Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 18.10.2002
Svátek má Lukáš
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >ZE ŽIVOTA: Zkušenost
 >NÁZOR: Konsenzuální hlava státu
 >ZEMĚDĚLSTVÍ: Palas - povodně jsou překážkou restitucím
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě k McDonaldovi a o cestě k ráji
 >PSÍ PŘÍHODY: Podivné setkání na ranní procházce
 >HISTORIE: Water-Loo (aneb Císařovy nové hemoroidy, Díl 3.)
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích
 >POSTŘEH: O nechtěné mystifikaci
 >K DISKUSI: Hon na kuřáky versus zdravý rozum
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Křížové výpravy od 11. do 15. století (mapa)
 >PENÍZE: Chceme tě, drobný kliente
 >ZDRAVÍ: Smíte nahlédnout do své zdravotní karty?
 >TEROR NA OSTROVĚ BALI: Poslední informace
 >OHLAS: Reakce na názor o reklamě M.Římana

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
18.10. BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
Jan Burian

BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb
HLAS LIDU TROCHU JINAK (33)

Pokračujeme v uveřejňování ukázek z cestovních deníků z Almanachu Burianovy kulturní ozdravovny č. 5. Tentokrát brilantní příklad autentické literatury - deníčku ze školy v přírodě!

DENÍK ŠKOLY V PŘÍRODĚ
(napsali Vít Klusák a Václav Votava, žáci páté třídy a mírně zkrátil J.B.)


ÚVOD
Dozvěděli jsme se, že 5. dubna jedeme na školu v přírodě.
Do Krkonoš, pec pod Sněžkou, chata Poustevník. Den odjezdu se nezadržitelně blížil, 5. dubna po velkých přípravách a po třídnických hodinách jsme stanuli před školou. Panovala tam veselá, ale nervózní atmosféra. Rodiče se svými dětmi přešlapovali a čekali na autobus. Spolu s námi jela 4.B. Pokoje byly po velkých hádkách rozděleny.
Spíme s Martinem Pilařem ze 4.B. v jejich patře. Spočinuli jsme v autobusu s poloplešatým řidičem...
V.Votava a V. Klusák

1.DEN - KAPITOLA
V autobusu panovala zmatená atmosféra. Rozloučili jsme se s rodiči a autobus vyjel.
1.30 - Jsme stále v Praze, jedeme Českomoravskou ulicí kolem ČKD. Panuje veselá atmosféra - směr sever.
1.45 - Jsme několik km od Prahy, míjíme lesy, pole. Řidič kouří a je nám nesympatický.
2.00 - Vašek prodal za 40 hal. dva bonpary Wolfovi. Míjíme pole, lesy - směr sever.
2.15 - Polovina třídy zpívá trampské písně. Jsou směšně vážné. Veselá atmosféra panuje v celém autobusu.
2.30 - Zpíváme písně. Nuda. Půjčili jsme Janošové NOVINÁŘSKÝ ZÁPISNÍK.
2.45 - Zpěváci a posluchači se nudí. Kolem je les.
3.00 - Denisa si sundavá boty a říká, že když spadne na horách, tak ať ji pohřbíme v Jablonci nad Nisou. Učitelka souhlasí. Stoupáme - směr sever.
Asi ve 3.15 jsme dojeli do pece pod Sněžkou. Zavazadla jsme z autobusu přeložili do Novy. A potom -- Dorazili jsme umokřenou chůzí k chatě POUSTEVNÍK.
Po úklidu a vybalování kufrů jsme se sešli v jídelně. Správce přednesl řád Poustevníka. navečeřeli jsme se a asi po hodině jsme si šli zaplavat. Noc pod krovy Poustevníka nezačínala libě. Nemohli jsme usnout. Nejdříve jsme to zpravili horrory. Nakonec jsme usnuli. Ráno nás probudil odporný zvuk. Venku vyl pes. Hrozně. Po chvíli co jsme se probudili jsme napsali tyto řádky. Po hodině jsme se dozvěděli, že není ráno, ale hluboká noc.

2. DEN - KAPITOLA
Ráno jsme se probudili a oznámili nám budíček. Den začínal nejistě. Po snídani jsme se učili - v našich pokojích probíhalo bodování.
Byli jsme velice zklamáni, protože za body byla udělována jakási pomyslná měna. Na dveřích v tabulce na bodování byla vepsána škrtnutá nula. Což nás velice poděsilo,ni když nám to bylo docela jedno. Avšak, když jsme přišli na pokoj, Pilař byl velmi rozlícen.
Po pár našich narážkách si pozval Michala Streubla - což nás velice pobavilo. Streubl řekl: "Vy ste samé ty vole, ty vole,- stádo nikde!" A začal nám vyhrožovat.
Upřímně jsme se jeho projevu zasmáli. Po obědě nastal program lyžování a bojové hry "ČESKOSLOVENSKO"! Měna měla název 1 bambula Československý. Vašek získal za soutěž CESTA KOLEM SVĚTA 6 B. a Víťa 11 B.toho 3 B. za pomoc při dělání soutěže. Další večerní program spočíval ve zpívání písní - což nás velice unavilo. Večer jsme měli spory s Pilařem - je vůl. Pilař nám nadával a tak jsme použili psychyckou metodu. Myslíme, že mu pomůže. Večer nás navštívily dvě studentky a byly s oběmi stranami nespokojeny. Večer jsme Pilaře deptali psychyckou - až brečel. Byl to utlačovaný brek, který však potom vyšel na povrch! Noc probíhala i za vytí psa klidně a dobře jsme se vyspali. Pilař spal dál.

3. DEN - KAPITOLA
3. den s Poustevníkem začínal poklidně. Těšili jsme se na soutěž "ANGLIE"! Probudili jsme se za hrozného vytí psa - což bylo blbé. Schodli jsme se na tom, že Poustevníkova architektura je velice nepraktická, \nevkusná a hloupá. Po účelném probuzení Pilaře jsme ho začali deptat. Uklidili jsme, ale po jednom deptnutí nám Pilař udělal velké škody na úklidu. Potom začal brečet. Po dalším deptnutí udělal ještě větší škodu. Výuka proběhla normálně, byly jen tři hodiny. Odpolední program jsme se již dozvěděli: Válka růží, Eiffelovka, Video, Kohouti. Vašek je v bílé růži a Víťa v červené. U Pilaře není známo barvy. Vašek má dohromady 7 B. a Víťa 12 B. Za pořádek jsme dnes dostali 3 B. Jeden bohužel připadl Pilařovi. Je odpolední klid Vašek píše domů, Víťa též.
Odpoledne byl nabit velice volný čas. Konaly se KOHOUTÍ ZÁPASY, v kterých záleželo na růstu, protože spočívaly ve vystrčení druhého hráče z pole, přičemž oba hráči museli stát na jedné noze. Schodli jsme se na tom, že to bylo nesprávné. Potom jsme stavěli Eiffelovu věž. Byli jsme rozděleni do čtyr skupin a výsledek se bodoval B. Potom jsme se koulovali. Teď po svačině a čekáme na soutěž "Kolem světa" díl - FRANCIE. Před svačinou skočil na deptajícího Vaška zpívajícího: "Ty si blbej, ty si blbej!" Pilař.
Večer jsme se koukali na video SEDM STATEČNÝCH. Potom byla velká roztržka s Pilařem. Vašek ho uvedl do stavu breku. Pilař praštil Vaška botou a ten ho zahnal ke dveřím. Pilař se kryl dveřmi koupelny a nemohl ven, protože dveře pokoje se otevírají dovnitř. Kdyby býval dveře pustil, praštil by ho Vašek výše psanou botou. On je ale držel a Vašek na ně celou vahou dopadl. To Pilaře rozbrečelo, protože ho praštila klika.

4. DEN, KAPITOLA
Den začínal bez hrozného štěkání psa, což nás potěšilo. Pilař byl přívětivější. Na den byly připraveny hry. Výuka proběhla normálně. Za chvíli půjdeme na oběd, čekají nás buchtičky + šodo + pomeranč. Vašek jde dnes lyžovat do svačiny. Dozvěděli jsme se, že v sobotu se učíme a v neděli zřejmě vůbec. Pilař je z doslechu den se zatím drží klidně.
Večer se bude volit Miss 5.A. Oba jsme se schodli na tom, že budeme volit Štolbovou (v nejhorším případě), protože je neutrální. Vašek jde na půl hodiny na lyže a Víťa za třičtvrtě hodiny hrát hry. Pozvali jsme Martina Dohnala na Pilaře. Trochu ho zmáčkl. Po lyžování a hrách nás zřejmě čeká bojovka, jak usoudil Vašek podle fáborků, které zřel na sjezdovce. Při pobytu zde jsme usoudili, bohužel, že vychovatelky 1. patra, tedy toho, kde jsme a být nemáme, s námi necítí spíše s námi opovrhují, Janě - naší vychovatelce věříme jedině. Je správná. A neopovrhuje s námi. Jana nás jednou v noci přišla dokonce navštívit, což nás velice potěšilo. Stala se nám hrozně smutná věc. Ale dalo se to čekat. Došli nám cukrné potraviny. Pomoc! Trpíme hlady. Je to hrozné. Při živení Poustevníkovy kuchyně nám kručí v břiše. A při kuchyňské Poustevníkově obsluze se nám po pozření zvedá žaludek. Číšnice řekla Hainé, když musela za mluvení stát: "Sedni si na prdel, ty střevo." I pouhé jejé vzezření v nás budí hrozný dojem.
Po svačině probíhala nudná bojovka, kde jsme se umístili asi na 4. místě.
Večer se volila Miss 5.A. kde kluci představovali porotu. Měli k dispozici karty s O až 5, kterými bodovali. Vyhrála Lenka Nováková, i když jsme vsadili na Štolbovou. Noc proběhla klidně i s dojmeme, že jsme měli uklidit - 3! kvůli Pilařovi!, který měl na posteli hrozný bor...!

5. DEN, KAPITOLA
5. den začal bez obtíží jako normálně. Pilař se již probudil a prosebně se na nás dívá. Řekl: "Vy idioti!" a zívl. Je to blbec.
Budíček ještě nebyl a již ho brzy očekáváme. Program zatím neznáme. Výuka proběhla docela normálně. V pokoji jsme našli vzkaz, který jsme vlepili do suvenýrů s popiskou číslo 2. Odpoledne jde smíchaná skupina lyžovat a zbytek jde do pece pod Sněžkou. Již jsme po svačině a Vašek se vrátil z lyží a Víťa z pece. V Peci nakoupil pro oba cukrné potraviny (jen) a teď se vyživujeme. Po svačině je osobní volno, kde si máme mýt vlasy (to určitě). Pilař je naštěstí nezvěstný. Bohužel, již je zvěstný. Navštívila nás naše milý vychovatelka Jana a velice (kdo ví) se jí líbil deník. Večer jsme si měli čísti horror PTÁCI, ale nečetli jsme si nic, nýbrž koukali jsme na video TANEC S VLKY. Za dnešek jsme dostali plný počet bodů - sice 6 B. Hurá! A nejnovější zpráva, kterou zavinila Jana: přátelíme se již s Martinem Pilařem a musíme brát ohledy, že je čtvrťák. Válečná sekyra není zakopaná, ale také není vykopaná. Další noc počala!

6. DEN - KAPITOLA
Poprvé nás mnohé probudil budíček. Dnes není výuka a tak jsme se jen nasnídali. Po snídani mi šel Vašek ukázat výzbroj lyží, protože se tu budu učit lyžovat. Do poledne jsme hráli Indiánské poselství - cvičící paměť. Pak jsme se koulovali atd...
Odpoledne jde Vaše a Víťa lyžovat. Program zní: Skalní malby, Banka (přepad). Večerní zní: VOLBA MISSáka 5.A
Teď je polední klid a Vašek jde za chvíli lyžovat. Posilnili jsme se všichni tři cukrnými potravinami a Víťa hrál Skalní malby. Po svačině jsme hráli již oba hru přepadení banky v New Yorku. Za den oba vydělali velice dobrou tržbu B. M.Pilař teď večer po Missákovi hraje digi-hru Auta. Vašek se umístil na 4. místě v Missákovi 5.A Osud 6. dne pod krovy Poustevníka se naplnil. Za chvíli očekáváme velkou návštěvu. Hrozně se těšíme - jsme (pozor) ironici. Přijdou vychovatelky z 1. patra. (to je tam, kde jsme a být nemáme.)

7.DEN - KAPITOLA
Den jako vždy začal klidně. Zde si - pozor - čtenáři všimněte: den začíná klidně vždy a končívá...
M.Pilař byl klidný, jen sem tam udělal něco neočekávaného. Ohlásili budíček a my vstali. Výuka měla jen dvě až tři hodiny. Víťa byl ještě s dalšími začátečníkami se učit lyžovat - poprvé v životě stál na lyžích. Vašek byl v bazéně. Po bazéně jsme se naobědvali a potom se již nic nestalo. Teď je odpolední klid a na chvíli budeme hrát poklad Inků- Po obědě jsme hráli již výše uvedenou hru POKLAD INKů.
Víťa učil Vaška Hej - Joe - což se mu podařilo. Teď jsme po večeři a před chvílí jsme si připravovali masky STÁTNÍ REVIZE. Karneval byl vyhodnocen šesti cenami a první obsadil [: VILI FOG:] Cenu sympatie dostal P. Skála - šel za prostitutku. My jsme se neumístili vůbec přes všechnu snahu. Večer se konala schránka důvěry, kam jsme dali dotaz: Co mám dělat, když ji miluju, ona mě také, ale stydíme se? Jana odpověděla netušíc zradu, že je to dobře, že se stydíme. Den končil.

8. DEN - KAPITOLA
Den začínal deptáním - pozor (!) z Pilařovy strany. Měl totiž pučený budík - budil učitelku. Budík vydával za sebou tři vysoké nestejné tóny - což když se opakovalo bylo hrůzné. Museli jsme Pilaře trochu zmlátiti, protože to bylo nutné. Po snídani proběhla zkrácená nedělní výuka, dobře. Lyžaři se do oběda dívali na nemocnici na kraji města a začátečníci se učili lyžovat, např.: Víťa! Oběd byl s pohárem a teď je odpolední klid a Vašek píše tetě a domů. Víťa již napsal. Odpoledne se hraje soutěž: Kousáci.
Odpoledne jsme hráli běhačku a výše psané kousáky. Po lese byly rozmístěni kartičky s brouky a ty se mohli uchopit jen ústy. S jedním broukem se musel člen skupiny vrátit k chatě a upustit do hnízda. Vaškova skupina byla 4. tj. 1 B a Víťova byla 3. tj. 3B. Teď je po svačině (měli jsme sušenky!). Za chvíli se budou hrát hry v Poustevníkovi. Hráli jsme hru od hrnčířové a Kabátové - spočívala hlavně v pantomimě. Potom jsme se rozdělili na dvě skupiny a hráli psychologickou hru. Jak se známe. Naši skupinu vedla velice dobře Jana. Asi za čtvrt hodiny jdeme na večeři a potom se volí MISS IV.B. Pilař je zatím naštěstí nezvěstný. Miss vyhrála Nicole Mardešícová, která je opravdu hezká a chytrá. Den končí tajnou schránkou a teď jen očekáváme Janu! Den zavřel víčka.
(...)

12. DEN - KAPITOLA
BALENÍ Den začínal s myšlenkou, že již budeme balit. Dopoledne jsme byli na hrozně úmorném výletě, který nás unavil již na celý den. Jana se na nás dívala, jako by jsme jí urazili. Veprostřed výletu jsme navštívili Krkonošské muzeum se slabou expozicí. Od oběda po svačinu (což je teď za hodinu) jsme balili a balili a balili. Po svačině jsme se sešli s paní učitelkou, vychovatelkami 5.A. Poděkovali nám a předali nám čoko. medaile. Večer jsme se dívali na video "Podivné dědictví" a pak již následovala noc. Čekáme na Janu, na naši milou vychovatelku. Aby jsme shrnuli školu v přírodě tak:

(konec)

Tak co tomu říkáte, vážení neviditelní čtenáři Psa? Kdybyste se chtěli zase pozastavovat pouze nad tím, že jsou v textu gramatické chyby, upozorňuji, že jsem je tam ponechal schválně. Asi jako je někdy lepší nelíčit se, nepudrovat, nezakreslovat vrásky a nevycpávat se silikonem. To jestli zase někdo z Vás nepochopí, zaslouží si dostat psychyckou!
Hezký den přeje
Jan Burian

(Burianova stránka)
Další články tohoto autora:
Jan Burian

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: