Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 16.10.2002
Svátek má Havel
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Václav Klaus a Konec dějin v Čechách?
 >DROGY: Sliby - chyby aneb děti řekly drogám své rozhodné ne
 >MROŽOVINY: Evropská křižovatka
 >NÁZOR: Jakou potřebujeme vládu?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Nekupujte foťák na ulici!
 >PSÍ PŘÍHODY: Dny se nepříjemně zkracují...
 >MÉDIA: Ta naše televize česká, obzvláště digitální
 >SVĚT: Hodně cukru pro Turecko.
 >NÁZOR: ODS a prezident. Totální obrat.
 >KOMENTÁŘ: Bali
 >PENÍZE: Studenti, máte všech pět pohromadě?
 >ŠKOLSTVÍ: Učitel, který zakládá nové odbory
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Rozmach křesťanství
 >CHTIP: O mravenci a kobylce
 >EKONOMIKA: Co říkají makroekonomické ukazatele ČR

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
16.10. Přímá volba ano a s úsměškem
(eff)

Zřetelnou pachuť trapnosti - trapnosti pro kauzu Václava Klause - má nápad s přímou volbou prezidenta. Při úterku se stal hlavním politickým tématem, a slovo "účelovost" bylo skloňováno ve všech pádech - i poslanci a senátory samotné Občanské demokratické strany. Navíc, ten nápad není jen účelový, on ani není nijak mimořádně dobrý. Václav Klaus sice vede ve výzkumech veřejného mínění jako muž,kterého by občané "nejvíc chtěli vidět na Hradě". Jenže znamená to podporu tak asi 30 procent a 70 procent podporuje někoho jiného. Až by v druhém kole Klaus - pokud by ho těch 30% opravdu volilo a druhý nejúspěšnější by dostal tím pádem míň, dá se pochybovat, zda by z těch 70% se polovina uloupla a hlasovala by najednou pro Klause. Spíš ne, než ano, každopádně je to velmi, velmi nejisté.
No a kdyby si Klaus - nějak, nevím jak - vynutil narychlo upečenou změnu ústavního zákona o volbě prezidenta a ve volbách by pak prohrál, pak by opravdu byl tou správnou politickou mrtvolou - zarostlou do kvádru ledu.

Kdo bude prezidentem? Klaus, Pithart nebo Zeman? Nebo to bude nějaký, co se vzadu směje, nějaký ten Pan Který Nevadí? Odhad Neviditelného psa, tedy přesněji, odhad můj směřuje už dlouho k této druhé eventualitě. Bylo by to v tradici klasického českého přizdisráčství, v tradici nedůvěry k silné osobnosti, v tradici stylu "malá domů". Osobnosti se dokáží prosadit jen v okamžicích dějinných zvratů, kdy přizdisráči pokukují, jak to dopadne. Jenže když pak loď už pluje ve vlnách více méně klidných, přizdisráči vylezou z kajut a ochotně se zmocní kormidla, když kormidlo vyklouzne z unavené ruky silného kormidelníka. A protože kormidlovat nemohou všichni, svěří ho někomu, kdo zaručeně nebude nikomu šlapat na paty.
Leda že se zmýlí, i takové případy se stávají. Miloš Zeman jistě nesvěřil svoji partaj Vladimírovi Špidlovi proto, že by ho pokládal za silného nástupce. Muselo to být pro něho šeredné překvapení, když Špidla vymetl železným koštětem zmijí klubko Šloufovy party. Takže o překvapení nemusí být nouze ani při volbě, ani po volbě prezidenta.
Aston


HUDBA A ZVUK:
Forbína ještě tenhle Amadeus
přípodoteky Chystá se mezinárodní konference o A. Dvořákovi
recenze Janáček: Glagolská mše, Taras Bulba (ČF, Ančerl) ftipy
Audio na říjen
Harmonie na říjen
Amadeus je geniální kulturní lež, píše Andreas Kröper - nerecenze
Řídí Lubomír FendrychDalší články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: