Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 17.10.2002
Svátek má Hedvika
  Výběr z vydání
 >TEROR NA OSTROVĚ BALI: Poslední informace
 >OHLAS: Reakce na názor o reklamě M.Římana
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: 261-255=0
 >KOMENTÁŘ: Gott sei Dank, to byla klika!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zhýčkaná lednička
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart už není jediný strážce
 >HISTORIE: Water-Loo (aneb Císařovy nové hemoroidy, díl 2.)
 >ŠVÉDSKO: Dlouhé prsty švédské cenzury a krátký rozum české novinářky
 >NÁZOR: Touha ODS a pana Klause, po prezidentském úřadu z jiného pohledu.
 >EKONOMIKA: Vydrží růst akciových trhů?
 >FEJETON: Pánové, harašte dokud ještě můžete
 >MÉDIA: Miss Internet již posedmé
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Židovská diaspora
 >NÁZOR: Mein Kampf
 >PENÍZE: Bankomaty – šance na zlevnění?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
17.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: 261-255=0
Jan Kovanic

Termín přihlášení se k "odškodnění", které hrdinům a obětem minulých totalit patří podle zákona 261/2001, končí 31. prosince 2002. Konec roku se blíží, vyřizování žádostí vázne. Možná i vy nebo vaši příbuzní máte nárok na tyto peníze. Ale není to tak jednoduché.

Na jednorázovou peněžní částku podle tohoto zákona mají nárok účastníci druhého a třetího odboje - pokud mají ke dni podání žádosti občanství České republiky. S ohledem na to, že valnou část naší emigrace tvořili právě nepohodlní odbojáři, pak Česko docela ušetřilo. Lze to pochopit - krajané odbojářští bez občanství. Toto jsou peníze, které ze svého rozpočtu poskytla podle rozhodnutí Parlamentu Česká republika. Nejde o nějaké německé, rakouské či švýcarské fondy, které cálují pod knutou hrozeb amerických právníků. Vy jste si "užili svobody," a to je přece za všechny prachy. (Pokud bych já to měl schvalovat, pak by mi stačilo čs. občanství v té době, kdy šlo o kejhák. Takhle jste na tom trochu jako Sudeťáci...)

Odbojáři, partyzáni, koncentráčníci, zahraniční vojáci a vůbec "účastníci národního odboje za osvobození", kteří mají české občanství a osvědčení podle zákona 255/1946, ti to mají jednoduché. Odškodnění jim bude posláno takřka automaticky - jen musí na České správě sociálního zabezpečení předložit onu dvěstěpětapadesátku. Dostanou 120.000 Kč za první rok boje neb věznění, za každý další měsíc tisícovku. Pokud to nebyl celý rok, pak se vyplácí příspěvek 60.000 Kč. Žadatel však musí mít za sebou aspoň dva měsíce partyzánského boje nebo tři měsíce účasti v jiném druhu odboje (např. věznění).

I při kratší době - pokud byl odbojář zraněn a v důsledku toho se stal invalidou, dostane 120.000 Kč - pokud pro něj není výhodnější předchozí odstavec. Vdovy, vdovci, sirotci, dostanou polovinu. Zase - musí mít české občanství - v době podání žádosti, čili teď, nebo aspoň do konce roku. Dnešní vdovy a vdovci museli být v rodinném svazku tehdy - za války, jediné zjemnění je, že se připouští uzavření sňatku nejpozději do 31.12. 1945. Jde o klasická frontová a válečná "manželství", která byla zúřadována až do konce roku 1945. Sirotci to mají trochu složitější - buďto jim museli okupanti zabít oba rodiče (to je, myslím, případ, režiséra Miloše Formana), nebo padl jeden rodič a druhý v té době už nežil. A nebylo těm sirotkům ještě 18.

Podobné je to i u účastníků 3. odboje. Museli být zavření v době 25.2. 1948 - 1.1. 1990 a nyní být rehabilitováni jako "političtí vězni" (zákony 119/1990 o soudní rehabilitaci 198/1993 o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu). Zde jsou odškodňováni vdovci a vdovy, stejně jako u odbojářů z dob německé okupace, ale na sirotky se zapomnělo. Asi by jich bylo taky moc...

Nárok mají i další osoby. Jenže ty "další osoby" se ocitají v obtížích. Za účastníky národního odboje se považují i občané ČR, kteří byli v době 15.3. 1939 - 8.9. 1945 z "rasových či náboženských důvodů soustředěni do pracovních táborů na území Československa v hranicích z 29. září 1938 nebo se z týchž důvodů ukrývali po dobu nejméně tří měsíců a pokud za tuto dobu již nedostali jednorázovou peněžní částku podle zákona č. 217/1994..."

Tak a teď jsme u toho. Byli jste političtí vězni komunistického režimu? Tak máte potvrzení o rehabilitaci. Byli jste odbojáři nebo koncentráčníci? Tak jste registrováni a máte dvěstěpětapadesátku. Pokud nemáte dvěstěpetapadesátku, tak nejste odbojáři. Skrývali jste se? To přece nebyl odboj! Měli jste do svých dětských ruček vzít samopal a své nepřátele postřílet.

Tajili jste svou existenci? Dokažte to! Nejlépe nějakým papírem s razítkem z té doby. Třeba pozvánkou do transportu. Nemáte? Teoreticky stačí čestné prohlášení svědka vašeho skrývání, pokud možno nepříbuzného. Bylo vám tehdy pár měsíců a většina tehdejších dospělých je už po smrti? Ale hledejte, snad někoho najdete. A pak už stačí zajít na úřad, tedy Českou správu sociálního zabezpečení a předložit tam svou žádost. Nezapomeňte - do konce roku! Dvěstěpětapadesátku nepotřebujete, od toho je tu nová dvěstějednašedesátka.

A co udělá správa sociálního zabezpečení? Pošle vaši žádost na Ministerstvo národní obrany (MNO) se žádostí o - udělení dvěstěpětapadesátky! Ale na tu přece nemáte nárok, když nejste odbojář. No, snad jo. A tak se mezi veterány války možná objeví tehdejší miminka... Ale moc žádostí se na ministerstvu za minulý rok objevilo, každej by najednou chtěl být odbojářem a čerpat různé výhody. Strašně málo lidí to na MNO vyřizuje. Tak za rok se možná dovíte výsledek vaší žádosti. (Doručené osobně s razítkem podatelny nebo poslané doporučeně, to je samozřejmé.) Ale nemyslete si, že ty peníze hned uvidíte. Malá útěcha: Včas uplatněný nárok přechází v případě vašeho úmrtí na vaše dědice.

A ještě jedna důležitá poznámka, jestli nemáte na kolky a kopie. "Řízení provedené podle tohoto zákona je osvobozeno od poplatků." (§8/(1))

Takže na závěr krátké zopakování k vysvětlení podivného titulku: Vy, podle zákona 261/2001 nepotřebujete osvědčení podle zákona 255/1946, ani ministerstvo obrany. Ale bez tohoto osvědčení vám sociální správa nic nedá. Podle stejného zákona právě Česká správa sociálního zabezpečení "rozhoduje o výplatě oprávněné osoby". A rozhodla takto - dvěstěpětapadesátku mít musíte - a o ní ať rozhodne ministersvo obrany. Když nerozhodne, máte smůlu a dvěstějednašedesátku nedostanete.

261-255=0

Psáno v Praze dne 16. října 2002

Pro zahraniční zájemce hlavně ze Severní Ameriky přidám ještě kontakt z článku Vojákům a politickým vězňům, který se tu na Psu objevil už 16.2.2002:

Czech Coordinating Office,
Jan Sammer, secretary,
1103-100 Antibes Drive, Toronto, Ontario, Canada M2R 3N1 tel.
416-665-7324,
jan.sammer@czechoffice.org
www.czechoffice.org
Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: