Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 29.10.2002
Svátek má Silvie
  Výběr z vydání
 >TEROR: V Moskvě se skoro nic nového nestalo
 >ARCHITEKTURA: Pražská Stromovka po povodni
 >TÉMA: Co s absolutní výzvou?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Z Reichstagu se ještě kouří
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Státní svátek pod tlakem orkánu
 >PSÍ PŘÍHODY: Mizera nechce žrát!
 >ENERGETIKA: Temelín je opět podezřelý...
 >OHLASY: Železný senátor
 >EKONOMIKA: Třetí čtvrtletí na světových trzích
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >SPOLEČNOST: Mé dojmy z Johannesburku
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Budování státu v Nizozemí
 >MEJLEM: Poučit bychom se mohli?
 >STŘEDOZEMÍ: Malta teplého, povlovně doznívajícího léta
 >PRO ZASMÁNÍ: Jeden jazykový problém

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
29.10. TEROR: V Moskvě se skoro nic nového nestalo
František Roček

Americký ministr zahraničí Colin Powell si minulý týden povzdychl, když přišla řeč na akci teroristů v Moskvě, že jde o tragickou situaci, která opětovně ukazuje, v jakém žijeme světě. V jakém? No přece v úplně normálním. V Moskvě se nestalo nic zvláštního. Až na použití tzv. neletálního bojového plynu a selhání zdravotnického zajištění plynového útoku. Vše ostatní zde již bylo…

Minulou středu obsadilo čečenské komando Divadlo na Dubrovce. V sobotu přes 750 zadržovaných bylo osvobozeno, kolem padesáti teroristů bylo postříleno. Na čečenské akci nebylo nic zvláštního. Byla klasická: co nejvíce rukojmí, aby jejich případné osvobození bylo masakrem. Historická premiéra se ale dostavila v použití plynu. Lidé upadli do bezvládného stavu, který přešel u některých do bezvědomí a posléze k selhání tělesných funkcí. Rusové v pondělí na internetu věštili: bilance obětí dosáhne asi 200 obětí, 160 je takřka jistých (podle internetového serveru ruské Pravdy) - pokud 45 osob v kritickém stavu zemře. Bezpečnostní orgány jsou kritizovány, že štáb připravující operaci nepřipravil zdravotníky na to, že se setkají s oběťmi plynového útoku. Je vyčítáno, že vojenští toxikologové neinformovali zevrubně o povaze plynu, protože se jedná o vojenské tajemství. Většina obětí plynu podle komentáře P. Makarova zemřelo na neinformovanost záchranářů…

Chyběla koncovka

Situaci v divadle bezpečnostní síly vyřídily po technické stránce úspěšně. Použití plynu s okamžitým účinkem bylo originální, účinné a ruské velení se přitom neohlíželo na kvikot pseudohumanistů, kteří v tom mohou vidět použití chemických zbraní. Bylo použito chemické zbraně z oblasti tzv. neletálních zbraní. Policejní složky na celé planetě mají s tzv. policejními plyny zkušenosti a jsou využívány ve vývoji a plánování použití neletálních (nezabíjejících) zbraní. Ale jak se ukázalo v divadle, název v sobě nese parodii. Neletální zbraně nejsou nezabíjející, ale zbraně, které "nemusejí" zabíjet, pokud se souhra okolností nespikne proti zasaženému člověku. V případě rukojmí se asi podepsalo na selhání organismu rukojmí mimořádné vypětí. Rukojmí byla stresem trvajícím přes padesát hodin velice vyčerpána.

Především chyběla koncovka. Vojenští (policejní) lékaři s proškoleným personálem měli být na místě, aby ihned minimalizovali účinky bojového neletálního plynu na rukojmích. První pomoc zůstala v rukou civilní záchranné služby. Je kritizován zmatek, neefektivita přistavování sanitních vozů, do sanitek byli odnášeni i mrtví lidé a tím byl blokován odvoz dosud žijících, a ti prohrávali boj s časem v improvizované autobusové dopravě do nemocnic. 321 zasažených bylo rozstrkáno prý do 13 různých nemocničních zařízení. Neexistovala tedy koordinace speciálně poučeným týmem. Po té co byli omámení teroristé postříleni jako vzteklí psi, mohl přijít humánní koncert vojensky organizované protichemicky zaměřené první pomoci. Bylo zanedbáno týlové zdravotní zajištění.

Úspěšné operaci, při které se nezdráhali Rusové použít bojového neletálního plynu, tak sedí na pomníku škraloup zbytečných obětí.

Kontraproduktivost a neefektivnost terorismu

Moskevské divadelní představení čečenského komanda je podnětné z hlediska teorie terorismu. Jedná o typický příklad neefektivity a kontraefektnosti teroristické činnosti.

Teroristé se uzavírají v pevnosti - divadlu, klasicky zaminují přístupové cesty a připraví části budovy k destrukci, ale aby bylo zaminování účinné, chybí automatický destrukční systém. Vše je založeno na aktuálním rozhodování teroristů. Za teroristy nakonec rozhodovací pravomoc převezmou kontejnery bojového neletálního plynu. Budova je pevností a zároveň pastí. Teroristé jsou majiteli notorického handicapu: nemohou být aktivní. Policejní složky mohou kolem nich dynamicky jednat, připravovat varianty úderu, mají na své straně všechny prostředky nenadálé akce. Tu ztratili teroristé několik desítek sekund po obsazení moskevského divadla. Pro teroristy to obecně představuje neřešitelný problém. Pro teoretiky terorismu to je jasný a stále se opakující signál: je to soumrak viditelného únosového terorismu. Budoucnost je v bleskových úderech bez dialogu, v potlačení lidského faktoru při konfrontaci s cílem úderu.

Teroristé požadovali, aby se z čečenského území v co nejkratší lhůtě stáhla ruská vojska. Od prvního okamžiku nebylo na obzoru kompromisní východisko. Byl to teatrální akt v teatrální budově. Byla to hra, ve které byl efekt vším. Efekt ale neznamená efektivitu. Terorismus neřeší příčiny, je pouze další v řadě konfrontací.

Terorismus je kontraproduktivní, je v něm nulová přidaná hodnota. Teroristé se stávají paradoxně sluhy svých obětí. Poskytují záminku pro posilování aparátu nepřítele. Je to terorismus, který nejvíce diskreditoval čečenské osvobozovací hnutí.

Terorismus nedokáže zvrátit administrativní a politické tendence státu. Pouze je krátkodobě v omezeném rozsahu rozkolísá. Tím administrativu automaticky posílí, protože teroristická akce znamená vytvoření reálného modelu katastrofické situace, která je analyzována, a jsou na základě toho přijata další opatření. Terorismus může proto paradoxně vést ke zodolnění systému, jenž terorista napadá. Pokud se stal svět po 11. září citlivějším k teroristickým úderům, a tato tendence je teroristy využívána (viz Bali nebo moskevské divadlo), znamená to do budoucna neperspektivnost tohoto trendu komunikace slabého (čti: méně vyzbrojeného) se silným. Terorismus totiž vede k racionalizaci lidského chování a ke zvyšování společenské odolnosti vůči této hrozbě.

Jedinou reálnou šancí je propagandistický terorismus. Systematické očerňování nepřítele. Je to velmi účinný systém, ale chce to informačně a technicky nadupané "vychcandíry" na úrovni, ne "balíky" a "kozičky" v moskevském divadle. Teror budoucnosti je v informační rovině.

Dánský pat

Rusové 27. října pohrozili bojkotem listopadového summitu EU-Rusko v Kodani, pokud se v Dánsku uskuteční "kongres" o Čečensku, který se má konat v pondělí a v úterý ( 28 a 29. října) v Kodani. Kolem stovky čečenských, ruských, evropských a amerických bytostí bude dumat nad možnostmi mírového řešení v ropném Čečensku. Mezi delegáty má být také Achmed Zakajev, mírotvorný vyslanec čečenského "vzdoroprezidenta" A. Maschadova. Pro agenturu Reuters (podle ruského serveru politik.ru) měl Zakajev prohlásit na teroristický blázinec v moskevském divadle, že tato akce ještě ničím není proti tomu, kdyby obsadili teroristé atomovou elektrárnu. "Nemůžeme garantovat, že něco podobného se něco takového nestane." Co řekl vyznělo spíše jako přání… V informačním světě se toulá i protipólné prohlášení tohoto muže: "Od začátku jsme říkali, že to nejsou naše metody. Nemůžeme se snižovat na úroveň našich odpůrců a útočit na nevinné lidi," uvedl Zakajev v narážce na to, že ruské jednotky v Čečensku porušují lidská práva. Pokud je prokazatelné, že velitel čečenských separatistů Aslan Maschadov věděl o připravované akci předem, pod dojmem takových zpráv a moskevského teroristického představení a ruské plynové závěrečné opony bude dánské čečnoidní posezení poněkud nadbytečné…

Řešení čečenské situace je pouze politické. Po vojenské stránce je v patové situaci, protože určité partyzánské bojůvky v kavkazské oblasti mohou být vždy, neboť terén je pro ně zde výhodný a islámských fanatických rekrutů také na evroasijském pomezí se najde více, než méně.

Bude třeba najít oboustranně přijatelný souhlas s čečenskou autonomií, ale k tomu dánské a podobně summity neposlouží. Je to příliš delikátní vnitřní problém, protože pro velmi unavené Čečence to znamená také najít způsob jak odstavit tzv. polní velitele, jejichž představy jsou maximalistické a nesmiřitelné s kompromisy.

Cucflek pro Rusy

R. Makarov v druhém nočním komentáři z 28. října (Ich prosto otravili) se domnívá, že Rusko se nevyhne seriózní mezinárodní diskusi na téma legitimnosti použití nervově - paralytických plynů.

Právě proto, že Rusové jako první ve větším měřítku použili plyn v bojových podmínkách a následkem smrti pro civilní obyvatelstvo (syndrom ošklivého kačátka), by mnozí politici a vojáci dali nejraději Rusům láskyplného cucfleka. Otevírá se tím totiž na veřejnosti precedens používání chemických zbraní. Policejní plyny jsou známy jako účinné neletální zbraně (slzný plyn je jen základní voňavou verzí obušku), a nelze je, po mediálně tak viditelném uplatnění v moskevském divadle, vyloučit ani z blízké hry při dobývání Iráku, k němuž se chystá Pentagon. Světová mediální premiéra je již za námi, takže obdobné zásahy různými plyny budou již jen opakováním známého. Plyny se zkrátka po sobotě stávají součástí boje. Jsme na nejlepší cestě k legalizaci chemických zbraní jako takových.

Rusové ale nejsou skutečnými premianty, protože chemických prostředků pro znehybnění lidí bylo použito údajně v posledních konfliktech vícekrát, včetně Afghanistánu - při vykuřování Alkajdíků a Talibánců ze skalních nor. Rusové ale mají primát v doslova divadelním představení plynů a jejich obětí.

Také jaderné zbraně v taktickém rozsahu se stále více stávají v úvahách nedílnou součástí budoucího bojiště - straší tím ruská i americká strana. Paradoxně nabývají na vážnosti s růstem komputerizace a robotizace válčiště. Paradoxně také některé typy neletálních zbraní by mohly oddálit nebo nahradit užití jaderných zbraní v taktickém měřítku - zvláště při využití nejaderného elektromagnetického impulsu a prostředků narušujících provoz elektronických zařízení.

Místo P.S.

Smutně poučný byl také informační souboj mezi teroristy a ruskou vládou. Vládní opatření jsou stejná kdekoli na světě: Omezuje se přístup sdělovacích prostředků do bezprostředního okolí teroristů, filtrují se zprávy. Podobně jako ve válce o Falklandy, nebo ve válce v Perském zálivu, bylo zpravodajství maximálně manipulováno vojáky, totéž je uplatňováno vůči teroristům. Ruské sdělovací prostředky si stěžovaly, že kvůli blokádě budovy nemohly o situaci řádně informovat. V médiích bylo uvedeno, že o omezení toku informací rozhodla Státní duma - zřejmě na základě zprávy, že teroristé mohou ve sdělovacích prostředcích sledovat pohyby policie. Hermetické uzavření okolí a nulové aktuální nefiltrované zprávy by měly být standardem, aby se omezil profit teroristů z akce.

Informační válka při teroristické akci má významný rozměr v hysterii příbuzných rukojmí. Zprávy SMS a telefonáty rukojmí příbuzným prosily, aby lidé šli do ulic, ke Kremlu prosit za ukončení války v Čečensku, tedy i o jejich záchranu. Příbuzný a známí by byli ochotni ukončit přítomnost ruských vojsk v ten samý okamžik, aby zachránili své příbuzné. Košile bližší než čečenské území nebo kabát.

Vláda (kterákoliv) má jasno: ústupky teroristům jsou znamením slabosti a pobídkou k dalším teroristickým akcím kvůli čemukoliv. Patová situace: příbuzní jsou pro teroristy v politických akcí čečenského typu cenní i v případě, že rukojmí zemřou - je vinnou vlády, že ruské jednotky zůstávají v Čečensku a tudíž syn (dcera) jsou mrtví.

Moskevské divadelní teroristické představení Rusko - Čečensko nemělo asi jinou alternativu než špatnou alternativu. Bylo možné jen regulovat počty mrtvých herců. Regulace proběhla plynem. A selháním bleskové zdravotní pomoci rukojmím.

Mohlo to být (i) horší…

František Roček
Další články tohoto autora:
František Roček

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: