Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 24.10.2002
Svátek má Nina
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Přímá volba prezidenta podle ODS
 >FEJETON: Dopis příteli milionáři
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Propisku nepotřebujete
 >ZE ŽIVOTA Nejlepší kšeft - lidská naivita
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger vyměňuje stírače
 >PSÍ PŘÍHODY: Komu je vlastně nadáváno
 >LITERATURA: Mé a tvé - Atomová válka SFC Marecka
 >LETECTVÍ: Nose Art neboli Příďové kresby letadel
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích
 >ŽERTÍK: Dopis od zlodějů 150 miliónů
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Aztécká říše (mapa)
 >PENÍZE: Pojistěte si svůj domov
 >ZDRAVÍ: Průjmy neinfekčního původu
 >SPOLEČNOST: Fórum 2000 - škoda času a peněz
 >NÁZOR: Zbytečné pašalíky pro Unii svobody

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
24.10. RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger vyměňuje stírače
Ondřej Neff

Je to podobné jako s topením: že nefunguje, zjistíte za mrazu, se stírači jsou potíže v dešti. Se mnou byla potíž o to větší, že jsem byl varován: když jsem posledně dal auto do servisu na prohlídku, technik mi říkal: Pane Neff, ty gumičky ve stírači nejsou už ve formě! Což jsem vcelku věděl, ale protože jsem lakomec, bylo mi líto vyhazovat peníze za takovou zbytečnost. Pochopitelně že jsem, o šmouhách na skle věděl, jenže nejsem změkčilec, abych si z nějaké té šmouhy lámal hlavu.
Načež jsem jel v pondělí do Rožnova pod Radhoštěm. Cesta tam byla pohodová, za krásného slunečného dne. Na cestě zpět začalo krápat a pak se dalo do deště a kolem Větrného Jeníkova lilo, jak leje obvykle kolem Větrného Jeníkova.
Zjištění první: přestože oba stírače jsou stejně staré a oba vykonaly stejnou práci, hůř stírá vždycky ten před řidičem. To je známá věc, tentokrát ovšem to bylo o hodně hůř - dá se dokonce říct, že ten vpravo stíral vcelku slušně a ten přede mnou vůbec. A jet od Olomouce přes Brno, Větrný Jeníkov až do Prahy na Smíchov není med a je kupodivu, že nemám vyskakovací hlavu jako Velký Šéf. Přirozeně, že mě napadlo je vzájemně vyměnit a zastavil jsem u pumpy, abych úmysl naplnil činem. Jenže se ukázalo, že to prostě neumím.

Druhý den jsem zajel do servisu, koupil nové stírače, odvezl domů a začal vyměňovat. Kdyby šla kolem mateřská školka, měl bych polízanici s policií ba soudy kvůli narušování mravní výchovy mládeže, naštěstí mě slyšel jen Bart a jemu nemůže nadávání ublížit co do mravní úrovně. Stírače se nasazují systémem "ježek v kleci". Vzal jsem si k ruce návod, načež, klasika: návod neodpovídá skutečnosti, nákresy zobrazují nyní už historický typ stírátka.
Nebudu napínat. Ano, pochopil jsem, jak se to nasazuje, cestou pokusů a omylů: několikrát jsem stírátko nasadil, ale bylo plechem ke sklu a gumou ven. Teď už vím, jak se to dělá. Je to velmi jednoduché, ba dokonce jsem si uvědomil, že i předešlých dvou mých limousin byl stejný systém ohnutého železa. A vybavoval jsem si, že už tenkrát jsem sakroval. No jo, ale potíž je v tom, že stírátko budu zase vyměňovat za dva, tři roky a to zapomenu, jak je ten systém ohnutého železa legračně jednoduchý.
Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: