Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 22.10.2002
Svátek má Sabina
  Výběr z vydání
 >ÚVAHA: Svět a jeho problémy.
 >POLITIKA: Jak na Hrad?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Píšťala za primátora!
 >ARCHITEKTURA: O zmizelých sochách, zvláště jedné
 >OHLAS: O tabákové reklamě a konzervativním mládí
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Což takhle sjet si -lajnu-
 >EKONOMIKA: Americké akcie rostou
 >POVÍDKA: Jistota na dlouhou dobu
 >LIDÉ: Kariéra lvíčka Caesara ze Zlína
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Císařské Japonsko a první šógunáty.
 >FILM: xXx - trochu jiný pohled na akční trhák
 >PENÍZE: 35 let bankomatů
 >ZDRAVÍ: Co je agorafobie?
 >TEROR NA OSTROVĚ BALI (3) : poslední informace
 >POOHLÉDNUTÍ: Od Mein Kampfu nejen k manhattanským mrakodrapům

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
22.10. Ani tři jedničky nemusejí znamenat vyznamenání
(nov)

Česká vláda včera přistoupila na unionistický návrh nižšího schodku ve státním rozpočtu na rok 2003. Oproti původnímu návrhu ČSSD na 157 miliard má nyní schodek činit 111 miliard, avšak tyto tři jedničky na vyznamenání nejsou.
Podstatná část snížení schodku, více než 40 miliard, je dána poklesem plánované úhrady České konsolidační agentuře, vláda bude hradit ztráty pouze za rok 2001. Obyčejně česky řečeno to znamená, že nedobytné půjčky - rozuměj tunely a zpronevěry, za které převzal garance český stát a jež přesunul do ČKA - bude tento stát splácet věřitelům se zpožděním.

Poslankyně Hana Marvanová, od níž zřejmě vítr vane, tvrdí, že odkladem splácení dluhů se získá čas, aby ČKA z dlužníků vymačkala alespoň něco. Jistou logiku to má a teoreticky by to mohlo nějaké peníze ze státní kasy ušetřit. Poslanec Tlustý z opozice se ale nechal slyšet, že se jedná o pouhý trik, neboť v roce 2003 ušetřenou sumou se zatíží rozpočty příští, a to ještě navýšenou o úroky za dobu odkladu. Nu a všichni ti, jimž je koaliční vláda, potažmo účast US-DEU v ní trnem v oku, zlomyslně dodávají, že "snížení" schodku rozpočtu je pouze populistickým manévrem unionistů, kteří se současnými preferencemi pod 5 procent balancují nad propastí nevolitelnosti.

Ať tak či tak, jde zase jenom o další číslo politického cirkusu, neboť reálné úspory činí v přijatém návrhu toliko 3,5 miliardy, tedy 2 % původního schodku. Pan ministr financí Sobotka se taktéž včera pochlubil, že návrh rozpočtu nepočítá s žádnými příjmy z privatizace a proto je tedy transparentnější než ty předchozí. Z toho pak transparentně vyplývá, že ročně spotřebováváme bratru o 100 miliard více, než jsme schopni vyprodukovat. Příčinu zná každý - jsou jí neúměrné mandatorní výdaje, sociální břemeno, které napřed skrytě Klausova a po ní veřejně Zemanova socialistická vláda naložila na bedra českého státu.

Štědré sociální výdaje totiž přinášejí snadné volební hlasy, takže současný návrh rozpočtu s tříjedničkovým schodkem je opět demonstrací politické zbabělosti - zavíráním očí před faktem, že na sociální stát podle Špidlova receptu si nejsme schopni vydělat.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: