Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 17.10.2002
Svátek má Hedvika
  Výběr z vydání
 >TEROR NA OSTROVĚ BALI: Poslední informace
 >OHLAS: Reakce na názor o reklamě M.Římana
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: 261-255=0
 >KOMENTÁŘ: Gott sei Dank, to byla klika!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zhýčkaná lednička
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart už není jediný strážce
 >HISTORIE: Water-Loo (aneb Císařovy nové hemoroidy, díl 2.)
 >ŠVÉDSKO: Dlouhé prsty švédské cenzury a krátký rozum české novinářky
 >NÁZOR: Touha ODS a pana Klause, po prezidentském úřadu z jiného pohledu.
 >EKONOMIKA: Vydrží růst akciových trhů?
 >FEJETON: Pánové, harašte dokud ještě můžete
 >MÉDIA: Miss Internet již posedmé
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Židovská diaspora
 >NÁZOR: Mein Kampf
 >PENÍZE: Bankomaty – šance na zlevnění?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
17.10. TEROR NA OSTROVĚ BALI: Poslední informace
Josef Lovell

Dle informací z indonézské policejní centrály teroristický útok byl dokonale organizován a zřejmě dlouho pečlivě plánován. Nejdříve malý výbuch vyvolal paniku a vyhnal množství lidí do ulic, kde byli přímo vystaveni účinku druhé masivní exploze. Za hlavní explozi zodpovídá gang osmi teroristů - již se nemluví o "kamikaze teroristce". Teroristé použili dvě menší nákladni auta, kterými zablokovali provoz v jednosměrné ulici před nočním klubem Sari. Tak vznikla za nimi dopravní tlačenici. Desítky vozidel tam namačkaných se stalo obětí výbuchu. Před sebou měli téměř prázdno, volný prostor k rychlému úniku . Řidič (řidiči ?) prvého vozu, který byl nejblíže nočnímu klubu přeskočil do druhého vozu a celý gang rychle zmizel . Brzo po té došlo k obrovskému výbuchu prvého vozu, naplněného třaskavinou C-4. Nálož byla buď načasovaná, nebo rozbuška byla aktivovaná na dálku, radiem. Vysoce efektivní plastická třaskavina C-4 se najde ve skladech mnoha armád, včetně Indonezie. Byla použita v řadě jiných teroristických akcí, z kterých je obviňována al Quaeda, včetně útoku na americkou válečnou loď USS Cole přesně před dvěma lety a asi též při nedávném přepadu francouzské tankové lodi též u pobřeží Jemenu. C-4 byla také v botách Al Quaeda teroristy Richard Reida.

Policie na Bali má ve vazbě a vyšetřuje řadu lidí. Jeden z nich, bývalý příslušník indonézského letectva, se prý právě přiznal ke konstrukci šrapnelové bomby. Prý je vyšetřováno více členů indonézské armády. Zdá se, že teroristé měli spojení s armádou v které jsou komponenty militantních moslimů. Indonézská armáda jako celek nemá dobrý vztah k Australii (viz pomoc Australie V.Timoru)..

Dosud bylo identifikováno přes třicet zavražděných Australanů, celkový počet se odhaduje na dvěstě. Identifikace je nesmírně obtížná. Indonezie, stejně jako Australie, se řídí při identifikaci mrtvol mezinárodním protokolem (Interpol). Dle těchto předepisů se identifikace musí konat v zemi, kde došlo k úmrtí. K platné identifikaci se používají pouze otisky prstů, zubní rtg a DNA. Vše ostatní má druhotný význam a k identifkaci nestačí (šaty, šperky, osobní věci). V řadě případů bude identifikace téměř nemožná. Jednalo se téměř bez výjimky o mladé lidi a proto řada z nich nemá dentální rtg, mnoho mrtvol je mutilováno a spáleno až k zuhelnatění. Toto znemožňuje otisky prstů a velice ztěžuje DNA vyšetření. Technické prostředky k identifikaci jsou na Bali velice omezené. Nebyla tam např. DNA laboratoř. Navíc tam téměř nejsou márnice s chladícím zařízením, mrtvoly se rychle rozkládají. Obyvatelé Bali , vyznavači hinduismu, své zemřelé vždy ihned spálí. Nyní na Bali působí s Indonézany čtyřicet australských forenzních expertů. Byla tam, mimo jiné, včera dopravena z Australie celá kompletní DNA laboratoř a též chladící zařízení pro márnice. Prakticky všechny těžce raněné Australany, Evropany, Američany atd. přepravilo již australské letectvo. Jsou v péči nemocnic po celé Australii, včetně Sydney. Nyní se začíná s přepravou těžce zraněných Indonézanů. Nemocnice na Bali jsou naprosto přetíženy a nemají "up to date" vybavení a experty, speciálně pokud jde o plastickou chirurgii, péči o rozsáhlé popáleniny.

Australský předseda vlády a americký prezident důrazně žádají indonézkou prezidentku (omluvte mě, pokud tento výraz nepoužíváte) o ostré zakročení proti všem teroristům a jejich základnám v Indonezii. Pro paní prez. Megawati to bude nesmírně těžký úkol v této zemi s 90% moslimů a kde do značné míry stále vládne armáda .V armádě i v policii jsou moslimské radikální buňky. Australský předs. vlády pan John Howard žádá UN (OSN) aby "Jemaah Islamiyah", organizace vgázaná na Al Queadu a velice podezřelá z této masové vraždy byla oficielně prohlášena za teroristickou organizaci. Má hlavní sídlo na Javě, její hlava Abu Bakar Baashir se volně pohybuje v Indonezii. Do minulého týdne Indonézská vláda tvrdila, že nemají zemi žádné teroristy a jejich organizace. Ministr zahraničí USA pan Colin Powell na adresu indonezské vlády otevřeně prohlásil :

"Každý nyní vidí, že nejste mimo vliv teroristů a nemůžete se nadále přetvářet a tvrdit, že ve vaši zemi nejsou teroristé."

Další články tohoto autora:
Josef Lovell

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: