Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 23.10.2002
Svátek má Teodor
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Fórum 2000 - škoda času a peněz
 >NÁZOR: Zbytečné pašalíky pro Unii svobody
 >KULTURA:?: PodeBal v tradici.
 >OHLAS: -Václav Klaus a Konec dějin v Čechách- trochu jinak.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Další žertovný virus
 >OTEVŘENÝ DOPIS: Ministru financí
 >PSÍ PŘÍHODY: Tentokrát narazila šelma na šelmu
 >ZAJÍMAVOST: Malá Tunguzska se jmenuje Bodajbo.
 >HISTORY: Water-Loo (aneb Císařovy nové hemoroidy, Díl 4., poslední)
 >VOJENSTVÍ: Příběh S. Husajna aneb Diktátor sluhou NATO (1)
 >MROŽOVINY: Muž s pilotním průkazem č. 64
 >NÁZOR: Naše Česká televize
 >EKONOMIKA: Dluhopisy neřekly ještě své poslední slovo
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Čína 750 - 1350 n.l.
 >PENÍZE: Chcete vydělat více?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
23.10. SPOLEČNOST: Fórum 2000 - škoda času a peněz
Jaroslav Jirát

Most přes globální propast, jak zní podtitulek Fóra 2000, má zprostředkovat dialog mezi kritiky a představiteli globální ekonomiky. Cíl je to ambiciózní. Chronickou potíží podobných dialogů však je, že na straně kritiků vystupují z největší části osoby zcela nekompetentní. Dva příspěvky pro toto fórum, které uveřejnily Hospodářské noviny v úterý 16.října, to bohužel jen potvrzují.

Stephen Davis, prezident "poradenské společnosti pro mezinárodní korporativní vlády" nám předkládá ideu občanské ekonomiky, vytvořenou podle vzoru občanské společnosti. Tak jako v občanské společnosti dohlížejí nevládní organizace na správný chod demokracie, budou občanské skupiny, které se podílejí na trhu, oporou občanské ekonomiky. Mj. budou působit, "aby firmy přestaly upřednostňovat zájmy ekonomiky jako celku". Vedle tohoto těžko pochopitelného poslání bude důležité, aby měly "dostatečný vliv na burzu cenných papírů, tvůrce standard a společnosti". Jistě, i mizerný překlad mohl přispět k dojmu, jakým článek působí. Hlavní problémem je však toporná snaha naroubovat mlhavý pojem "občanská společnost" na světovou ekonomiku. Nepochybně je nutné soustavně zdokonalovat pravidla světového obchodu. A neuškodí ani tlak veřejnosti na morálku podnikání. Nic z toho však není nové a diskuse na tak všeobecné úrovni, jak předvádí Davis, nic nepřinesou. Snad jen reklamu jeho poradenské společnosti pro …..

Je-li Davis nanicovatý, potom D.C. Kortem, americký publicista, zastupuje nebezpečnější odrůdu - spasitele a zvěstovatele ráje na zemi. Jeho globální občanská společnost má vizi "vytvoření globálního společenství a vzájemné spolupráce. Cílem je spravedlivý, trvalý a vlídný svět pro všechny. Jedná se o nejkomplexnější a nejucelenější společenské hnutí v lidské historii." Hned po Mezinárodním dělnickém hnutí, sluší se dodat. Realizace jeho vznešené vize pak bude spočívat v "planetárním systému lokálních ekonomik, které jsou soběstačné v uspokojování vlastních potřeb; malých podniků, které jsou ve vlastnictví místních obyvatel a věnují se vzájemně výhodnému obchodu a bezplatné výměně technologií…" Ekonomický model globální občanské společnosti je tedy poměrně propracovaný, v podstatě inspirovaný velikým Maem. Její světový názor je naopak prostý: "…život je zdrojem bohatství a jediným měřítkem hodnot. Peníze jsou pouze prostředkem užitečným možná k ulehčení výměny opravdového bohatství." Proč ale je tam to možná? V budoucnu se zruší, až budou mít všichni stejně a všem bude patřit všecko?

Nelze se divit, že letos Fóru 2000 nevěnovaly česká média mnoho pozornosti.

Jaroslav Jirát
Další články tohoto autora:
Jaroslav Jirát

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: