Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 26.10.2002
Svátek má Erik
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Která strana je nejhorší?
 >Gross nebudí před summitem NATO velkou důvěru
 >PENÍZE: Vyplatí se kombinovat hypotéku?
 >HRY: Exigo
 >ZDRAVÍ: Konzumenti vína jsou méně ohroženi tvrdnutím jater
 >POSTŘEH: O volbách
 >ŽE ŽIVOTA: Janko a problémy s rentgenem
 >ZEMĚDĚLSTVÍ: Vlastníci půdy a rolníci: -Venkov unii neodmítne
 >MOSKVA: Islámští teroristé dorazili do Evropy.
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: Hlas za dres
 >MROŽOVINY: Důležitost pojistky
 >POLITIKA: Příběh S. Husajna aneb Diktátor sluhou NATO (2)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Nádherně hladká plocha
 >PSÍ PŘÍHODY: Zásluha, která musí být odměněna

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
26.10. PENÍZE: Vyplatí se kombinovat hypotéku?
Petr Vykoukal, www.penize.cz

Nesporná výhoda této kombinace je v tom, že životní pojistku si k hypotéce musíte pořídit vždy. Pokud chcete splácet běžnými splátkami, bude banka vyžadovat rizikovou životní pojistku (její cena se pohybuje v řádu stokorun měsíčně). Bez ní vám žádná banka hypotéku nedá. Při propojení hypotéky s kapitálovou životní pojistkou platíte bance pouze úroky (které si samozřejmě odečítáte z daní), splátky jistiny platíte pojišťovně. Po uplynutí doby, na kterou je pojistka sjednána, se z ní splatí hypotéka. Nevýhodou tohoto postupu je konstantní výše placených úroků (jistinu spoříte na pojistku, a proto neklesá základ pro výpočet úroků), v průběhu hypotéky tak bude zaplaceno více na úrocích.

Říkají vám pravdu?

Kombinace hypotéky s kapitálovou životní pojistkou je často prezentována jako možnost získat peníze navíc. Jinak ani být nabízena nemůže, neboť často vyžaduje vyšší každoměsíční platby, než by byly splátky hypotéky s rizikovou pojistkou. Abyste na tom skutečně vydělali, mělo by v okamžiku, kdy končí hypotéka, být na životní pojistce více, než je částka, kterou musíte splatit. V opačném případě, když pojišťovna dosáhne nízkého zhodnocení vašich peněz, se může stát, že vás tato kombinace vyjde draho. Nebude to sice tak, že byste museli doplácet, ale místo slibovaných statisícových přebytků na životní pojistce dostanete jen pár korun. Ti, kteří tuto kombinaci nabízejí, totiž často používají k výpočtům míry zhodnocení rezerv okolo šesti až osmi procent (na pojistce pak vychází obrovský přebytek). Ovšem pojišťovny je garantují ve výši okolo tří procent (pojistka stačí přesně na splacení dluhu), vzhledem ke konzervativnímu stylu investování pojišťoven není ani možné očekávat o moc více.

V obou variantách může uplatnit daňové odpočty ze zaplacených úroků z úvěru. Zaplacené pojistné si ale budete moci odečíst (až 12 tisíc korun ročně) pouze v případě, že na konci pojistky (a hypotéky) vám bude více než šedesát let.

Tento produkt dnes nabízí ve spolupráci s pojišťovnami většina hypotečních bank. Důvod je jednoduchý - zisk ze dvou kombinovaných produktů je vyšší než z jednoho. Klientovi však přináší spíše nejistotu, zda-li nakonec dostane nějaký přebytek z pojistky, nebo si jen pořídil zbytečně drahou hypotéku.

Nabízeli vám kombinovanou hypotéku s životní pojistkou? Co si o této kombinaci myslíte? Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními.
Další články tohoto autora:
Petr Vykoukal www.penize.cz

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: