Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 29.10.2002
Svátek má Silvie
  Výběr z vydání
 >TEROR: V Moskvě se skoro nic nového nestalo
 >ARCHITEKTURA: Pražská Stromovka po povodni
 >TÉMA: Co s absolutní výzvou?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Z Reichstagu se ještě kouří
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Státní svátek pod tlakem orkánu
 >PSÍ PŘÍHODY: Mizera nechce žrát!
 >ENERGETIKA: Temelín je opět podezřelý...
 >OHLASY: Železný senátor
 >EKONOMIKA: Třetí čtvrtletí na světových trzích
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >SPOLEČNOST: Mé dojmy z Johannesburku
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Budování státu v Nizozemí
 >MEJLEM: Poučit bychom se mohli?
 >STŘEDOZEMÍ: Malta teplého, povlovně doznívajícího léta
 >PRO ZASMÁNÍ: Jeden jazykový problém

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
29.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Z Reichstagu se ještě kouří
Jan Kovanic

Ruské zvláštní jednotky zlikvidovaly nebezpečné teroristy, kteří v Moskvě provedli zvlášť odporný útok na divadlo plné svátečně naladěných lidí. Při začínající likvidaci rukojmích byl útok nezbytný. Nezbytné bylo i odstřelit uspané černé vdovy s maketou výbušniny na břiše. Nikdo nemohl stoprocentně zaručit, že jsou tak bezmocné, jak se tvářily. Přes velkou spoustu mrtvých z řad rukojmích je nutno ocenit rozhodnost a neústupnost ruského vedení. Rozhodnost a neústupnost ano, klasické ruské utajování a přezíravou lhostejnost k vlastním obětem ne. Zdá se, že nikoho ani nenapadlo předem zorganizovat pomoc lidem zasaženým neznámou(!!!) bojovou(???) chemickou látkou.

Při tomto incidentu mi vytanulo na mysli několik velmi hořkých pocitů. První ten pocit byl, že, podle oficiálního prohlášení, budou pronásledováni spolupracovníci banditů, kteří jsou vně budovy. Okamžitě jsme si vzpomněl na asi sto tisíc Čečenců, kteří, zatím ještě, žijí v Moskvě. A minulé zacházení s "lidmi kavkazské tváře". S tím souvisí i další hořkost: akci provedl jeden z čečenských klanů, Barajevovci. Ostatní klany se aspoň "distancují", někteří snad i "odsuzují". Už jsem však u nás zaznamenal výkřiky typu: Komu jsme to fandili? Vždyť si vo to ti Čečenci sami říkaj! Vo co? O válku, které ve dvou vlnách od roku 1994 padlo za oběť kolem sto tisíce mrtvých civilistů - ruských občanů???

Teroristický útok v Moskvě odsoudili všichni: Číňani i Havel. Amerika i Evropská unie. Izraelci a Palestinci. I já ho odsuzuji. Avšak silně hořký pocit mám při slovech mluvčího Bílého domu: "Odsuzujeme terorismus ve všech jeho podobách." To, jak Rusko "vede administrativu" nad Čečnou, nad svým vlastním územím, nad svými vlastními občany, je přinejmenším zarážející. Tento "vnitřní spor" přesahuje razanci amerického útoku na nepřátelský Afghánistán! Dodnes mizí v Čečně lidé - a mají to na svědomí ruské jednotky. Žádný z jejich dokumentovaných válečných zločinů nebyl dosud odsouzen. (Pro ty, kteří mne teď obviní z antirusismu připomenu, že čerpám z informací statečných ruských obhájců lidských práv.) Tato podoba státního terorismu je světem tolerovaná. Hořkost se týká i kolegyně JITY - terorismus dorazil do Evropy? Ano - z Ruska je Evropa jen Moskva a Petrohrad. Čečna přece leží na severních svazích Kavkazu, a to je... no, daleko od Moskvy, i když stále geograficky v Evropě.

Další hořkost: Na maličké Česko si každý zakřičí kvůli plotu v Matiční ulici, srovnání Grozného se zemí je přece něco jiného, když se ho dopustí stálý člen Rady bezpečnosti OSN a majitel jaderného arzenálu, spojenec v boji proti terorismu. Hořkost přetrvává - kolik z evropské hospodářské pomoci proniklo až do ruské Čečny? Proč Rusové nechávají strádat své občany a nepoprosí svět o humanitární pomoc???

A to je můj nejhořčejší pocit: Svět dal ruce pryč od Čečny už před lety. Od loňského září má k tomu i dobrou záminku. Té také dovedl prezident Putin (který osobně vydal rozkaz k druhé protičečenské válce, pardon, protiteroristické operaci) dobře využít: Chráníme svět před islámistickým nebezpečím. Stojíme jako hráz demokracie a humanity, která brání Evropu před zběsilou Asií...

Ani nevím proč, ale prostě vzpomněl jsem si:

Když vzplály plameny nad Reichstagem, skoro každý v Německu věděl, že ho zapálili komunisti. Nebyla to pravda, šlo o provokaci. No ale komunisti by toho byli schopní. Když u sebe doma, ve Stalinově Rusku, utlačovali lid. Hladomory, procesy, věznění bez soudu, gulagy, vraždy, mučení, znárodnění soukromého majetku. Komunismus je přece tak odporný.

Ještěže mezi tou skutečnou Evropou a Asií stojí hráz Německa se svým odhodlaným vůdcem v čele! Jedině Hitler je schopný zastavit bolševickou lavinu. No ano, taky to není tak všechno v pořádku. Třeba to s těma Židama. Ale vždyť jsou nakonec spokojení, mají své Norimberské zákony a vědí jak se mají chovat. On pan Hitler tedy není velký demokrat. Všechny německé noviny jsou na jedno brdo, všude ho chválí a nikde žádná opozice. Ale jak jinak by mohl zvládnout hospodářský chaos, který v Německu zavládl? Podívejte se, jak marka zpevnila, nezaměstnanost klesá. A se svými bolševiky se vyrovnal rázně. Podpoříme ho v jeho Drank nach Osten, aby zničil i tu komunistickou hydru na Východě.

Vím: Nedá se srovnávat zinscenovaná nacistická provokace v Berlíně s čečenským terorismem v Moskvě. Nedá se srovnávat Hitler s Putinem. Ale dá se srovnat postoj evropských zemí vůči tehdejšímu Německu a postoj dnešního "civilizovaného světa" k dnešnímu Rusku! Ochraňte nás před záplavou z Asie a můžete si dělat, co chcete. Ještě vám pomůžeme. Před třiašedesáti lety pak Evropa hořce zaplakala.

Nesrovnávám Putina s Hitlerem, ale dnešní světové politiky s Daladierem a Chamberlainem. Putin naopak může ještě ukázat, že je mnohem lepší, než oni.

Když v Čečně udělá konečně něco civilizovaného.

Psáno v Praze dne 26. října 2002

Dopsáno 28. října 2002: Třeba poskytne obyvatelstvu dostatek účinného bojového plynu...

K tématu viz i:
Šamanovo doupě z 3.1. 2002 Poskytněme trošku brutality i Čečně!
V něm jsou další odkazy na mé články k problematice.


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: