Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 14.10.2002
Svátek má Agáta
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Radioaktivita na prodej.
 >ZE SVĚTA: Australské suché počasí.
 >GLOSA: Veřejnoprávní mzdy
 >POLITIKA: ODS podporuje přijetí smlouvy z Nice
 >POLITIKA: Jaký signál vysílá prohlášení Václava Klause a komu?
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >FEJETON: O kupcích a sponzorech
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Minojská a mykénská civilizace (mapa)
 >TÉMA: ODS asi zabránila zvolení pana Klause prezidentem.
 >PENÍZE: Investice na zdi
 >Muži a ženy na trhu práce
 >ZDRAVÍ: Proč pít zelený čaj ?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Sobecká a farizejská srdce učitelek
 >VZPOMÍNKA: Na vzácného člověka

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
14.10. Přímá volba z klobouku
(eff)

Je až podivuhodné, jak nestydatě naši političtí fiškusové mění pravidla hry, aby dostali takový výsledek, jaký se jim hodí do krámu.
Špidlova sociálnědemokratická sestava by chtěla udržet Miloše Zemana na Vysočině připoutaného u stromu ve vášnivém mileneckém objetí tak dlouho, dokud to strom nebo Miloš vydrží (nic není věčné: dříve či později jeden z nich pukne, tipuji Miloše). Jelikož je Špidla Milošův následník z vůle Milošovy, není jeho pozice ve straně tak silná, jak by si (Špidla) přál. Z toho vznikl groteskní kejkl s národním referendem o sociálnědemokratické kandidatuře. To je jako kdybychom měli v národním referendu rozhodovat, jakého budou mít Bohemians trenéra. Nebo jestli... kristepane, mě nudí i vymýšlet k takovému nesmyslu vhodný příměr. Zkrátka: o tom, koho má jmenovat strana jako kandidáta prezidentské=ho úřadu ve volbách, ve kterých budou hlasovat poslanci a senátoři zvolení především za stranu má pochopitelněsama strana a ne nějaké referendum, které ostatně ani nelze věrohodně zorganizovat. Zatím jsme se my, občané, nedozvěděli, kde, kdy, jak a za jakých podmínek hlasovat. To mám někam poslat pohlednici? Nebo někomu brnknout?
Těžko říct, zda je tato komedie více trapná nebo obecně legrační.
No a ta druhá komedie nekulhá co do efektu.
Parlamentní aritmetika nedává Václavovi Klausovi moc šancí na prezidentský úřad. Co kdyby se ukázalo, že mu důvěřuje víc procent občanů, než Petrovi Pithartovi a Milošovi Zemanovi? Z této úvahy se odvíjí čerstvá podpora myšlence přímé volby ze strany ODS.
Přímou volbu navrhovala Unie v naivní představě, že přímá volba prezidenta někoho zajímá a že přímá volba prezidenta jí přinese vítězství ve volbách. Obé se ukázalo býti iluzí. A teď přejímá štafetový kolík přímé volby ODS, tento přímý protivník Unie.

Kéž by ti, co se zde vyskytují v převleku politiků, pochopili, že změnou pravidel za chodu se ničeho nedosáhne, protože lidi jsou podstatně méně pitomí, než jak to z oken papalášské limousiny vypadá, ať jde o občany, anebo o politické fiškusy z konkurenčních stran!
Což je, mimochodem vzato, argument ve prospěch demokratického režimu, třebaže vše možné svědčí o opaku.
Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: