Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 28.10.2002
Den vzniku samostatného Československa
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Co vyplývá z prvního kola senátních voleb
 >SPOLEČNOST: A proč by to vlastně mělo být jinak?
 >ZAMYŠLENÍ: Zničí Lékařský odborový klub paní ministryni Součkovou ?
 >TÉMA: Temelínská zeď
 >PŘÍBĚH: Legionář Matoušek, aneb shody okolností
 >NÁZOR: Solidární Špidla, racionální Irové
 >TEROR: S teroristy nelze vyjednávat
 >VOLBY: Výsledky 1. kola voleb do 1/3 senátu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Která strana je nejhorší?
 >Gross nebudí před summitem NATO velkou důvěru
 >PENÍZE: Vyplatí se kombinovat hypotéku?
 >HRY: Exigo
 >ZDRAVÍ: Konzumenti vína jsou méně ohroženi tvrdnutím jater
 >POSTŘEH: O volbách
 >ŽE ŽIVOTA: Janko a problémy s rentgenem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
28.10. Volby do třetiny senátu v poločasu
(eff)

Jasný výsledek přineslo první kolo senátních voleb jen v jediném případě: nadpoloviční většinu hlasů dostal a tudíž senátorem se stane Vladimír Železný, ředitel televize Nova, stanice zřetelně nadržující ODS a přirozeně též i Železnému.
Další jasný výsledek: lidí přišlo k volbám do senátu méně než předloni a mnohem méně než napoprvé, takže to bylo jakési negativní hlasování: voliči o senát nestojí. Řeči o tom, že "senát špatně vysvětluje svoje zásluhy" jsou komické. Ve věcech veřejné není třeba žádné zásluhy vysvětlovat, nevěřme na sílu slova. Senát je vnímán jako nadbytečná parazitní instituce zrozená z oportunismu a moc živá či neživá tento obraz nezvrátí. Ovšem, senát je, volby platí, noví senátoři do křesel usednou a to taky nikdo nezvrátí, protože je to v ústavě a změny ústavy může povolit mimo jiné zase jen senát a kapři si rybník nevypustí. Takže tohle taky nikdo nezvrátí.
Nyní nejasný výsledek. Nejvíce postupujících má ODS s 18, eventuálně 19 kandidáty. V jedenácti obvodech se utká s kandidáty sociální demokracie, jen ve dvou obvodech s komunisty a ve dvou s unií. Pro strany nebožky čtyřkoalice znamená první kolo voleb fiasko. Z toho je zřejmé, že Zemanův koncept "systému dvou stran" má jasnou odezvu ve veřejnosti: ČSSD a ODS jsou vnímány jako solidní, důvěryhodné podniky.
Další polojasný výsledek: teď, po volbách, se naskýtá jasná otázka vedená ke zbytkovým stranám čtyřkoaly, k Unii a k lidovcům. Otázka zní "s kým půjdete ?" Odpovědí je groteskní vykrucování, pokud to chceme charakterizovat zdvořile a opatrně, anebo opovrženíhodná zbabělost, kdybychom chtěli přitvrdit. Jedno i druhé vyplývá z jejich situace Smolíčka Pacholíčka vezoucího se na liščím vládním chvostu sociální demokracie. Oni by strašně rádi byli jaksi vpravo a postavili se proti rýsující se alianci sociálních demokratů a komunistů, ale co kdyby je liška z vládního chvostu setřásla, nebo aspoň se nelibě upšoukla? Je to vachrlatá pozice, vozit se na ohonu! Tím hůř, že nejapnými pozicemi si u voličů ještě více škodí, takže se na tom chvostu vezou stále níže... a níže... a níže...

Druhé kolo tedy bude napínavé a dá se čekat, že výsledek pozvedne nalomenou sebedůvěru ODS. Pokud ano, pak bude svědky debaty: stalo se tak proto, že Pan profesor oznámil odchod? Nebo navzdory tomu?
Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: