Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 28.10.2002
Den vzniku samostatného Československa
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Co vyplývá z prvního kola senátních voleb
 >SPOLEČNOST: A proč by to vlastně mělo být jinak?
 >ZAMYŠLENÍ: Zničí Lékařský odborový klub paní ministryni Součkovou ?
 >TÉMA: Temelínská zeď
 >PŘÍBĚH: Legionář Matoušek, aneb shody okolností
 >NÁZOR: Solidární Špidla, racionální Irové
 >TEROR: S teroristy nelze vyjednávat
 >VOLBY: Výsledky 1. kola voleb do 1/3 senátu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Která strana je nejhorší?
 >Gross nebudí před summitem NATO velkou důvěru
 >PENÍZE: Vyplatí se kombinovat hypotéku?
 >HRY: Exigo
 >ZDRAVÍ: Konzumenti vína jsou méně ohroženi tvrdnutím jater
 >POSTŘEH: O volbách
 >ŽE ŽIVOTA: Janko a problémy s rentgenem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
28.10. ZAMYŠLENÍ: Zničí Lékařský odborový klub paní ministryni Součkovou ?
Václav John

Druhá nejsilnější česká odborová centrála, co se týká možnosti efektivně společnost zneklidňovat, se střetává s ministryní zdravotnictví. Za minulého ministra, nejslabšího v polistopadové době, žil LOK v pohodě, protože ten byl ministrem lékařů.

Dnešní paní ministryně, přes všechna dosud slabá vystoupení, si uvědomuje, že plnění všech požadavků odborů by způsobilo kolaps zdravotnictví ještě během jejího působení.Ať se nám to líbí, nebo ne, je i zdravotnictví o penězích a jejich efektivním vydávání.
To samozřejmě nic nemění na tom, že zdravotnický personál by si zasloužil více peněz a že na Západě berou tyto profese mnohem více než u nás.Ovšem tam berou více i popeláři, krejčí, učitelé, inženýři a na téměř jakoukoliv profesi si vzpomeneme.

Kam vede řízení organizace odboráři, předvedl a zatím dále předvádí nejznámější odborový svaz i když v jiném odvětví.Ve zdravotnictví je názorným příkladem nemocnice v Plané u ML.Tuto nemocnici zničili jen a jen její vlastní lékaři díky, možná zaslouženým, ale zdrojům neodpovídajícím mzdám. Je škoda, že tento příklad paní ministryně více nevyužívá k argumentaci, proč zatím nelze mnohem více platit lékařům, ale raději uhnula ke klasickému řešení, že organizační změnou lze vyřešit finanční problémy.Nikdy se to nepovedlo a ani v tomto případě se to nepovede.

K nevěcné diskuzi v tomto odvětví přispívá i druhá komora Lékařského odborového klubu, jíž se po zvolení pana Ratha stala Česká lékařská komora, která díky němu má občas i politické ambice.Mimochodem, všimli jste si, jak jsou si zjevem i projevem pánové doktoři Sládek a Rath podobni?

Je zajímavé jakým způsobem myslí LOK, viz článek jeho předsedy v MFD 25.10.02. Stamiliony dluhů nemocnic jsou nic, kraje mají peněz na úhradu dluhů nemocnic dost a až úsměvné je obvinění dodavatelů léků, že za dodané léky chtějí zaplatit.Pokud má pravdu, že léky neměly vliv na zdravotní stav pacientů, není možné se nezeptat, proč je lékaři předepisují.

Na druhou stranu je správný požadavek LOK, aby lékaři pracovali jen s přijatelným počtem přesčasových hodin a nedoháněli tak výši mzdy.Je to nesprávné, pro lékaře nedůstojné a hlavně to brání bezbolestnému odstranění zbytečné přesčasové práce. Ministerstvo by už konečně mohlo a mělo využít volání po vyšších mzdách a přiměřeném počtu odpracovaných hodin, k rázné racionalizaci územní i odborné struktury zdravotnických zařízení, především nemocnic. Prospělo by tak nejen personálu, ale často vyšší kvalitou péče a vybavení i pacientům. Navíc ministerstvo má jako hlavní úkol pracovat pro pacienty.Od LOK, který zcela logicky a správně bojuje za lékaře, je každá zmínka o pacientech nevěrohodná.

Lékaři sami mohou také pro zdravotnictví a obě jeho strany, to je pacienty a personál, udělat hodně. Pro začátek by stačilo málo, znovu přeměnit ČLK v kvalitní profesní organizaci.


Další články tohoto autora:
Václav John

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: