Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 23.10.2002
Svátek má Teodor
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Fórum 2000 - škoda času a peněz
 >NÁZOR: Zbytečné pašalíky pro Unii svobody
 >KULTURA:?: PodeBal v tradici.
 >OHLAS: -Václav Klaus a Konec dějin v Čechách- trochu jinak.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Další žertovný virus
 >OTEVŘENÝ DOPIS: Ministru financí
 >PSÍ PŘÍHODY: Tentokrát narazila šelma na šelmu
 >ZAJÍMAVOST: Malá Tunguzska se jmenuje Bodajbo.
 >HISTORY: Water-Loo (aneb Císařovy nové hemoroidy, Díl 4., poslední)
 >VOJENSTVÍ: Příběh S. Husajna aneb Diktátor sluhou NATO (1)
 >MROŽOVINY: Muž s pilotním průkazem č. 64
 >NÁZOR: Naše Česká televize
 >EKONOMIKA: Dluhopisy neřekly ještě své poslední slovo
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Čína 750 - 1350 n.l.
 >PENÍZE: Chcete vydělat více?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
23.10. NÁZOR: Zbytečné pašalíky pro Unii svobody
Jiří Sezemský

Postavení Unie svobody ve vládě je možné posuzovat nikoli jen potupným Pilipovým dodatkem, zavazujícím unionisty podporovat socialistickou vládu za jakékoli situace. Ani již mnohokrát obehranou rezignací na vlastní programové zásady výměnou za pár ministerských křesel. Za zmínku stojí i faktický výkon unionistických ministrů, měřený po uplynutí stodenního vládního hájení.
Je podivuhodné, do jakých obskurních rolí se někdejší stoupenci ztenčení státního byrokratického aparátu dobrovolně obsadili. Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a lidské zdroje Petr Mareš si přisvojil část kompetencí pro svůj neexistující úřad jejich oddělením od agendy ministerstva školství. O skutečné prospěšnosti tohoto miniresortu lze úspěšně pochybovat a ministr se nikdy nevyhne spekulaci, že byl vytvořen improvizací pouze jako doplněk pro naplnění politického obchodu vládní koalice. Ministr Mareš se přitom dosud zviditelnil pouze hlasitým dožadováním proplácení nájemného 30 000 korun měsíčně za vlastní pražský byt, což se zdá příliš i Úřadu vlády.
Podobně je na tom věčný čekatel jakýchkoli ministerských postů Vladimír Mlynář. Ten se dočkal skutečného ministerstva informatiky, které ovšem pouze kopíruje Úřad pro veřejné informační systémy. Mlynář jen ve skutečnosti nahradil ředitele úřadu a změnil název instituce. I tato virtuální změna však znamená zvýšené náklady, neboť výměna úřední cedule na budově si zároveň vyžádá vystěhování Úřadu pro ochranu osobních údajů, sídlícího ve stejném objektu, do Brna. O zbytečnosti této transakce není pochyb.
Jednoznačně nejvýraznější postavou unionistického ministerského triumvirátu však zůstává ministr pro místní rozvoj Pavel Němec. Za pouhé tři měsíce svého úřadování na sebe dokázal nebývale strhnout mediální pozornost. Poprvé na sebe upozornil krátce po nedávných povodních, kdy prosazoval znevýhodnění pojištěnců oproti nepojištěným. Pojištění měli vracet 35% částky, kterou by dostali jako pomoc od státu. Na tento sebevražedný postup reagovali jeho spolustraníci a nepochopitelný projekt, podporující pojišťovací nezodpovědnost, zametli v tichosti pod stůl.
Pavel Němec následně pozoruhodným způsobem obhajoval den po odmítnutí povodňového balíčku v televizní Šponě postup vedení Unie svobody, které doporučilo Haně Marvanové odchod z Poslanecké sněmovny. Řekl mimo jiné: "Tím způsobem, který jsme navrhovali, tedy uvolnění mandátu poslankyně, se může řešit do jisté míry schizofrenní situace paní kolegyně… Já jsem si myslel, že by se mohla cítit i myšlenkově svobodnější, kdyby tento krok učinila." Jako by zde pro bývalou předsedkyni US platilo Murphyho politické pravidlo: "Vytvoří-li si politik vlastní názor, je většinou mimo." Ministr Němec se naopak zcela jistě myšlenkově svobodný cítí, přestože měl být původně Unií svobody obětován na oltář vlasti a premiéra Špidly.
Že se tak nestalo, dnes možná někteří unionisté s odstupem času litují. Nejprve vyšlo najevo, že přes hlasité proklamace vlády o zvládnutí povodňové situace dorazily první peníze z ministerstva pro místní rozvoj do Jihočeského kraje, který byl postižen jako první, až 11. října, tedy dva měsíce po záplavách.
Korunu všemu však nasadily informace o aféře na Němcově úřadu. Nové unionistické vedení si nechalo v době, kdy vázla pomoc státu postiženým povodněmi, za milióny korun upravovat a luxusním nábytkem zařizovat kanceláře a služební byty. Vyšlo najevo, že náměstci ministra Němce obývají 130metrové byty v nedávno rekonstruovaném domě v Salvátorské ulici s měsíční platbou 8000 korun nájemného, přičemž tržní hodnota činí téměř desetinásobek. Dům měl přitom podle návrhu sloužit jako ubytování pro mise Evropské komise a NATO a mohl vydělávat na tržním nájemném.
Je možné, že ministr Němec, jehož odpovědnost za řízení resortu je neoddiskutovatelná, ze své funkce ani po tolika lapsech neodstoupí. I jeho případná demise však nesmaže poněkud tristní dojem z působení unionistů ve vládě. Nemluvě o tom, že i ministerstvo pro místní rozvoj ztrácí zřízením krajů, na které přecházejí kompetence regionálního rozvoje, smysl své existence.
Sečteno a podtrženo, pokud by se všechny tři unionistické ministerské pašalíky okamžitě zrušily, nikdo by to ani nezpozoroval.

Jiří Sezemský
tisková sekce ODS


Další články tohoto autora:
Jiří Sezemský

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: