Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 30.10.2002
Svátek má Tadeáš
  Výběr z vydání
 >POOHLÉDNUTÍ: Americké revoluční zachvěvy
 >TÉMA: Mýty kolem moskevského teroristického útoku
 >ČESKO A SLOVENSKO: Dvě politické story
 >MROŽOVINY: Účel světí prostředky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ve vlaku nad Prahou
 >PSÍ PŘÍHODY: Vztah vzájemného porozumění
 >ZAMYŠLENÍ: Státní svátek bez vlajkoslávy
 >EKOLOGIE: Udusí nové uhelné elektrárny život v severních Čechách?
 >ČAS: Antipecka
 >EKONOMIKA: Spíše posílení koruny
 >OHLAS: Václav Klaus a Konec dějin v Čechách - trochu jinak (2)
 >Řeka života a smrti na korejské hranici
 >MEJLEM: Protiklausovská agitka za veřejné peníze
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Čínské námořní plavby za dynastie Ming
 >ZDRAVÍ: Děda (babička) pije !

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
30.10. ČAS: Antipecka
Rudolf Votruba

Pekař Pecka už je za vodou. Měl dobrý nápad a pravidelně se zviditelňuje. Jednou za půl roku se média bez rozdílu orientace předhánějí, aby se ho zeptala, jestli si pořád ještě o letním času myslí to, co si myslel minule. A pekař Pecka vždy mile překvapí tím, že své přesvědčení nemění jako mnozí jiní, ale na názoru o nesmyslnosti a nevhodnosti zavedení letního času sveřepě trvá.

Nedávno ale pekař Pecka přitlačil na pilu. Zřejmě usoudil, že se už tak dlouho zviditelňoval. až se dokonale zviditelnil a to dokonce tak, že by bylo třeba, aby se stal senátorem. Jeho postup má skutečně analogii v jiných zviditelněných - zpěvácích, advokátech, hokejových trenérech a mnohých dalších.

Chtěl bych ale touto cestou pekaři Peckovi důrazně sdělit, že existují i názory odlišné od názoru jeho, přesněji řečeno i zcela opačné. Jedním z čelných přestavitelů takového diametrálně odlišného názoru je náš pes.

Ale to musím vysvětlit trochu podrobněji. Náš pes, jako mnozí jiní, dostává svou dávku potravy jednou denně, a to celkem pravidelně navečer v sedm hodin. Jako mnozí jiní je i ten pes náš vysoce inteligentní a kvůli své dávce potravy se naučil dokonce hodiny. Jakmile se totiž jen trochu se servírováním stravy opozdíme, neomylně odpočítá kukání našich hodin a zcela nekompromisně si na nás štěkne svou výzvu k plnění stravovacích povinností. Samozřejmě se s ním nechceme dostat do konfliktu, okamžitě se za svou liknavost omluvíme a hlavně hledíme velice rychle své zanedbání napravit.

A právě v období přechodu na letní čas je náš pes vždy příjemně překvapen, když naráz přestavíme všechny hodiny včetně kukaček a on dostává své pravidelné jídlo zničehožnic o hodinu dříve. Protože vedle kukaček používá i podpůrnou informaci o čase, související s intenzitou denního světla, sice ho trochu dřívější servírování překvapí, ale viditelně ho překvapí zcela příjemně.

Jak příjemný je pro našeho psa přechod na letní čas, tak naprosto opačná situace nastává koncem října, když přecházíme opět do středoevropského časového normálu. Většina lidí, nejen pekař Pecka si libuje, že může spát o hodinu déle. Ale pro našeho psa počet kukačkových signálů mu najednou nekoresponduje s pocitem hladu v útrobách, ani s intenzitou denního světla. Je z toho vždy zmaten a psychicky vyšinut. Popravdě řečeno spíše by uvítal, kdyby se i na podzim posunul čas ještě jednou stejným směrem jako na jaře.

Takže - pane Pecko - pozor. Pokud tvrdíte, že letní čas je proti přírodě, náš pes na to má názor zcela opačný. A právem se domnívám, že pes má k přírodě o něco blíže než kterýkoliv pekař. Bohužel, psi zatím nemají u nás volební právo a tak volby do senátu mohou ovlivnit nanejvýš prostřednictvím svých pánů. Ale vliv psů na jejich pány jistě není zanedbatelný a senátorští kandidáti by si toho měli být vědomi.


Další články tohoto autora:
Rudolf Votruba

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: