Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 28.10.2002
Den vzniku samostatného Československa
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Co vyplývá z prvního kola senátních voleb
 >SPOLEČNOST: A proč by to vlastně mělo být jinak?
 >ZAMYŠLENÍ: Zničí Lékařský odborový klub paní ministryni Součkovou ?
 >TÉMA: Temelínská zeď
 >PŘÍBĚH: Legionář Matoušek, aneb shody okolností
 >NÁZOR: Solidární Špidla, racionální Irové
 >TEROR: S teroristy nelze vyjednávat
 >VOLBY: Výsledky 1. kola voleb do 1/3 senátu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Která strana je nejhorší?
 >Gross nebudí před summitem NATO velkou důvěru
 >PENÍZE: Vyplatí se kombinovat hypotéku?
 >HRY: Exigo
 >ZDRAVÍ: Konzumenti vína jsou méně ohroženi tvrdnutím jater
 >POSTŘEH: O volbách
 >ŽE ŽIVOTA: Janko a problémy s rentgenem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
28.10. TÉMA: Temelínská zeď
Jiří Tyc

(15.10.2002)

Nedávno proběhla tiskem zajímavá zpráva. Rakouské ministerstvo pro životní prostředí prohlásilo, že je spokojeno s přístupem české strany k plnění smlouvy z Melku a že vítá instalaci diagnostického systému u známého potrubí s párou a napájecí vodou. V prohlášení je docela uvedeno, že ministerstvo žádnou stavbu betonové zdi nepožadovalo! Tato zpráva samozřejmě "naježila" rakouské odpůrce atomu. V principu je to ale velmi rozumná odpověď na plánovanou instalaci diagnostického systému.
Čemu totiž zabrání betonová zeď? Mohla by zabránit tomu, že v případě roztržení jednoho potrubí nedojde díky švihnutí ocelové trubky i k destrukci potrubí vedlejšího. Na Temelíně jsou místo betonových zdí instalovány tak zvané "omezovače švihu", což jsou v podstatě ocelové prstence, které potrubí pevně svírají. Toto řešení pochází z amerických norem, je tedy jiné, než řešení německé. Je však horší? Není! Je jen jiné. Pokud ale u potrubí nainstalujete diagnostický systém, jste schopni zjistit v časovém PŘEDSTIHU, že s nějakou trubkou není něco v pořádku a tuto trubku VČAS vyměnit za jinou, novou! To je přece mnohem lepší, než čekat, až nějaké potrubí praskne a potom spoléhat na omezovač švihu. A je jedno, jestli se budeme spolehat na ocelový omezovač, nebo betonový omezovač švihu! V obou případech je totiž na konci takové události mnoho tun šrotu a jaderný blok odstavený na několik měsíců.
Stejně tak je lepší při prohlídce v servisu zjistit včas nějakou závadu na brzdách a tyto brzdy opravit, než si říkat: "Od čeho je tam airbag? Když selžou brzdy, airgab mě pomůže!" My máme na Temelíně instalován "airbag" americký, rakouští protijaderní aktivisté tvrdí, že německý "airbag" je lepší a chtějí, abychom namontovali právě ten! My však zůstáváme u "airbagu" amerického a přidáváme k tomu pravidelné prověrky příslušného zařízení, aby "airbag" mohl celou dobu životnosti spokojeně "spát".
Prevence je prostě vždy lepší, než likvidace následků nehody. Rakouské ministerstvo životního prostředí na to přišlo, a dovolilo si svůj názor veřejně prezentovat. Za to jim patří dík. Dík jim patří za rozumný názor a také za projevenou odvahu.


Další články tohoto autora:
Jiří Tyc

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: