Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 29.10.2002
Svátek má Silvie
  Výběr z vydání
 >TEROR: V Moskvě se skoro nic nového nestalo
 >ARCHITEKTURA: Pražská Stromovka po povodni
 >TÉMA: Co s absolutní výzvou?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Z Reichstagu se ještě kouří
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Státní svátek pod tlakem orkánu
 >PSÍ PŘÍHODY: Mizera nechce žrát!
 >ENERGETIKA: Temelín je opět podezřelý...
 >OHLASY: Železný senátor
 >EKONOMIKA: Třetí čtvrtletí na světových trzích
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >SPOLEČNOST: Mé dojmy z Johannesburku
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Budování státu v Nizozemí
 >MEJLEM: Poučit bychom se mohli?
 >STŘEDOZEMÍ: Malta teplého, povlovně doznívajícího léta
 >PRO ZASMÁNÍ: Jeden jazykový problém

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
29.10. OHLASY: Železný senátor

28.10.2002, Železná lekce

Milan Hamerský

Vladimír Železný byl zvolen překvapivě již v prvním kole senátorem. Všichni bojovníci za přímou volbu prezidenta mají další důkaz fungování "hlasu lidu". Otázkou je zda je to důkaz pro či proti přímé volbě prezidenta.

Vladimír Železný je oprávněně považován za kontroverzní postavu. Ctíme-li presumpci neviny, můžeme ho "soudit" jen podle vlastního vkusu.

Jaká kampaň přesvědčila znojemskou veřejnost? Je nutné být známý a pak mít spoustu peněz na přímou reklamu (billboardy, reklama v médiích, reklamní předměty), na zaplacení profesionálního týmu, na PR články (v nich se vyznamenala jihomoravská příloha Práva). Přidáte-li velké osobní nasazení a podivné odstoupení výrazného konkurenta, pak se úspěch nutně dostaví.

Podle reformátorů reprezentativní demokracie se lid (dělnická třída) nemýlí, omylní jsou jen politici. Co když se příště Železný rozhodne zaútočit na post prezidenta? Jsou zastánci přímé volby připraveni na prezidenta železného a televizního?

(autor je politolog, předseda LiRA www.liberalnistrana.cz )


Znojemsko je železné. Nebo rezavé?
Tak si lidé Znojemska zvolili senátora: znalce vína, lidumila, televizního bosse, zdatného manipulátora a mystifikátora Vladimíra Železného. Jeho milionáři, judo a telata zřejmě poutala hodně levicových, naštvaných občanů. Po jasném vítězství v parlamentních volbách dali tentokrát na Znojemsku vale komunistickému kandidátovi a zvolili Svého ředitele. Z volební účasti (kolem 40%!) a zisku Železného (51%) se dá odvodit, že každý pátý dospělý člověk okresu mu dal hlas. Pomohl i kandidát ODS, který to předem vzdal. Železný by ale zřejmě triumfoval kdekoliv jinde. I bez svatozáře kolem hlavy v podobě nováckého loga na reklamách, bez osobních návštěv hokejových utkání a hospod, bez vytrvalé masáže vlastními články v okresních plátcích. Velká část národa jej totiž, bohužel, vnímá jako svého zastánce, vůdce stáda. Na druhé straně nemohoucí vysílací rada přihlíží, jak Železný od počátku zneužívá televize Nova pro svoje zájmy. Neschopná policie nemůže najít důkazy v podezření na jeho trestné činy. A topornému státu nad tím vším hrozí miliardové pokuty z mezinárodních arbitráží. Hádejte, kdo je v konečném důsledku zaplatí? Železný potřebuje pouze diváky, konzumenty programu, jedlíky svého koláče. Ti jsou skrz sledovanost zárukou moci - přísunu reklamy a peněz. A Vovkovi jde přece o blaho národa. Snad proto se rozhodl kandidovat do Senátu, aby se stal imunním. Může se teď Amíkům, policii i státu vysmívat přímo z parlamentu!

Ivo Cencinger, Hodonín
ivoce@email.cz


Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: