Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 15.10.2002
Svátek má Tereza
  Výběr z vydání
 >AUSTRÁLIE: Teroristický útok na turisty na Bali.
 >SVĚT: Teror na ostrově Bali
 >POLITIKA: Tak pravil Klaus
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Volmež prezidenta!
 >GLOSA: Jak s volbou presidenta?
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se mi nepodařilo Barta obalamutit
 >ŽIVOT: Back to the Future po slovensky aneb cestování v čase a prostoru
 >TÉMA: Teorie tabákové síly
 >MÉDIA: Je Jan Urban redaktor, nebo cenzor?
 >ARCHITEKTURA: Centre Georges Pompidou
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Od Říma k Byzanci (mapa)
 >PENÍZE: Bankomaty – šance na zlevnění?
 >ZDRAVÍ: Příčiny neplodnosti u mužů
 >VÝSTAVA: Příběh o uhrančivém pohledu
 >TÉMA: Radioaktivita na prodej.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
15.10. AUSTRÁLIE: Teroristický útok na turisty na Bali.
George Švehla

Na místo neštěstí přicestovala indonéská prezidentka Megawati Sukarnoputriová. Spolu s ní také šéf indonéské policie, který tento útok označil za nejhorší teroristický čin v dějinách země.

Australský ministr zahraničí Alexander Downer uvedl, že cílem útoku byli zjevně cizinci. K dalšímu výbuchu došlo téměř současně blízko ostrovního úřadu amerického honorárního konzula. Nikdo ale nebyl zraněn.

V zábavním klubu v přímořském středisku zahynulo již nejméně 187 lidí. Dalších více než 300 utrpělo zranění. 300 lidí se pohřešuje.

Prezidentka dodala, že bezpečnostní síly polapí ty, kteří za atentát nesou odpovědnost a postaví je před soud. Je zde možnost, že ve vyšetřování bude Indonéské policii pomáhat americká FBI. Británie oznámila, že Indonésie přijala nabídku, aby s vyšetřováním pomohli britští soudní odborníci a experti na boj s terorismem

Výbuch způsobila nálož odpálená v automobilu. Exploze zničila Club Sari v oblasti Kuta před půlnocí tamnějího času. V Indonésii je aktivních několik militantních islámských organizací s přímým napojením na Al Kaidu. Provedení výbuchu a použité třaskaviny ukazují na profesionálně vyškolené teroristy a importované "harware" - tedy výbušniny.

Mezi obětmi byli většinou Australané. Premiér John Howard označil incident za národní tragédii pro Austrálii. Zatím je 14 Australanů mrtvých a přes 200 zraněných. 220 se pohřešuje. Jeden zemřel při převozu v letounu australského královského letectva, co okamžitě zorganizovalo letecký most pro zraněné mezi Bali a australským městem Darwin. Další zemřel už v Darwinské nemocnici na následky těžkých zranění. Nyní by už měli být všichni zranění Australané v Darwinské nemocnici. Reakce australského královského letectva byla blesková a prvním letadlem dopravila na Bali také tým lékařů, zdravotního personálu a vybavení.

Americký velvyslanec v Indonésii Ralph Boyce uvedl, že Spojené státy několik týdnů opakovaně varovaly indonéskou vládu před rizikem vážných teroristických útoků. Za tato varování byl však několika Indonéskými politiky napadán.

Bali je pro Australany velice populární místo kde trávit dovolenou, svatební cestu a nebo si jen odpočinout. Jak nám oznámilo australské ministerstvo zahraničí,v době teroristického útoku bylo na Bali více jako 20 000 Australanů. Tito se nyní snaží dostat co nejrychleji domů a tak následující den přistálo jen v Sydney 7 zvláštních letů australské společnosti Qantas. Vytvořil se prakticky letecký most a z Bali se do téměř všech větších australských měst vracejí ti kterým se nic nestalo. V Austrálii skončila sezóna australské ligy v rugby, která je zde populární jako fotbal a nebo lední hokej v Evropě. Bali je obvyklé místo kam si hráči této ligy jezdí odpočinout. Tentokrát s tragickým koncem. Jen z klubu v Coogee je potvrzeno 6 mrtvých ve věku 19 - 35 let. Dále je pohřešováno 8 hráčů z klubu v Maroubře.

Vysoké číslo pohřešovaných osob dává čekat, že počet mrtvých poroste i nadále. Australská média stále poskytují obyvatelstvu ty nejčerstvější zprávy. Také byly zřízeny "horké" informační telefonní linky pro ty, co mají a nebo v horším případě měli na Bali příbuzné. S přibývajícími hodinami čísla obětí rostou. Na letištích jsou davy příbuzných očekávající, že jejich milovaní se vrátí zrovna v tom letu co právě přistál. Situace chaotická, dojemná a plná neblahého očekávání.

Pokud teroristům na Bali šlo o to zabít co nejvíce západních turistů, tak to se jim podařilo měrou vrchovatou. Avšak nejlépe a naprosto se jim podařilo zabít tamní turismus, který byl alfou a omegou hospodářství na Bali. Tato kouzelná země tak v tento tragický den ztratila svoji nevinnost.

Volně zpracováno dle různých mediálních zdrojů

George Švehla 14/10/2002
Další články tohoto autora:
George Švehla

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: