Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 22.10.2002
Svátek má Sabina
  Výběr z vydání
 >ÚVAHA: Svět a jeho problémy.
 >POLITIKA: Jak na Hrad?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Píšťala za primátora!
 >ARCHITEKTURA: O zmizelých sochách, zvláště jedné
 >OHLAS: O tabákové reklamě a konzervativním mládí
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Což takhle sjet si -lajnu-
 >EKONOMIKA: Americké akcie rostou
 >POVÍDKA: Jistota na dlouhou dobu
 >LIDÉ: Kariéra lvíčka Caesara ze Zlína
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Císařské Japonsko a první šógunáty.
 >FILM: xXx - trochu jiný pohled na akční trhák
 >PENÍZE: 35 let bankomatů
 >ZDRAVÍ: Co je agorafobie?
 >TEROR NA OSTROVĚ BALI (3) : poslední informace
 >POOHLÉDNUTÍ: Od Mein Kampfu nejen k manhattanským mrakodrapům

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
22.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Píšťala za primátora!
Jan Kovanic

Ozývají se hlasy, že Praha má už dlouhou dobu smůlu, protože, zvláště v posledních letech, nestojí v jejím čele osoba takových kvalit, jakého by potřebovala. O době komunismu se nemá smysl zmiňovat. Přitom celou dobu posametovou se přímo mezi pražskými zastupiteli ta pravá osoba vyskytuje. Mluvím o Michalovi Píštalovi.

Devět let byl i členem ODS. Ale dotáhl to jen na radního. Halt se nejmenoval od "K", což byl první předpoklad na funkci pražského primátora. Tak přestoupil do jiné strany a stal se pouhým zastupitelem. A teď chce být primátorem. Proč? Protože je tvrdý, jak o sobě s oblibou prohlašuje. A Praha teď někoho hodně tvrdého opravdu potřebuje. A protože se mu v Praze líbí, jak hlásají billboardy s jeho milou tváří již dlouhé měsíce před jakýmkoli náznakem začínajících voleb. Trochu si našeho budoucího primátora a pražského hejtmana přibližme:

Teď zrovna zasedá ve čtyřech různých výborech a tuctu komisí. (Tedy ne teď, ale když zrovna náhodou zasedají, pochopitelně.) Je ho vždy slyšet, když před hlasováním tvrdě pranýřuje politikaření zástupců ODS a ČSSD. Michal vyzve k odmítnutí jejich postupu - a při samotném hlasování se zdrží. Ale tvrdě!

Tento svůj odvážný postup praktikuje vlastně už od mládí.

"Nikdy jsem nebyl bojovník proti komunismu," prohlašuje skromně, "ale četl jsem protirežimní a samizdatovou literaturu, poslouchal Svobodnou Evropu a nezávislou muziku, zajímal se o Chartu 77. Fandil jsem Karlovi Krylovi a jezdil na koncerty undergroundových kapel, jako byli Plastic People of the Universe a Katapult. Komunisti mi nechtěli povolit vysokoškolské studium, dokud k nim nevstoupím, a to jsem odmítl. Raději jsem šel na rok do praxe. A tam jsem se najednou dostal mezi recidivisty, veksláky a další disidenty. Člověk se cítil součástí toho undergroundu. Pak už jsem neměl velké problémy, při dalších zkouškách se mě nikdo neptal na styky s disidenty. To se za ten rok smazalo."

"Jaké styky?"

"No - chodil sem přece na ty koncerty a četl Kunderu!"

Další své aktivity pěstoval už jako dítě:

"Když mi bylo asi tak šest let, zavřel jsem se na balkón, nacpal jsem si do fajfky několik vajglů a tuhle směs vykouřil. Dva dny mně bylo pořádně špatně. Snad proto teď nekouřím. Raději jsem hrál s klukama fotbal."

"A později, než jste před třemi lety odešel z ODS, i tenis."

"Na sport teď bohužel není moc času, ale mezi kamarády, se kterými si fakt pokecám, jsou hlavně sportovci."

"A kde kecáte?"

"Samozřejmě v hospodě, vždyť tam chodil i Karel IV, aby slyšel to obrovské množství názorů. Nejsem hospodský typ, ale to prostředí mě obohacuje. Proč pít jen na rautech velkých bank? Chce to samozřejmě dlouhodobý trénink.
Možná dodnes si mí bývalí spolužáci pamatují na náš maturitní večírek. Já jsem vypil spoustu alkoholu a uprostřed noci se najednou skácel jako podťatý. Spolužáci zavolali tátu jedné holky, který byl primář na interně. Ten řekl, že párkrát takhle v životě ještě vypadat budu a odvezl mě domů. A měl pravdu!
V mých funkcích se člověk setká s všelijakými světovými osobnostmi. Těm musíte ukázat krásy Prahy. Třeba Wilda Brus, toho jsem vzal do Belle Epoque. Jenže ta bá..., totiž dáma, co bydlela nad restaurací na nás zavolala městské strážníky. Vyšel jsem s nimi ven a zkoušel jim ze své pozice radního domluvit. Uznávám, opilí jsme tenkrát byli dost, ale rozhodně jsem nikomu nenadával. Ani jsem do těch sviní nestrkal. Incident jsme pak v komisi prošetřili a ukázalo se, že si policisté napadení vymysleli. Čí slovo je víc, radního, nebo nějakých čičmundů, kteří jen šlapou chodník?"

Schopný člověk často čelí různým pomluvám. Zvláště, když chce šlápnout na kuří oko korupčníkům.

"Pořád se na magistrátu uplácí?"

"Myslím, že hodně. Já tyto nešvary kritizuji, ale na osoby, které jsou zkorumpované, žádná trestní oznámení dávat nebudu. Nejsem soudce ani policajt. Budu o tom tak dlouho mluvit, až ODS a ČSSD se mnou v Praze prohrají volby. Budu bojovat politickými prostředky. Při mluvení totiž nepotřebuji důkazy - stačí trvale mluvit. A bude-li třeba, tvrdě se zdržím hlasování! A také každého vyzvu k přiznání všech příjmů. To by mělo být ve slušné společnosti samozřejmé. Já sám mám z těch komisí, kde zasedám, jen 4200 hrubého. A co si vydělám jako šéf Asociace kongresové turistiky, do toho nikomu nic není."

"A co dotazník na městském webu www.praha-mesto.cz? Jsou tam kolonky "Oznámení o činnostech, o příjmech a darech a o nemovitém majetku za rok 2001", "Jiné majetkové výhody", "soukromé podnikání vlastní", "městské zakázky (včetně subdodávek)", "příjmy a jiné majetkové výhody z městských zakázek", "soukromé podnikání manželky", "nabytí vlastnických nebo dalších věcných práv k nemovitému majetku (osobně nebo manželkou)"... K datu 6.8.2002 to máte nevyplněné. Proč sám žádné přiznání nepodáváte?"

"No dovolte? To je snad zbytečné chtít po někom, kdo dlouhodobě tvrdě vystupuje proti nevýhodným smlouvám ve veřejných obchodních soutěžích a je tvrdým kritikem. Ostatně - já tam mám aspoň ten dotazník, i když prázdný. Někteří zastupitelé nemají ani to. Vyplňovat ho už není nutno. Protože - jak bych jen mohl být zkorumpovatelný? To mi nepřipadá logické. Ať se přiznají ti korupčníci z ODS a ČSSD. Pro mne je podobný požadavek urážlivý."

"Ale kde jste přišel ke svému majetku? Vždyť ty billboardy musely stát peněz."

"Všechno jsem poctivě zdědil a zrestituoval. Do toho nikomu nic není. Ještě by mně zase vykradli palác. Já o sobě říkám prakticky všechno kromě mého osobního života. A to, kde jsem přišel k majetku, je pouze moje osobní věc. Ale uznávám, že naše rodina má velmi slušný majetek - nemovitosti, pozemky i starožitnosti. Politiku dělám jako zábavu.
A ta kampaň s billboardy? Něco jsem dostal od strany a od kamarádů, 400.000 jsem do toho vrazil ze svého. Reklamní agentury vám taky umějí vyjít vstříc, když si vzpomenou na naši dřívější - a doufám že i budoucí - spolupráci. Jsou i příspěvky z řad veřejnosti."

"Tomu se ani nechce věřit."

"Tak vám řeknu jednu historku. Přišel za mnou podnikatel, že má velké problémy na radnici. Tak jsem šel za příslušným úředníkem a do dvou měsíců bylo všechno vyřešené. Podnikatel se divil, že po něm nic nechci - a dal mi sám nějakou částku na kampaň. Polovinu ceny za dohození obchodu s radnicí. Podívejte se, chtít klasických deset procent, to je skutečně nechutný úplatek. Dvacet procent je lichva. Ale padesát procent je už politická podpora. A tu ke zvolení za primátora nutně potřebuji!"

"Pan Askar na chatu k těmto volbám napsal:
Mít za primátora zkorumpovaného hochštaplera, který umí jen pózovat v bulvárním tisku by bylo pro Prahu neštěstím."

"S takovým hodnocením nesouhlasím. Do čela Prahy musí přijít noví, mladí, vzdělaní lidé, kteří budou chtít něco dokázat, kteří rozbijí tu strnulost, kteří nejsou svázáni s koaličním handlem a partajními bratrstvy."

"Jak dlouho už působíte v pražském zastupitelstvu?"

"Nepřetržitě celých dvanáct let!"

Fiktivní rozhovor s fiktivním kandidátem na primátora Prahy byl napsán v Praze před volbami dne 21. října 2002

Pozn.: K napsání článku mne vyprovokovala nedělní televizní diskuse primátorských kandidátů na Primě. A svědectví člověka, který byl "Píšťalou" o úplatek ve výši polovičky uzavřeného obchodu požádán. Mezi čtyřma očima, takže to dokázat nemůže. Ostatně - možná jste už sami přišli na to, že žádný Píšťala na post pražského primátora nekandiduje. Ani v pražském zastupitelstvu žádný Píšťala není.

PROHLÁŠENÍ:
Jméno "Michal Píšťala" bylo vybráno náhodou. Prohlašuji, že se netýká žádného skutečného Píšťaly a pokud snad nějaký člověk se jménem Michal Píšťala existuje, jedná se pouze o náhodnou shodu jmen.

....................
Originální články, ze kterých bylo čerpáno a opisováno, vyšly v časopisech
Prague Tribune, 22.07.2002
Metropolitan, 14.10.2002
staženo z www.hvizdala.cz


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: