Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 26.10.2002
Svátek má Erik
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Která strana je nejhorší?
 >Gross nebudí před summitem NATO velkou důvěru
 >PENÍZE: Vyplatí se kombinovat hypotéku?
 >HRY: Exigo
 >ZDRAVÍ: Konzumenti vína jsou méně ohroženi tvrdnutím jater
 >POSTŘEH: O volbách
 >ŽE ŽIVOTA: Janko a problémy s rentgenem
 >ZEMĚDĚLSTVÍ: Vlastníci půdy a rolníci: -Venkov unii neodmítne
 >MOSKVA: Islámští teroristé dorazili do Evropy.
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: Hlas za dres
 >MROŽOVINY: Důležitost pojistky
 >POLITIKA: Příběh S. Husajna aneb Diktátor sluhou NATO (2)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Nádherně hladká plocha
 >PSÍ PŘÍHODY: Zásluha, která musí být odměněna

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
26.10. Gross nebudí před summitem NATO velkou důvěru
WWW.INFOSERVIS.NET

holka

Ministr vnitra Gross se na tiskové konferenci nechal slyšet, že pokud nebude zajištěna bezpečnost během pražského summitu NATO, odstoupí.

Policejní ředitel Kolář ujistil novináře, že policie chce nyní proti demonstrantům zasahovat mnohem razantněji než před dvěma lety. Kolář nevyloučil použití slzného plynu a zároveň oznámil, že policie nevpustí do země osoby, které jsou v mezinárodní evidenci registrovány jako nežádoucí. Zabránit obviněním policie z násilí vůči demonstrantům by podle Koláře měla zabránit přítomnost kamer a kontrolních orgánů na policejních služebnách.

Ministr vnitra a jeho lidé okořenili svou tiskovou konferenci k blížícímu se zasedání NATO v Praze vskutku siláckými gesty a slovy. Zavádějícími či zcela nepravdivými prohlášeními si vnitro na tiskovce připravilo nedůvěryhodnou vizitku ještě před tím, než jeho schopnosti mohla prověřit skutečná zkouška.

Bezprostředně po tiskovce začali upozorňovat právníci z nezávislých organizací, že by policie měla uvést, „podle jaké mezinárodní dohody je zavedena „mezinárodní evidence nežádoucích osob“. Podle platných mezinárodních dohod nemůže existovat žádná evidence, která by obsahovala jména jakýchsi blíže nespecifikovaných nežádoucích osob.“ Pokud by taková evidence existovala porušovala by podle právníků platné mezinárodní právo.

Policejního prezident Kolář svým tvrzením na tiskovce, že se zadržení pokusili po minulém zasedání MMF a SB v Praze diskreditovat policii zprávami o policejním násilí zcela ignoroval fakt, že sama inspekce ministra vnitra a někteří státní zástupci po mnohaměsíčním tlaku nevládní organizace Občanské právní hlídky přiznala trestné činy a násilí na policejních služebnách, ke kterým tehdy došlo. Příslušné orgány však nebyli schopné dodnes zjistit a potrestat jejich pachatele.

Existující vyšetřovací systém složený ze zástupců kontrolních orgánů policie a inspekce ministra vnitra tím jen dosvědčil svou nefunkčnost a byl proto kritizován vedle Výboru proti mučení a Evropské komise i nejvýznamnější světovou institucí na ochranu lidských práv, Výborem pro lidská práva při OSN. Podle jeho doporučení z 27. července 2001, „se zdá, že tento systém zaručuje beztrestnost policistům, kteří se dopouštějí zásahů do lidských práv“. V českém právním řádu dodnes chybí základní ustanovení, která zabraňují špatnému zacházení ze strany policistů, jako je přítomnost právníka od počátku předvedení a možnost vyšetření nepolicejním lékařem. Policejní kamery na služebnách na tomto nedostatku nic nezmění.

Filip Pospíšil

Více k tématu se dozvíte na stránkách Informačního servisu společnosti Člověk v tísni


Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: