Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 25.10.2002
Svátek má Beata
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >POLITIKA: Hlas za dres
 >MROŽOVINY: Důležitost pojistky
 >POLITIKA: Příběh S. Husajna aneb Diktátor sluhou NATO (2)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Nádherně hladká plocha
 >PSÍ PŘÍHODY: Zásluha, která musí být odměněna
 >NÁZOR: Pro koho jsou obchody?
 >POSTŘEH: O ohleduplnosti
 >MEJLEM: ohlasy a názory
 >Založeno sdružení Internet pro všechny
 >PENÍZE: Jak sestavit osobní finanční plán
 >ZDRAVÍ: Kdouloň obecná
 >POLITIKA: Přímá volba prezidenta podle ODS
 >FEJETON: Dopis příteli milionáři
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Propisku nepotřebujete

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
25.10. RODINA A PŘÁTELÉ: Nádherně hladká plocha
Ondřej Neff

Znáte prostranství uvnitř areálu budov Nové scény Národního divadla v Praze? Krásně ploché žulové desky...
Přiznám, že jsem si na Novou scénu nezvykl, že její fasáda sestavená z vypálených televizních obrazovek se mi dnes hnusí stejně, jako když to byla novostavba, že celkovou koncepci budov pokládám za stupidní i po dlouhých létech, jen jedno se tomu monstru upřít nedá: uvnitř je nádherně hladká kamenná plocha. Ještě za minulého režimu na té ploše jezdili kluci a holky na kolečkových bruslích a na prkýnkách. Mockrát se někdo pořádkumilovný pokoušel jim ježdění zakázat. Nikdy se to nepodařilo. Dnes, když jsem tudy večer šel, tu skupinka kluků jezdila na akrobatických jízdních kolech. Žádné velké výkony (před lety jsem pozoroval podobnou skupinku na prostranství v Les Halles v Paříži, to bylo akrobatické vystoupení na vysoké úrovni, kluci jezdili jen tak, pro sebe, a když je to omrzelo, sebrali se a odjeli pryč). Prostě - jezdili, protože je to bavilo.

Asi se za to na ně zase někdo rozkatí a vylepí vyhlášku se ZÁKAZEM . Ale napadá mě, jestli nakonec ta hladká plocha není to nejzajímavější a nejužitečnější na celém tom architektonickém útvaru, který je monument architektonické zdeúřední impotence minulého režimu? Vím ještě o několika takových plochách - jedna je například na soklu někdejšího Stalinova pomníku. Taky tam kluci jezdí na skejtech, na bruslích a jistě i na akrobatických kolech. Je dobře, že jim Rudý Josef udělal místo...

Když už jsme u té architektury - dnes jsem měl poprvé příležitost vidět - v noci - fontánu na náměstí Kinských na Smíchově, tam kde dříve stál tank , později růžový tank. Krásná fontána - a náměstí celé prokouklo, nedlouho potom, co podobně zkrásnělo nedaleké Arbesovo náměstí.
Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: