Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 15.10.2002
Svátek má Tereza
  Výběr z vydání
 >AUSTRÁLIE: Teroristický útok na turisty na Bali.
 >SVĚT: Teror na ostrově Bali
 >POLITIKA: Tak pravil Klaus
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Volmež prezidenta!
 >GLOSA: Jak s volbou presidenta?
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se mi nepodařilo Barta obalamutit
 >ŽIVOT: Back to the Future po slovensky aneb cestování v čase a prostoru
 >TÉMA: Teorie tabákové síly
 >MÉDIA: Je Jan Urban redaktor, nebo cenzor?
 >ARCHITEKTURA: Centre Georges Pompidou
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Od Říma k Byzanci (mapa)
 >PENÍZE: Bankomaty – šance na zlevnění?
 >ZDRAVÍ: Příčiny neplodnosti u mužů
 >VÝSTAVA: Příběh o uhrančivém pohledu
 >TÉMA: Radioaktivita na prodej.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
15.10. VÝSTAVA: Příběh o uhrančivém pohledu
(Artforum)

E.Srncová: Přípitek
"Proč máš tak velké oči?" "Abych všechno lépe viděla a mohla to potom namalovat!" Že to takhle v pohádce není? Máte pravdu. Ale nikdo tady nemluví o pohádce a o Červené karkulce už vůbec ne. I když by takhle pohádka mohla klidně začínat. Buď jak buď pohádka to není.

Je to příběh skutečný a vypráví o jedné Emmě s velkýma uhrančivýma očima, přesně takovýma jaké mají lidé i zvířátka na obrázcích, které maluje. Jsou stejně nepřehlédnutelní jako jejich autorka. A stejně jako ona se na nás dívají a svým výmluvným pohledem nám dávají najevo, co jim leží na srdíčku.

Teď už jste poznali, jaký příběh vám tu vyprávím? Pokud si myslíte, že tou Emmou je výtvarnice a bývalá herečka černého divadla Emma Srncová, máte pravdu.
Malovat začala kdysi dávno, jen tak. Pojednou se země zatočila a Emmin svět se obrátil vzhůru nohama. Naštěstí měla svoje malování a to jí dodalo opět pevnou půdu pod nohama.

O tom, co pro ni malování dnes znamená říká E.Srncová:
"Ve svých obrázcích mám svůj svět, kam se dá zalézt, když je člověku moc smutno a nebo moc veselo. Ráda maluji děti, psy, kočky, ptáčky a lidi, kteří mají vousy, brýle, velký nos, pihy, zrzavé vlasy nebo pleš, aby se dalo o něco opřít. Mám ráda také konvalinky a i létání, třeba na kolech."

I čas skutečně letí jako bláznivý. Emma Srncová se malování profesionálně věnuje už přes dvacet let a ještě neuvěřitelnější je, že je z ní jubilantka, která se na svět dívá už šestou desítku let.

Virtuální galerie ArtForum jí jako gratulaci k narozeninám připravila na svých stránkách výstavu šesti nejnovějších litografií a patnácti olejů inspirovaných historickou i bájnou minulostí, ale i pohádkovým světem. Nad Prahou se na koni prohání Lady Godiva, Mikuláš na kole letí do práce podobně jako Karel IV., Sněhurka svádí trpaslíky... A třebaže se jedná o postavy vesměs mýtické, ty na obrázcích E.Srncové jsou živoucí a povětšinou plné radosti ze života a pokud ho ještě neumějí vychutnávat, Emma už to zařídí.

Nedávno jsem zahlédla v TV šot právě z narozenin E.Srncové. Dcera Bára jí tam darovala solnou lampu, která má prý ionizační účinky a má povzbuzovat vitalitu svého majitele. Emma Srncová má zatím vitality dost a pomoc od takové lampy určitě nepotřebuje.
A i když uškodit to také nemůže, přesto přejme Emmmě Srncové, aby se na pomoc své lampy nemusela ještě dlouho dlouho dlouho spoléhat.

Zuzana Ottová

Výstava Emmy Srncové, cyklus "osobnosti v síti" - ZDE.


Další články tohoto autora:
(Artforum)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: