Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 23.10.2002
Svátek má Teodor
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Fórum 2000 - škoda času a peněz
 >NÁZOR: Zbytečné pašalíky pro Unii svobody
 >KULTURA:?: PodeBal v tradici.
 >OHLAS: -Václav Klaus a Konec dějin v Čechách- trochu jinak.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Další žertovný virus
 >OTEVŘENÝ DOPIS: Ministru financí
 >PSÍ PŘÍHODY: Tentokrát narazila šelma na šelmu
 >ZAJÍMAVOST: Malá Tunguzska se jmenuje Bodajbo.
 >HISTORY: Water-Loo (aneb Císařovy nové hemoroidy, Díl 4., poslední)
 >VOJENSTVÍ: Příběh S. Husajna aneb Diktátor sluhou NATO (1)
 >MROŽOVINY: Muž s pilotním průkazem č. 64
 >NÁZOR: Naše Česká televize
 >EKONOMIKA: Dluhopisy neřekly ještě své poslední slovo
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Čína 750 - 1350 n.l.
 >PENÍZE: Chcete vydělat více?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
23.10. KULTURA:?: PodeBal v tradici.
Václav Vlk

Přečteme-li si některé staré noviny, třeba z doby první republiky, brzo narazíme na zajímavé skutečnosti. Například to, že mnozí "moderní a dnešní", kteří předstírají třeskutou přítomnost, jsou ve skutečnosti jen pokračovateli věcí starých skoro sto let. Jednou z nich je i skupina, která si říká, čert ví proč, "umělecká" a nazývá se PodeBal.
Předvedla se v nedávné minulosti jakoby vtipným pokusem v rámci jakoby umělecké výstavy ověnčit Pražský hrad nacistickým heslem "Arbeit macht frei" a budovy sídla presidenta nápisem "Zimmmer frei".
Obrovsky vtipné. Prý by tak bojovali proti našemu nacionalismu a neschopnosti se vypořádat s vlastní minulostí. Podle posledních událostí, kdy vystavili v Praze karikaturu busty presidenta Beneše spolu s výňatky z tzv. Benešových dekretů, jde jim asi o něco jiného. O co, na to se stačí podívat například do Karlovarských novin tak z dob kolem roku 1935 a pokud neumíte německy, třeba do plátku, který vydávali čeští fašisté. Jmenoval se "Šejdrem" a vydával je český fašista Stříbrný. O tom, že to byl český fašista, nepochyboval nikdo. Ani sami nacisté, kteří po likvidaci Československa tyto hochy šmahem poslali do koncentračních táborů.
Jenže v době předtím, než je jejich původní podporovatelé a příznivci z Říše zlikvidovali, byl hlavním cílem jejich fašistické propagandy president republiky Dr. Edvard Beneš. V jejich plátku se nazýval Ben Ešdeda a nebylo týdne, aby jeho politika a on sán a vůbec jím vedené Československo nebylo terčem "sžíravých" útoků těchto pánů. Jak dopadli, už bylo řečeno. Co dnes vyvádí jejich ideoví potomci, vedeni opět ideou, tzv. nezištnou snahou, zbavit Čechy nerozumného protiněmeckého "nacionalismu", nám právě předvedli nechutně na Palackého náměstí.
Navrhuji, abychom, pokud tuto sochu a její instalaci schválily úřady, což u nás jinak trvá léta, u ní doplnili stávající stuhy dalšími .
Na první z nich by mohly být výňatky z německého zákona z doby po záboru pohraničí ČR , kterýžto zaručoval naprostou beztrestnost všech činů, kterých se dopustili Němci na Češích do doby likvidace Československa. (Aby nedošlo k mýlce, myslím rok 1939!!!) První zákon o beztrestnosti v tomto sporu, totiž vymysleli a realizovali v praxi Němci. A pokud vím, nebyl dodnes zrušen, takže platí.
Zajišťoval beztrestnost sudetských Němců za jejich zločiny na Češích spáchané - což vyvrací i tvrzení sudetoněmecké a Stoiberovy politiky, že tzv. ČS .zákon o "beztrestnosti" je čímsi naprosto vyjímečným. Pravdou je, že daleko horší zákon vymysleli a aplikovali ve vzájemném sporu nejprve
Němci. Nejde tedy mimo jiné o něco, jinde ve světě nevídaného, a Češi nejsou žádnými vynálezci zákona o beztrestnosti. Maximálně je možno říci, že jej od Němců opsali.
Na další stuze by mohly být výňatky třeba z Mnichovské smlouvy, která dle Německa dodnes platí, či výnosu o likvidaci Lidic a nebo některého podobně vhodného příkazu, rozkazu a nebo zákona z dílny Říšsko-Německé, které z právnického hlediska nikdo "nezrušil".
Jenže, to bychom asi byli označeni za nacionalisty a za štváče. Ovšem nevím, jak tedy mám označit osoby, schovávající se za značku PodeBal .
Ostatně, podívejme se, jak se zachovají naši čactí magistrátní a republikoví úředníci. Jak rychle na tuto "sochu" i s podstavcem, která je tedy stavbou, zareagují. Vsadil bych se, že budou dělat mrtvého brouka. Ale zkuste si někde bez schválení památkářů, architektů, stavebního úřadu, telekomunikací, ČEZ, plynáren a dalších desítek institucí postavit psí boudu... A uvidíte ten rachot! Ty pokuty! Tu rychlost, jak zareagují. A to by ta bouda stála na vašem vlastním pozemku. A že by měla skupina Podebal pronajaté Palachovo náměstí, tomu nevěřím. Ostatně, dělat takového obludnosti na Pražském Hradě a nebo na náměstí, které nese Palachovo jméno svědčí o naprosté kulturní zhovadilosti uvedených jakoby-umělců.


Další články tohoto autora:
Václav Vlk

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: