Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 14.10.2002
Svátek má Agáta
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Radioaktivita na prodej.
 >ZE SVĚTA: Australské suché počasí.
 >GLOSA: Veřejnoprávní mzdy
 >POLITIKA: ODS podporuje přijetí smlouvy z Nice
 >POLITIKA: Jaký signál vysílá prohlášení Václava Klause a komu?
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >FEJETON: O kupcích a sponzorech
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Minojská a mykénská civilizace (mapa)
 >TÉMA: ODS asi zabránila zvolení pana Klause prezidentem.
 >PENÍZE: Investice na zdi
 >Muži a ženy na trhu práce
 >ZDRAVÍ: Proč pít zelený čaj ?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Sobecká a farizejská srdce učitelek
 >VZPOMÍNKA: Na vzácného člověka

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
14.10. ZE SVĚTA: Australské suché počasí.
George Švehla

U protinožců je opravdu všecko naopak. Nejenže se zde chodí hlavou dolů, jezdí vpravo, prosinec je a Vánoce se slaví na vrcholu léta v době hlavních školních prázdnin a srpen je uprostřed lyžařské sezóny, ale když v srdci Evropy tonou města v přemíře vody tak australští farmáři opouštějí vyprahlé farmy zničené katastrofálním suchem.

El Niňo, právě nyní, nejvýrazněji ovlivňuje počasí kolem celého Pacifiku. V Austrálii, zvláště v jejich jižních a středních oblastech, se tento vliv projevuje velmi suchým obdobím. Je zde teprve jaro, ale sucho je již nyní katastrofální. Jen v Novém Jižním Walesu farmáři odepsali 100 % úrody obilovin. Dobytek rychle prodávají hluboko pod cenou a nebo vyhublý střílí rovnou na pastvinách, kde nezbývá ani stébélko suché trávy. Jinak by byl tento dobytek odsouzen k pomalé smrti hladem a žízní. Jestliže bude sucho pokračovat i v nadcházejícím létě, tak mnoho farmářů zbankrotuje a šedesátimilionová populace klokanů, co žije v Austrálii, jistě také značně prořídne.

Katastrofální sucho však představuje i jinou hrozbu. Hrozbu vše ničících požárů již beztak vyschlého buše a pastvin. Tak se také stalo minulou středu, 8. října, kdy ve 2 hodiny odpoledne vzplanul požár buše v jižním předměstí Sydney - Engadine.

Požár vznikl v den kdy byl vyhlášen absolutní zákaz používání a nebo rozdělávání jakýchkoliv ohňů, ohýnků a nebo i jiných obnažených plamenů. Klimatické podmínky byly přímo "výbušné". Jasno, teplota vzduchu 34°C, prudký, suchý a horký vítr od severozápadu a relativní vlhkost vzduchu 8%.

Vyschlým bušem se plameny v mžiku přihnaly k nejbližším domkům a 10 jich lehlo popelem. 11 jich bylo ohněm těžce poškozeno. S rozlíceným živlem, jen v tomto místě, bojovalo za pomoci své techniky 250 hasičů. Stovky obyvatel byly evakuovány. V celém Novém Jižním Walesu tento den řádilo 80 požárů buše a pastvin. Hořelo také v západních oblastech Sydney. Ve čtvrti Llandilo byly požárem poškozeny 4 obytné domy. Doprava v důsledku ohňů byla narušena v oblasti Richmondu, Windsoru, Castlereagh a v Modrých horách. Clona hustého kouře snížila viditelnost natolik, že auta jezdila se zapnutými dálkovými světly. Koncentrace kouře v některých místech vyžadovala použití respirátorů. Mnoho občanů, kteří za normálních okolností trpí dýchacími potížemi, muselo vyhledat lékařskou pomoc a byli převezeni do oblastí bez kouře.

Vše nasvědčuje tomu, že požáry byly založeny. Ať už úmyslně a nebo neopatrností a nedodržením zmíněného zákazu. Vyšetřuje se činnost skupiny údržbářů Sydneyských vodáren, kteří v kritickou dobu pracovali v oblasti vzniku požáru v Engadine. Jsou zde však i školní prázdniny a to pravidelně vznikají požáry úmyslně založené nudícími se školáky či studenty.

V noci ze středy na čtvrtek se na štěstí zvrátilo počasí. Ochladilo se na 15°C a začal proudit vlhký vzduch se sporým deštěm od jihovýchodu. Ohně se tak podařilo dostat pod kontrolu a některé i ovládnout . Tato příznivá změna zasáhla však jen zhruba stokilometrový pruh krajiny kolem východního pobřeží Pacifiku. Do vnitrozemí, kde je sucho největší, se tato troška tak potřebné vláhy, jako obvykle, nedostala. Vyprahlá zem tam dále puká pod neúprosnými paprsky palčivého australského slunce.

Řídící pracovníci, pověření boji s požáry, již zorganizovali leteckou přepravu speciálních helikoptér určených k boji proti ohňům ze Spojených Států Amerických. Jen jejich přeprava bude stát daňové poplatníky 800 000 australských dolarů.

Katastrofální sucho, zrovna tak jako i doprovodné požáry se jistě negativně odrazí na australském hospodářství, které může očekávat zpomalení svého růstu. V nejhorším případě déletrvající sucho by mohlo uvrhnout Austrálii do hospodářské krize. Nestalo by se tak poprvé.

George Švehla 9/10/2002


Další články tohoto autora:
George Švehla

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: