Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 21.10.2002
Svátek má Brigita
  Výběr z vydání
 >TEROR NA OSTROVĚ BALI (3) : poslední informace
 >POOHLÉDNUTÍ: Od Mein Kampfu nejen k manhattanským mrakodrapům
 >ZAMYŠLENÍ: Trocha psychologie nikoho nezabije.
 >POLEMIKA: Do třetice - ještě pár vět k zákazu reklamy
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Konec sezóny na motorce
 >PSÍ PŘÍHODY: Sezóna konce sezón
 >POLITIKA: Je čas na obsazení Iráku
 >PRAHA: Virtuální předvolební válka v Praze
 >SPOLEČNOST: Fejeton o mužích - samcích a atrapách
 >OHLAS: Na kouření
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Byzantská říše(mapa)
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >ZDRAVÍ: Problémy s nohama (např. když páchnou :-) )
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: I ten bezmocný hlas znamená mnoho
 >Boj o ADSL - zeptali jsme se Českého telekomunikačního úřadu a alternativních operátorů na to, co vás nejvíce zajímá

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
21.10. ZDRAVÍ: Problémy s nohama (např. když páchnou :-) )
Gabriela Maděričová

Obvykle nás trápí zarostlý nehet, který nejprve začne pobolívat jak při chůzi, tak v klidu.

Je možné, že zčervená kůže na okraji nehtu, popř. se objeví kapičky hnisu – postranní partie nehtů totiž zarůstají do měkkých tkání nehtového valu a tak vyvolávají zánět. Většinou je třeba nehet odborně ošetřit již v počátečním stadiu. Prevencí je nošení obuvi správného tvaru a šířky a správná úprava nehtů, tzn. nestříhat nehet příliš dokulata. Častým problémem bývá kuří oko - bolestivý výrůstek, který vzniká postupně, většinou v místě pod tuhou kostí, která je vystavená dlouhodobému tlaku. Zpočátku se tedy vytvoří pouze otlak, který když se neodstraní, může být počátkem vzniku kuřího oka. Odborné ošetření spočívá v odloupnutí horní vrstvy zrohovatělé kůže a odstranění kuřího oka i s kořínkem – ranka proto většinou krvácí.

Až 40 % lidí v ČR trpí plísňovým onemocněním nehtů. Plísňové a kvasinkové onemocnění nehtů není jen záležitostí ošklivou na pohled, ale často bývá dalším zdrojem infekce pod kůží a také způsobují značně bolestivé stavy. Pokud se nehty barevně, tvarově nebo kvalitativně mění, je zde veliká pravděpodobnost plísně. Většina příznaků začíná na volném konci nehtu, méně často je nalezneme v oblasti lunuly nebo po okrajích nehtu. Nehet začne tloustnout, ztrácí pevnost a pružnost a drolí se. Pod nehtem jsou pak rohovinové oblasti. Příčinou jsou plísně a kvasinky, kterým je nehtový keratin potravou. Přežívají v kožních šupinách i odstřihnutém nehtu několik týdnů i měsíců. Kdekoli se pak odloupnou mohou se přenést na ostatní – což se děje např. v bazénech, veřejných sprchách, nebo když si na návštěvě půjčíte pantofle.

Jakmile zjistíte na nehtu podezřelé změny, zajděte za kožním lékařem. Lékař musí odebrat část nehtu a podrobit ji vyšetření. Potom navrhne dle rozsahu a typu nemoci místní léčení (krém) nebo léčbu tabletami. Někdy je nevyhnutelné zbroušení nemocného nehtu nebo jeho chirurgické sejmutí. Preventivně je možné ošetřovat obuv dezinfekčním sprejem.

Další informace naleznete zde
Další články tohoto autora:
Gabriela Maděričová

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: