Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 25.10.2002
Svátek má Beata
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: Hlas za dres
 >MROŽOVINY: Důležitost pojistky
 >POLITIKA: Příběh S. Husajna aneb Diktátor sluhou NATO (2)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Nádherně hladká plocha
 >PSÍ PŘÍHODY: Zásluha, která musí být odměněna
 >NÁZOR: Pro koho jsou obchody?
 >POSTŘEH: O ohleduplnosti
 >MEJLEM: ohlasy a názory
 >Založeno sdružení Internet pro všechny
 >PENÍZE: Jak sestavit osobní finanční plán
 >ZDRAVÍ: Kdouloň obecná
 >POLITIKA: Přímá volba prezidenta podle ODS
 >FEJETON: Dopis příteli milionáři
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Propisku nepotřebujete

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
25.10. Dnes začínají volby do třetiny senátu
(eff)

Lidé kteří mají výhrady k existenci senátu mají dnes před sebou dilema: pokud se v jejich obvodu senátor volí, mají jít k volbám, nebo nemají? Když nepůjdou - je to negativní hlas signalizující odpor vůči instituci, dle jejich názoru nepotřebné? Nebo je to důkaz občanské lhostejnosti, nezájmu o věci veřejné?

Nejenže se mi neodpovídá snadno na tyto otázky, odpověď prostě neznám. Skepsí vůči senátu jsme se nikdy netajil. Nemohu zapomenout, že vznikl jako kolektivní trafika, že je to daň zaplacená za to, že si kapři vypustili rybník, za to, že někdejší federální shromáždění schválilo rozpuštění Československa bez referenda pod příslibem, že páni poslanci automaticky přejdou do "horní komory".

Je pravda, že za dobu své neslavné existence senát zabránil některým nezvratným pletichám - jako například (a možná hlavně) byla změna volebního uspořádání v republice podle receptu tehdejších oposmluvních dvojčat známých pod společným jménem Václomil Klauzeman. Snad by ten senát mohl fungovat lépe, kdyby měl jinak nastavené pravomoci a mohl korigovat částečné kiksy a přehmaty a chyby v zákonech čerstvě schválených dolní sněmovnou. Ty pravomoci ale nemá.

Naproti tomu - už jsme si na senát zvykli. Máme ho a přinejmenším je to příležitost k politické prezentace osobností, jsou-li nějaké. Nebo naopak k politickému zmizení jiných osobností, jako byl Václav Fišer. Senát funguje možná špatně, možná nedokonale, ale nelze říct, že by nefungoval vůbec. A kdybychom měli odstranit a bojkotovat všechny instituce fungující nedokonale nebo částečně, neměli bychom asi instituce žádné.

Proto si přece jen myslím, že by občan - přes všechny výhrady - měl k volbám jít. Ani ne tak kvůli senátu a už vůbec ne kvůli lidem, kteří se do něho hrnou - jako spíš aby podpořil sám před sebou svoji pozici občana,. který má o veřejné věci zájem a je schopen vyjádřit svůj názor na obsazení instituce, která, málo platné, je zakotvená do našeho státního systému.


Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: