé písničce lze najít pořádný nářez. Nepotřebujeme k tomu taneční předělávky - Elvis se nám nemusí přibližovat. I přesto ale radio edit remix působí příjemně. Výběr třiceti hitů díky remasterovanému zvuku můžu každému jen doporučit. Taková deska se na dobře rozjeté party, ale i u večeře ve dvou nikdy neztratí. Na závěr připojuji seznam skladeb desky, abyste měli představu, o jaké že skladby živý rock and roll s jeho smrtí přišel. A dost už klišé - Don´t Be Cruel!

Heartbreak Hotel, Don't Be Cruel, Hound Dog, Love Me Tender, Too Much, All Shook Up, (Let Me Be Your) Teddy Bear, Jailhouse Rock, Don't, Hard Headed Woman, One Night, (Now And Then There's) A Fool Such As I, A Big Hunk O' Love, Stuck On You, It's Now Or Never, Are You Lonesome Tonight?, Wooden Heart, Surrender, His Latest Flame, Can't Help Falling In Love, Good Luck Charm, She's Not You, Return To Sender, (You're The) Devil In Disguise, Crying In The Chapel, In The Ghetto, Suspicious Minds, The Wonder Of You, Burning Love, Way Down, A Little Less Conversation (JXL Radio Edit Remix)

Elvis Presley: 30 #1 Hits (RCA US, BMG; 31 skladeb)


Další články tohoto autora:
Petr Holeček

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: