Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 23.10.2002
Svátek má Teodor
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Fórum 2000 - škoda času a peněz
 >NÁZOR: Zbytečné pašalíky pro Unii svobody
 >KULTURA:?: PodeBal v tradici.
 >OHLAS: -Václav Klaus a Konec dějin v Čechách- trochu jinak.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Další žertovný virus
 >OTEVŘENÝ DOPIS: Ministru financí
 >PSÍ PŘÍHODY: Tentokrát narazila šelma na šelmu
 >ZAJÍMAVOST: Malá Tunguzska se jmenuje Bodajbo.
 >HISTORY: Water-Loo (aneb Císařovy nové hemoroidy, Díl 4., poslední)
 >VOJENSTVÍ: Příběh S. Husajna aneb Diktátor sluhou NATO (1)
 >MROŽOVINY: Muž s pilotním průkazem č. 64
 >NÁZOR: Naše Česká televize
 >EKONOMIKA: Dluhopisy neřekly ještě své poslední slovo
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Čína 750 - 1350 n.l.
 >PENÍZE: Chcete vydělat více?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
23.10. RODINA A PŘÁTELÉ: Další žertovný virus
Ondřej Neff

S viry a červy v elektronické poště nejsou žádné žerty, ty je třeba brát velmi vážně. Mezi nimi se ale vyskytují "žertovné viry" - ve formě varování, které se lavinovitě šíří. Možná že jste taky dostali tento mail:

    VIR mobilnich telefonu!!
    Jestlize obdrzite hovor, pri kterem se na displeji vaseho mobilniho telefonu objevi ACE-? - NEZVEDEJTE TELEFON A OKAMZITE HOVOR UKONCETE!
    Jestlize na hovor odpovite (zvednete sluchatko), vas mobil bude napaden virem, ktery znici vsechny IMEI a IMSI informace jak z vaseho telefonu, tak z vasi SIM karty, coz znemozni spojeni vaseho mobilniho telefonu s mobilni siti. Budete si muset koupit novy telefon. Tuto informaci potvrdily jak spolecnost Motorola, tak spolecnost Nokia.
    V soucasnosti je timto virem nakazeno pres 3 miliony mobilnich telefonu v USA. Prosim, informujte kohokoliv, kdo mobilni telefon pouziva, o tomto nebezpeci.
Opravdu mazaná finta. Kolik asi milionů mailů se rozběhlo po světě? Lidi nenapadne, že když se vyskytne skutečný vir - a že jich běhá po netu hodně - tak o tom píší noviny, povídá se o tom v rozhlase a televizi, píší o tom odborné weby... Nikdy to není tak, že by "Microsoft informoval" nebo "Compaq informoval"... V roce 1999 tu byl "vir" pro mobilní telefony. V Mobil.cz jeho funkci popsal Patrick Zandl, cituji:
V zásadě nejde o nic jiného, než že vám na mobilní telefon přijde SMS zpráva, která vás informuje o tom, že pokud vás někdo zavolá a řekne vám, že máte vytočit číslo 9090 pro kontrolu kvality linky, máte ihned zavěsit a číslo rozhodně nevytáčet. Důvod? Pokud byste toto číslo vytočili a zavěsili, dáváte tak údajně volající straně možnost učinit hovor na váš účet. A nyní to hlavní - pošlete tuto naléhavou SMS zprávu všem vašim přátelům, ať jsou také před zákeřným chováním telefonních banditů varováni. Tuto informaci jsem já sumíroval do odstavce, ale kompresní odborníci na stavbu SMS ji umí dát do maximálně dvou SMS zpráv. Účel zprávy je jediný - vyděsit vás a donutit vás rozeslat SMS zprávu na co nejvíce lidí z vašeho telefonního seznamu. Tím se ovšem stáváte součástí reprodukčního cyklu cizopasníka/viru a zamořujete jím svoje nebližší okolí.

Což je podstata i tohoto "varování".
Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: