Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 24.10.2002
Svátek má Nina
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Přímá volba prezidenta podle ODS
 >FEJETON: Dopis příteli milionáři
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Propisku nepotřebujete
 >ZE ŽIVOTA Nejlepší kšeft - lidská naivita
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger vyměňuje stírače
 >PSÍ PŘÍHODY: Komu je vlastně nadáváno
 >LITERATURA: Mé a tvé - Atomová válka SFC Marecka
 >LETECTVÍ: Nose Art neboli Příďové kresby letadel
 >VÍKEND: O chalupách a chalupářích
 >ŽERTÍK: Dopis od zlodějů 150 miliónů
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Aztécká říše (mapa)
 >PENÍZE: Pojistěte si svůj domov
 >ZDRAVÍ: Průjmy neinfekčního původu
 >SPOLEČNOST: Fórum 2000 - škoda času a peněz
 >NÁZOR: Zbytečné pašalíky pro Unii svobody

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
24.10. FEJETON: Dopis příteli milionáři
Alex Koenigsmark

Drahý Josefe, na našem posledním setkání jsi na mne působil nějak neklidně, nervózně, nevyrovnaně a poplašeně, vždyť ti ani nechutnala tlačenka. Zdálo se mi, že jsi dokonce pohubl. Proboha, člověk, který si včas vypůjčil od sedmi bank šest miliard korun a stejně včas to celé prodal za dvě miliardy sympatickému hongkongskému podnikateli Davidu Samueloviči Pěrvuchinovi, by měl přece zářit štěstím! Známe se taková léta, ty příslovečné kuličky jsme spolu hrávali a už tehdy jsi zpravidla vyhrával. Dodnes vykopávám na zahrádce své kuličky, které jsi šikovně zašlapával do písku… Byly to krásné časy, ta doba her a malin nedozrálých…. Ale zpět k tomu, proč ti vlastně píši.
Víš, drahý Pepo, myslím si, že ses nechal zbytečně zavést na špatnou cestu. Peníze a skutečnost, že se díky nim musíš stýkat vlastně jenom s také bohatými lidmi (nic proti tomu, jen oni ti trochu rozumí a jen s nimi si můžeš popovídat o tom, co je vskutku důležité, totiž o penězích a jen oni vědí, kolik trápení a starostí s takovými velkými penězi opravdu je) způsobily zřejmě, že ses počal vzdávat své české identity a snažil se napodobovat cizince… Byl jsi na nejlepší cestě stát se pochybným snobem. Ano, a důraz kladu právě na slovo pochybným. Být snobem je v určité situaci asi nezbytné a kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti, či jak to náš lid formuloval ještě v době, kdy tyto psovité šelmy byly v naší drahé vlasti běžné. Být snobem, to je v pořádku, je však třeba být snobem nepochybným, snobem s vlastní identitou, snobem sebejistým a vlastně snobem avantgardním. Omlouvám se za to zbytečně učené slovo, drahý Jožko, znamená to něco jako předvoj a to si pamatuješ z vojenské školy. Prostě je třeba stejně razantně, jako jsi kráčel za svými miliony, vytvořit svou vlastní snobskou kategorii. Českou! Takovou, kterou ať začnou cizí snobi naopak kopírovat!
Víš, kdysi nakreslil Vladimír Jiránek takový vtip: panáka v gumovkách a zmijovce s textem: Nestyďte se vypadat česky. Cizinci jsou směšní! Je to moudrá myšlenka. Zůstaň sám sebou, nenech se mýlit nějakými cizími snoby, kteří chtějí být napodobováni. Ať pajcují oni tebe! Vezmi do ruky prapor českého snobství, jdi příkladem a uvidíš, že naše snobství to jejich převálcuje.
Kdysi napsal přítel Jaroslav Pacovský, že každá avantgarda (promiň, už zase!), která překročí Šumavu, se automaticky změní v Trepisfajksla. No a co má být, říkám já. Je Trepifajksl horší než Andy Warhol? Postav si je vedle sebe. Jsou si docela podobní, nezdá se ti? Z toho musíš vyjít. Buď pravým českým miliardářem!
Nic z toho, cos dělal a děláš celý život, není horší, než co dělají nějací Američané nebo Francouzi. Drahé je jenom to, co se draze platí, jak říká William Shakespeare, to myslím víš, kdo byl, a o to jde. Když budeš svůj a dostatečně důsledný, uvidíš, půjdou oni za tebou.
Proč bys měl ochutnávat slizké ústřice, které se ti hnusí, nebo pojídat ohavné arabské speciality, které ti nechutnají? Vždycky sis pokud vím, v hospodě objednával buď vepřo-knedlo-zelo či svíčkovou anebo řízek; tak se za to nestyď ani v New Yorku, ale povyš svůj oblíbený pokrm na milionářskou úroveň. S prásknutím dveří opouštěj drahé londýnské pajzly, kde tuto krmi zatím nevedou.
A vůbec, zařizuj si vlastní restaurace. Vepříky na maso by ti měli chovat ve speciálním statku v Norsku nebo na Islandu, aby prasátka žila jen v čistém vzduchu, zatímco pravé české krmení se za nimi bude dovážet zvláštním letadlem. Zrovna tak zelí a knedlík. Donuť všechny ty Bocuse, Savariny a jak se všichni ti cizáčtí kuchtíci jmenují, aby se naučili pořádný houskový knedlík. Je to jen otázka peněz a ty je máš! Nekaž si jídlo a klidně mlaskej a olizuj nůž. Richard Lví Srdce vůbec neznal vidličku, v Arábii si musel Saladin po jídle krknout a jaké to byly osobnosti!
Bydlíš rád v kempu a v drahém hotelu jsi nejistý? Nestyď se. Nevím, proč by sis neměl nechat zhotovit - nejlépe u firmy Lamborghini - kempingový přívěs za nějakých pár desítek či set milionů. Uvnitř můžeš mít ty zlaté kohoutky se lví hlavou, které máš v oblibě, i ty růžové tapety. Vždycky jsi měl rád zahradní trpaslíky. Je to sice původně spíš německý zwerg, ale nešť. Proč by sis nedopřál tolika trpaslíků, kolik je ti libo a třeba pětimetrových? Jeff Koons a jiní takoví umělci je pro tebe rádi zhotoví - za pár pitomých milionů. Vždyť oni stejně v podstatě nic jiného než trpaslíky, byť jinak vypadající, než ti naši, ani nedělají.
Jsou snobi, kteří si třeba po vzoru anglických snobů nechávají šít v Londýně boty na míru, jedna botka třicet tisíc. Jenže co je jim to platné, když nad těmi předrahými botkami a džíny od Paco Rabanna dominuje jejich český břich a kulatý český ksicht? Tudy cesta nevede. Ty neváhej, Pepíčku, a nech si navrhnout kolekci pravých českých tepláků a papučí od některého předního návrháře, nejlépe postupně od všech, Versace, Armani, Kenzo... Nad těmi totiž se stává to české panděro tím, čím je - skutečným klenotem. A hřejivé jégrovky Dior... Není to sen? Splň si ho, máš na to…
Když si pak budeš ve vlastním kempu před svým pozlaceným přívěsem na plynovém platinovém vařiči extra navrženém od Bulgariho, mezi gigantickými trpaslíky od Beuyse a Koonse, oblečen do Armaniho českých tepláků, na hlavě typicky českého kulicha z vlny nenarozených lam, vytvořeného jen pro tebe od Donatelly Versace, opékat špekáčky ze svých vzácných českých prasat a pochlastávat k tomu pivo s vlastní vinětou, bude tě závistivýma očima sledovat a napodobovat celý svět.


Další články tohoto autora:
Alex Koenigsmark

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: