Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 30.10.2002
Svátek má Tadeáš
  Výběr z vydání
 >POOHLÉDNUTÍ: Americké revoluční zachvěvy
 >TÉMA: Mýty kolem moskevského teroristického útoku
 >ČESKO A SLOVENSKO: Dvě politické story
 >MROŽOVINY: Účel světí prostředky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ve vlaku nad Prahou
 >PSÍ PŘÍHODY: Vztah vzájemného porozumění
 >ZAMYŠLENÍ: Státní svátek bez vlajkoslávy
 >EKOLOGIE: Udusí nové uhelné elektrárny život v severních Čechách?
 >ČAS: Antipecka
 >EKONOMIKA: Spíše posílení koruny
 >OHLAS: Václav Klaus a Konec dějin v Čechách - trochu jinak (2)
 >Řeka života a smrti na korejské hranici
 >MEJLEM: Protiklausovská agitka za veřejné peníze
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Čínské námořní plavby za dynastie Ming
 >ZDRAVÍ: Děda (babička) pije !

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
30.10. EKOLOGIE: Udusí nové uhelné elektrárny život v severních Čechách?
Pavel Kuthan

Energetická koncepce bývalých stratégů před lety umožnila nesmyslnou koncentraci elektráren do poměrně malé oblasti v Podkrušnohoří v okolí Kadaně, Mostu, Chomutova a Bíliny. Tyto energetické zdroje spolehlivě za vanutí převážně západních či severozápadních větrů zamořují zplodinami celý Ústecký kraj i České středohoří.
Není to tak dlouho, co se investovaly desítky miliard do odsíření stávajících tepelných elektráren v severních Čechách, aby se zátěž zplodin pro občany zmenšila. Snížily se emise oxidu siřičitého. Přesto v porovnání s Německem za srovnatelných technologií odsíření je ČR na 24,5 kg na jednoho obyvatele oxidu siřičitého oproti 10,1kg na jednoho obyvatele Německa. U oxidů dusíku jsou čísla ještě varující. V ČR 32,5 kg na obyvatele, Německo 20kg na obyvatele a to včetně automobilové dopravy, která je v Německu daleko rozvinutější. Německo 51,6 aut na obyvatele, ČR 34,4 aut na obyvatele./ zdroj. HN 16.10.2002/ Pokud jsou takové průměry v ČR pak čísla v Ústeckém kraji jsou jistě alarmující. Není se pak čemu divit, že stav lesů v Podkrušnohoří je jeden z nejhorších v Evropě.
Nicméně ministerstvo životního prostředí je spokojeno. Základní údaje se prý již zásadně neliší od okolních států EU. Rozdíl v číslech si jistě každý porovná sám. Snad z tohoto důvodu polovina měřících stanic v Severních Čechách již řádně nefunguje.
Barometrem se zde stávají občané, kteří velice dobře inverzi cítí a svou nemocností plní nevábná čísla statistik. A tak se jejich zdravotní stavy s nejvyšším výskytem rakovinného bujení tlustého střeva v republice a s nejvyššími hodnotami infarktů stávají jakýmisi dalšími rukojmími energetické loby, tentokrát údajně z USA, za kterou zcela jistě stojí první český privatizátor uhelného průmyslu, aby zde byl vystavěn další uhelný energetický komplex 2x300MW a zvýšil svými oxidy dusíku již tak vysoké hodnoty.Ty se totiž mnoho regulovat nedají ani v nejmodernějších zařízeních.
Problémem je , že tyto zdroje ČR již ke své energetické koncepci vůbec nepotřebuje a plzeňská prohlášení vládních představitelů, ve snaze zalíbit se investorovi, o zrušení či odpadání energetických zdrojů stávajících během pěti let, ohrožují nejen budoucí privatizaci ČEZ , ale vnášejí i nejistotu mezi občany.
Kdo by dále bydlel v kraji s největší nezaměstnaností v ČR , s nejmenší možností pracovní příležitosti a nejvyšším zdravotním rizikem?
Pokud vláda povolí další uhelné zdroje, pak zůstanou severní Čechy nejen měsíční krajinou po nešetrné těžbě, ale i krajinou, ve které se již nedá dále žít.

Pavel Kuthan st.


Další články tohoto autora:
Pavel Kuthan

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: