Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 22.10.2002
Svátek má Sabina
  Výběr z vydání
 >ÚVAHA: Svět a jeho problémy.
 >POLITIKA: Jak na Hrad?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Píšťala za primátora!
 >ARCHITEKTURA: O zmizelých sochách, zvláště jedné
 >OHLAS: O tabákové reklamě a konzervativním mládí
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Což takhle sjet si -lajnu-
 >EKONOMIKA: Americké akcie rostou
 >POVÍDKA: Jistota na dlouhou dobu
 >LIDÉ: Kariéra lvíčka Caesara ze Zlína
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Císařské Japonsko a první šógunáty.
 >FILM: xXx - trochu jiný pohled na akční trhák
 >PENÍZE: 35 let bankomatů
 >ZDRAVÍ: Co je agorafobie?
 >TEROR NA OSTROVĚ BALI (3) : poslední informace
 >POOHLÉDNUTÍ: Od Mein Kampfu nejen k manhattanským mrakodrapům

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Historie  
 
22.10. LIDÉ: Kariéra lvíčka Caesara ze Zlína
Jiří Bakala

www.inzlin.cz/bata
" Nebojme se budoucnosti " odkaz Tomáše Bati

Letos, dne 12.7. uplynulo 70 let ode dne, kdy v ranních hodinách, v mlze, poblíž otrokovického letiště, tragicky zahynul zakladatel zlínského obuvnického impéria Tomáš Baťa spolu s pilotem Broučkem.

V roce 1932 vnikla pamětní gramofonová deska. V současné době je na internetové adrese www.inzlin.cz/bata přístupna její digitalizovaná forma, připravená firmou AION. Deska, kterou si lze na této adrese přehrát se skládá se tří částí:

1. z projevu Tomáše Bati - " Nebojme se budoucnosti "

Jde o jediný, krátký, zachovaný projev Tomáše Bati. Jedná se o výňatek z řeči, kterou pronesl je svým spolupracovníkům dne 1.května 1931, a který v podstatě znamená historický odkaz plný naděje a životní síly. I když autor je po smrti dává perspektivy do budoucna:

" Nebojme se budoucnosti.
Polovina lidí na světě chodí bosa a sotva pět procent obyvatelstva je dobře obuto. Tu vidíme nejlépe, jak málo práce jsme dosud vykonali a jak ohromná práce očekává všechny ševce tohoto světa."

2. druhou část desky tvoří ideový pasus ze závěti Tomáše Bati
Jde o část závěti, kterou recituje tehdejší člen činohry Divadla na Vinohradech pan František Smolík. Celá tato recitace je podbarvena Písní práce ( Zlín byl proslulý kultem práce ) a na závěr této části vzkazu je osobní vyznání Tomáše Bati :

" Byla to touha tvořit, poskytnouti stále větší množství účasti na výhodách, které náš závod jak zaměstnancům tak zákazníkům poskytoval. Pokud budete této velké idei sloužiti potud budete ve shodě se zákony přírodními i lidskými. Jakmile ale budete každý pamatovati sám na sebe, jakmile přestanete sloužiti svým závodem všeobecnu, stanete se zbytečnými a padnete neodvratně."

3. třetí, poslední částí je neojoblíbenější píseň Tomáše Bati "Neumrem na slame" Je to píseň začínající zvukem přibližujícího se letadla a po jejím skončení, kterou hraje orchestr ESTA, záznam končí zvukem jakoby vynechávajího motoru letadla, jenž na závěr symbolizuje havárii letounu.
Jak píše tehdejší tisk Zlín 1932:

"Tupý úhoz a několik prázdných tónů, konec. Umřel na poli, aby dílo žilo."

Deska představuje jednu z nejživějších památek na Tomáše Baťu. Kompozičně ji sestavil A.Cekota, technické zpracování provedly závody ESTA Praha pro firmu Baťa.

K této desce se váže zajímavá historka, která byla zachycena v roce 1935 v časopise "Zlín" a má název " Kariéra zlínského lva Césara ". Tento lev byl zakoupen Tomášem Baťou jako přírůstek do zlínské zoologické zahrady. Dostal prostornou a světlou klec v zámeckém parku pod Klubovním domem. Lvíček César má svoji zvěčněnou podobu. Sloužil jako předloha sochaři B.Kafkovi k monumentálnímu sousoší M. R. Štefánika v Bratislavě, u jehož nohou stál lev. Z této sochy dnes existuje jen lev. V květnu 1931 na zahradě vily Tomáše Bati byl natáčen slavný projev T. Bati " Nebojme se budoucnosti " firmou Fox Movieton News a operetárem von Pebal ( byl to jediný zvukový snímek velikého tvůrce Zlína ). V té době stála Césarova klec na zahradě Baťovy vily a když se do projevu pozorně zaposloucháte, uslyšíte na závěr řvoucího lvíčka Césara. Na dvou místech se zde ozývá jeho temné mručení, sice jako vzdálené zvukové pozadí, ale přece jen dobře slyšitelné. Jak píše tehdejší tisk:

"Až se znovu setkáte s tímto snímkem, poslouchejte pozorně. Tomáš Baťa mluví pevným ostrým hlasem o veliké práci, jež čeká všechny ševce tohoto světa a ve dvou místech ozývá se za jeho slovy temné mručení lvíčka Césara. Tak se připojil královským hlasem k hlasu svého pána."

Jiři Bakala Baťova nemocnice Zlín


Další články tohoto autora:
Jiří Bakala

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: