Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 22.10.2002
Svátek má Sabina
  Výběr z vydání
 >ÚVAHA: Svět a jeho problémy.
 >POLITIKA: Jak na Hrad?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Píšťala za primátora!
 >ARCHITEKTURA: O zmizelých sochách, zvláště jedné
 >OHLAS: O tabákové reklamě a konzervativním mládí
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Což takhle sjet si -lajnu-
 >EKONOMIKA: Americké akcie rostou
 >POVÍDKA: Jistota na dlouhou dobu
 >LIDÉ: Kariéra lvíčka Caesara ze Zlína
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Císařské Japonsko a první šógunáty.
 >FILM: xXx - trochu jiný pohled na akční trhák
 >PENÍZE: 35 let bankomatů
 >ZDRAVÍ: Co je agorafobie?
 >TEROR NA OSTROVĚ BALI (3) : poslední informace
 >POOHLÉDNUTÍ: Od Mein Kampfu nejen k manhattanským mrakodrapům

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
22.10. ARCHITEKTURA: O zmizelých sochách, zvláště jedné
Zdeněk Lukeš

Jak jistě víte, jsme národem pomníkovým - rádi sochy stavíme, ale snad ještě raději je pak bouráme. Kdysi jsem tady psal o pomníku císaře Františka I., jehož podstavec je dodnes prázdný, ač je krásná socha bratří Maxů v depozitáři a nic nebrání, aby se vrátila, kam patří (pokud ovšem už konečně zanecháme kádrování zobrazovaných).

Zmizelých soch je v Praze stále hodně. V posledních letech vandalové zničili (tedy odnesli do sběru) sochy Petra Bezruče v Bezručových sadech na Vinohradech, Diany v Letenských sadech a Dívky v Chotkových sadech. Na tribuně stadionu Sparty na Letné bývala kovová socha Vladimíra Janouška atd. atd.

Z politických důvodů zmizeli Šverma, Lenin, Gottwald, Milicionář atd. - no to byly naštěstí dost mizerné plastiky.

A taky Růžový tank, protože byl růžový.

Dnes chci připomenout plastiku dnes už světoznámého českého sochaře Otto Gutfreunda (1889-1927). Ten kdysi studoval na Umprum v Praze a pak u sochaře Bourdella v Paříži. Potom byl sám profesorem Umprum. Byl autorem prvních kubistických plastik (některé jsou dnes i v Guggenheimově muzeu v New Yorku). Spolupracoval s architekty Gočárem a Janákem (např. Legiobanka, pomník TGM v Hradci Králové, Hlávkův most). A právě s Janákem spolupracoval také na výzdobě paláce Škodových závodů, který stojí na rohu Jungmannovy a Charvátovy ulice v Praze-Novém Městě. V roce 1927 vytvořil plastiku pro sokl na atice nad hlavní římsou. Tvořilo ji jakési obrovské soukolí z různých druhů součástek, které tehdy Škodovka vyráběla. Nechyběl ani velký znak firmy - známý okřídlený šíp s okem.

Plastika byla ze dřeva, potaženého měděným plechem (podle údajů pana doc. Jiřího Šetlíka). V 60. letech měla být opravena - ale skončila v obligátní sběrně surovin. Naštěstí existuje originální sádrový model a skici (dnes ve sbírkách Národní galerie). Třeba se jednou kopie původní plastiky vrátí na své místo - sokl tam stále ještě je. Je tu jedna výhoda - ozubená kola snad nikdo kádrovat nebude.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: