Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 12.10.2002
Svátek má Marcel
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Sobecká a farizejská srdce učitelek
 >VZPOMÍNKA: Na vzácného člověka
 >POLITIKA: V rámci kompetencí jež mi byly svěřeny...
 >INFO: Týden vědy v AV ČR
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích
 >POSTŘEH: O koruně
 >BA-SNĚNÍ: Aneb báseň na neděli
 >ZÁBAVA: Milionář a ženy
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >TÉMA: Nechají nás Irové před branami
 >NÁZOR: Císařovy nové šaty
 >ŽIVOT: Lovemachine for President !
 >NÁZOR: President podepisuje diskriminační zákony.
 >HUDEBNÍ RECENZE: Elvisi, žiješ?
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Perské říše (mapa)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Školství  
 
12.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Sobecká a farizejská srdce učitelek

MLÁDEŽ ŽALUJE

(Z dopisu nezaměstnaného učitele):

"Především vysvětlení: Jsem už dva roky nezaměstnaným učitelem... Jak je člověku, když vidí, že i katol. poslanci se vyslovují pro zvýšení platu odb. učitelům (měšť. škol), - těm jistě hlad ani z dálky nehrozí - ale na nezaměstnané si nevzpomene nikdo, a když, chce z nich dělat žebráky - otroky - praktikanty (ač sám nikdy nepraktikoval).

Chápal bych to jako nutnost, nebylo-li by jiného východiska; ale což nemohou být propuštěny ty, co mohou ještě více než dobře žít i bez druhého platu? Vdaných učitelek je celkem 7268!, já sám jich znám asi 20 (mají ta nejlepší místa; jejich muži jsou učitelé, úředníci, profesoři (nejvíce), majitelé rozsáhlých nemovitostí (mlýn na př. a pod.).

To jsou ženy, které pomáhají svojí morálkou vytvářeti nynější stav (úbytku dětí, tudíž i učitelských míst), poněvadž samy dětí mít nechtějí (podle propočtů prof. dra Koláčka - počátkem roku 1934, teď už je to horší - je nejvíce bezdětných rodin v ČSR u úředníků státní a veřejné služby; plných 49% - tedy téměř každá druhá rodina je bezdětná). A nyní skutečnost: počátkem škol. roku 1936/1937 v září bylo propuštěno (vlivem úbytku dětí a míst) jen na Moravě 200 ml. učitelů, z nichž někteří učili již 2 roky!

A nenašel se nikdo ani ve vládě, ani v parlamentu, aby poukázal na hroznou nespravedlnost, že mladí byli uvrženi v bídu a zoufalství, zatím co vdané egoistky, dobře situované, nechtějící mít dětí a tudíž především vinné úbytkem míst - byly ve službě ponechány!!!

Proč vám vše toto, důstojný pane, píši, ač je to pouze část hořkostí mého nitra? Prosím vás: Zahřměte alespoň řádečkem v "Poslu pravdy" v ta sobecká a farizejská srdce učitelek, hlavně těch "katolických". Namítají: "Proč prý se poukazuje právě jen na učitelky!" Jak ničemně farizejské: v stát. službách vedle 7268 vdaných učitelek (z nichž asi polovina je provdána za učitele), je 1800 úřednic a 400 profesorek.

Kdo tedy si zasluhuje především odsouzení, když právě letos je nezaměstnaných učitelů z inteligence vlivem úbytku dětí nejvíce??"

Z "Posla pravdy", ročník III, číslo 6, týdeníku k probouzení duší, vydáno 1937 Exercičním domem v Hlučíně, opsal Šaman, 2002


Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: