Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 28.10.2002
Den vzniku samostatného Československa
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Co vyplývá z prvního kola senátních voleb
 >SPOLEČNOST: A proč by to vlastně mělo být jinak?
 >ZAMYŠLENÍ: Zničí Lékařský odborový klub paní ministryni Součkovou ?
 >TÉMA: Temelínská zeď
 >PŘÍBĚH: Legionář Matoušek, aneb shody okolností
 >NÁZOR: Solidární Špidla, racionální Irové
 >TEROR: S teroristy nelze vyjednávat
 >VOLBY: Výsledky 1. kola voleb do 1/3 senátu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Která strana je nejhorší?
 >Gross nebudí před summitem NATO velkou důvěru
 >PENÍZE: Vyplatí se kombinovat hypotéku?
 >HRY: Exigo
 >ZDRAVÍ: Konzumenti vína jsou méně ohroženi tvrdnutím jater
 >POSTŘEH: O volbách
 >ŽE ŽIVOTA: Janko a problémy s rentgenem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
28.10. NÁZOR: Solidární Špidla, racionální Irové
Radim Valenčík

Pan Premiér Špidla asi nepoužívá raději jiné slovo, než solidarita. Občané Irska vyjádřili v sobotním referendu souhlas s ratifikací smlouvy z Nice a reakce Vladimíra Špidly zněla: "...Irové se zachovali solidárně...."
Všichni vědí, že toto slovo se u naší vlády těší velké oblibě (stačí si přečíst vládní prohlášení). Ovšem v souvislosti s irským referendem nebylo jeho použití nejvhodnější. Co znamená, že se "Irové zachovali solidárně"? Solidarita s někým znamená, že utrpím dobrovolně nějakou újmu, aby si někdo jiný polepšil. Vyvstávají tedy dvě otázky: Polepší si naše republika vstupem do EU? A utrpí naším vstupem do EU občané Irska?
Na první otázku neumíme dát jednoznačnou odpověď, měla by zůstat předmětem dalších debat. Ovšem zajímavá je odpověď na otázku druhou. Odpůrci ratifikace tvrdí, že ano - příjem ze strukturálních fondů nebude pro Irsko tak veliký, občané střední a východní Evropy budou Irům konkurovat na trhu práce svojí nízkou cenou, atd. Naopak zastánci této smlouvy, tady většina občanů Irska, jsou přesvědčeni, že naším vstupem neutrpí. Argumentují tím, že se zvětší trh Evropské Unie, což vzdělaným a produktivním občanům Irska naopak pomůže.
Je tedy logické, že Irové od svého souhlasného stanoviska neočekávají pro sebe nějakou újmu - v opačném případě by referendum mělo jiný výsledek. Jejich rozhodnutí není důsledkem jejich solidarity, ale jejich racionálního myšlení. Pokud se irská vláda snažila přesvědčit (a přesvědčila) své občany o tom, že vyslovením se pro smlouvu z Nice neutrpí, ale naopak získají, pak není příliš diplomatické, aby náš premiér použitím slova "solidarita" vyjadřoval opačné stanovisko a tím znevažoval celou irskou kampaň.
Zkrátka, ačkoli je zřejmé, že je pan Špidla slovem solidarita uchvácen, mohl by si ho občas odpustit.

P.S. Je třeba si také uvědomit, že náš vstup do EU není podmíněn ratifikací smlouvy z Nice - současná pravidla umožňují přijmout pět kandidátských států ročně, a ČR zatím v první pětce je (nebo že by vláda něco tušila?)
Radim Valenčík, jr.
E-mail.: radim.valencik@seznam.cz
autor je spolupracovníkem Institutu Karla Havlíčka Borovského (IKHB)


Další články tohoto autora:
Radim Valenčík

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: