Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 15.10.2002
Svátek má Tereza
  Výběr z vydání
 >AUSTRÁLIE: Teroristický útok na turisty na Bali.
 >SVĚT: Teror na ostrově Bali
 >POLITIKA: Tak pravil Klaus
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Volmež prezidenta!
 >GLOSA: Jak s volbou presidenta?
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se mi nepodařilo Barta obalamutit
 >ŽIVOT: Back to the Future po slovensky aneb cestování v čase a prostoru
 >TÉMA: Teorie tabákové síly
 >MÉDIA: Je Jan Urban redaktor, nebo cenzor?
 >ARCHITEKTURA: Centre Georges Pompidou
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Od Říma k Byzanci (mapa)
 >PENÍZE: Bankomaty – šance na zlevnění?
 >ZDRAVÍ: Příčiny neplodnosti u mužů
 >VÝSTAVA: Příběh o uhrančivém pohledu
 >TÉMA: Radioaktivita na prodej.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Austrálie  
 
15.10. SVĚT: Teror na ostrově Bali
Josef Lovell

Indonezie, skládající se ze čtrnácti tisíc ostrovů, je etnicky, jazykově, kulturně a historicky velice nesourodou zemí. Řada oblastí, přivtělená víceméně násilím, žádá větší autonomii nebo i odtržení. Působí zde nepříliš efektivní nacionalistické guerily, vystupující proti centrální vládě. Jsou zde též menší skupiny moslimských fundamentalistů s konekcemi v zahraničí. Mají za sebou menší teroristické akce. 250 milionů Indonézanů spojuje jeden faktor, tradiční víra = Islam. Téměř 90% obyvatelů jsou moslimové. Jde o největší moslimskou zemi na světě. Většina z nich nejsou náboženští fanatikové, ale vztah k Australii není ideální. Nemohou jí zapomenout klíčovou pomoc Východnímu Timoru, do nedávna okupovaném Indonezii, v jeho úspěšném boji za nezávislost.

Ostrov Bali je sice oficielně součástí Indonezie, ale jinak je od zbytku země velice odlišný. Hlavně klidnou, relaxující atmosferou a mírovou tradicí, což vše zřejmě souvisí s náboženskou situací. 90% z třech milionů obyvatel vyznává hinduizmus promíšený s budhizmem. Moslimů je mizivá menšina. Bali je jedním ze světoznámých turistických center. Ostrov je slavný hudební a taneční kulturou spojenou s křehkou, jemnou krásou tamějších žen a dívek a kouzelnou přírodou, mořem a plážemi. Je nejoblíbenějším cílem australských turistů. Dostanou se tam z Perthu nebo Darwinu za tři hodiny letu. Je zde vždy nejméně deset tisíc Australanů . Nyní, v době turistické sezony, až 20 tisíc turistů z celé Australie tráví dovolenou na Bali.

Ostrov nikdy nezažil jakýkoli násilnický, teroristický akt.

Včerejší den, neděle 13.října, změnila vše.

Brzy po půlnoci v oblasti největší koncentrace cizích turistů, u vchodu do nejfrekventovanějšího populárního nočního klubu a společenského střediska Sari , vybuchla obrovska šrapnelová bomba. Jednalo se o sebevražedný útok. Bomba (bomby ?) byly přivezeny ve velkém jeepu, který řídila žena, suicidální teroristka. Exploze zcela zničila zastavěnou oblast - včetně dvou turisty přeplněných nočních klubů - v rozsahu asi 100 x 100 m. Mimo to těžce poškodila 25 - 30 dalších domů. Na místě exploze je kráter o průměru 5 m a hluboký 1 a půl m. Všechna okna do vzdálenosti 500 m jsou vytlučena. V uličkách a na střechách domů až do vzdálenosti 100 m byly nalezeny části těl obětí této masové brutální vraždy. Ztráty na životech jsou obrovské. Jde převážně o neindonézany, Evropany, Američany , ale zdaleka největší počet obětí jsou Australané. Téměř bez vyjímky vše mladí lidé. Přesná čísla nejsou dosud známa, ale prozatím se nalezlo 190 mrtvých a v nemocnicích je ošetřováno přes 300 zraněných, mnoho z nich těžce zraněných. Tyto počty stále stoupají. Odhady se různí, ale nejméně 70-80% zavražděných jsou Australané. Identifikace je nesmírně obtížná až nemožná, protože ihned po explozi došlo k obrovskému požáru a většina mrtvol je těžce popálena, řada z nich je zuhelnatělá. Všechny jsou zdeformovány, mutilovány. Do této chvíle bylo pozitivně identifikováno 16 Australanů . 220 Australenů je stále nezvěstná. Mezi nimi je řada vynikajících sportovcú, hlavně fotbalistů a hráčů rudgby. Dvě známá fotbalová mužstva z NSW jsou zdecimována. Ihned po katastrofě byl v Australii zorganizován letecký most, který spojuje nyní trvale Darwin s Bali. Vojernská čtyřmotorová transportní letadla RAAF C-130 Herkules dopravila a stále dopravují na ostrov s léky větší množství zdravotníků a chirurgů . Zpět z Bali prozatím převezli 113 zraněných, včetně několika Evropanů a Američanů. Jeden Australan zemřel při převozu, druhý brzo po operaci. Pro Australii jde o nejtragičtější den od doby druhé světové války. Příští neděle byla právě vládou vyhlášena za celonárodní den smutku.

Tento teroristický akt je již intenzivně vyšetřován australskými, americkými a indonézskými experty. Byl zjištěn druh použité výbušniny. Jméno nebylo zveřejněno, ale má jít o "sofisticated" materiál, který není možno v Indonezii získat ani vyrobit. Třaskavina byla importována. (Zda-li pak Semtínka stále vyrábí syntex ?). Šéf indonézské policie prohlásil, že se jedná o dosud největší teroristický akt nejen v Indonezii, ale v celé JV Azii. Prozatím se k této akci nikdo nepřihlásil. Má se zajisté, že za tímto terorem jsou islamští fundamentalisté, pravděpodobně organizace "Jemaah Islamiyah" (JI), která má finanční a osobní konekce s al-Qaedou Osama bin-Ladina. JI vede indonézský mulla-klerik Abu Bakar Baásyir´, který je hledán pro teroristickou činnost Malajskem,Singaporem a Filipinami. Abu Bakar byl prý nedávno v Indonezii zatčen, ale brzy za podivných okolností propuštěn. JI se snaží vytvořit z Indonezie, Malajska, Singaporu a Filipin moslimský fundamentalistický stát.

Co říci nakonec ? Snad jen to, že nám to třetí tisíciletí začína moc hezky a že pan Schopenhauer měl svatou pravdu, když kdysi prohlásil, že se se během historie mění jen šaty, boty a klobouky, ale lidská povaha - mentalita zůstává stejná.
Další články tohoto autora:
Josef Lovell

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: