Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 29.10.2002
Svátek má Silvie
  Výběr z vydání
 >TEROR: V Moskvě se skoro nic nového nestalo
 >ARCHITEKTURA: Pražská Stromovka po povodni
 >TÉMA: Co s absolutní výzvou?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Z Reichstagu se ještě kouří
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Státní svátek pod tlakem orkánu
 >PSÍ PŘÍHODY: Mizera nechce žrát!
 >ENERGETIKA: Temelín je opět podezřelý...
 >OHLASY: Železný senátor
 >EKONOMIKA: Třetí čtvrtletí na světových trzích
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >SPOLEČNOST: Mé dojmy z Johannesburku
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Budování státu v Nizozemí
 >MEJLEM: Poučit bychom se mohli?
 >STŘEDOZEMÍ: Malta teplého, povlovně doznívajícího léta
 >PRO ZASMÁNÍ: Jeden jazykový problém

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
29.10. Svět jako podle lineálu
(nov)

Právě uplynulý víkend, prodloužený o státní svátek, začal prvním kolem senátních voleb. Zúčastnilo se kolem 23 % voličů, ale to se přece čekalo, politologové to tak věštili a bylo by nefér, kdyby jim voliči udělali čáru přes rozpočet vyšší účastí.
Oslavili neoslavili jsme také státní svátek nesvátek. Ale to se také přece ví, že nevíme, jak se zachází se státním svátkem, takže dát lidem den volna a ničím jiným je neotravovat je v českém případě nejjistější možností, jak si zajistit voličskou přízeň, což stranické sekretariáty dobře vědí. Oslavy prostě sneseme jenom ve veřejnoprávní televizi, neboť se u nich dá sedět v křesle a chroustat zaručeně pravé Bohemia Chips nebo Telku - a díky novopečenému panu senátorovi Železnému se dalo z Havla přepnout na vojína Ryana.

No a ten průšvih v Moskvě - ten by nás také neměl překvapit. Teroristické útoky předpovídá kdekdo, je to přece sólokapr, na nějž se média jenom třesou. A vydírat lidi pohrůžkou, že zabiju jejich bližní, je v dnešním světě vysoce in, kdo to nedělá, nejde s dobou, hlavně když má ty, no, ideály - jako Palestinci, Baskové, irští katolíci a ve zmíněném případě Čečenci. Chápejme paní Petru Procházkovou, že jim tak trošku fandí, je to přece jenom ženská, zaláskovala se tam, a kdo by se jí divil - zbojníci byli pro ženský vždycky přitažliví, vzpomeňme si jenom na Nikolu šuhaje a Eržiku.
A že tam Sověti, pardon, Rusové použili nervově paralytický plyn (nic jiného to být nemohlo), který to bral šmahem - vinný, nevinný, - to se přece také dalo předpokládat. Někdo musel být první.

V Moskvě teroristé, v Evropě vichřice. Ani to nás nemůže překvapit - po srpnových povodních a po věštbách klimatologů. Environmentalisté jsou na koni a mohou si říkat jako Kassandra, já jsem vám to říkala.
V dnešním tisku a dalších médiích se určitě vyrojí spousta komentářů a analýz, v nichž se bude dumat, zda bylo dříve vejce a pak slepice nebo naopak. Nějak po tom prodlouženém víkendu necítím žádnou potřebu se připojit, ale i to je podle lineálu - nezachovávat pravidla (i to nezabiješ) je přece hlavním pravidlem postmoderního světa.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: