Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 25.10.2002
Svátek má Beata
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: Hlas za dres
 >MROŽOVINY: Důležitost pojistky
 >POLITIKA: Příběh S. Husajna aneb Diktátor sluhou NATO (2)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Nádherně hladká plocha
 >PSÍ PŘÍHODY: Zásluha, která musí být odměněna
 >NÁZOR: Pro koho jsou obchody?
 >POSTŘEH: O ohleduplnosti
 >MEJLEM: ohlasy a názory
 >Založeno sdružení Internet pro všechny
 >PENÍZE: Jak sestavit osobní finanční plán
 >ZDRAVÍ: Kdouloň obecná
 >POLITIKA: Přímá volba prezidenta podle ODS
 >FEJETON: Dopis příteli milionáři
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Propisku nepotřebujete

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
25.10. MROŽOVINY: Důležitost pojistky
(nov)

Dnes začíná první kolo voleb do Senátu. Podle nedávného průzkumu veřejného mínění neví více než 80 % občanů, k čemu tato instituce vlastně je. Silně mi to připomíná úroveň technického povědomí o pojistkách - spousta lidí také vůbec neví, že něco takového má doma. Někdo zajisté namítne, že jich určitě není 80 %. Což je pravda, ale rozvod elektřiny existuje v českých zemích bratru 120 let, kdežto český Senát ani ne 10 (a na prvorepublikový si nikdo nepamatuje).

Ačkoli za pojistky (a jejich obdobu - jističe) platíme poplatek rozvodným závodům, jsou obvykle celé roky k ničemu. Především těm lidem, kteří mají elektrickou síť a příslušné spotřebiče v pořádku. Přesto se jich žádný rozumný člověk nevzdá - neboť v případě zkratu, který se nedá nikdy vyloučit, dokážou zabránit následnému požáru. Koneckonců je na to zákon - neboť vždy se najdou tací, kteří by kvůli pár kačkám za pojistku (v tomto případě elektrickou) nechali vyhořet třeba celý činžák za 100 milionů korun.

Se Senátem je to stejné. Pokud ve společnosti dobře funguje "rozvod" demokracie a "spotřebiče" (rozuměj politické subjekty) mají přiměřený "izolační" stav proti mocenským choutkám, je Senát pro kočku (a já mám doma dvě potencionální senátorky). Dojde-li ale ke zkratu následkem probití izolace, kupříkladu když dvě politické strany uzavřou mocenský kartel, musí Senát-pojistka zapracovat a odpojit je od rozvodu demokracie - aby celá republika zase nevyhořela v nějaké obdobě totality. (Zdalipak, milé děti, víte, proč je KSČM proti Senátu?!)

Pravda, na světě existují i jiné prostředky, jak kupříkladu zablokovat avanturistické změny Ústavy. Jenže jako je zákon na pojistky, my máme zase v Ústavě Senát, respektive Ústavní soud. A že Senát a Ústavní soud svoje role pojistky už demonstrovaly - v případě zamítnutí novely ústavního zákona v režii mocenského kartelu ČSSD/ODS - je holou skutečností. Jen to chce, aby byla senátní pojistka správně nastavena - byly v ní opačně rozloženy síly než ve Sněmovně.
Přeji všem hezký volební den.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: