Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 31.10.2002
Svátek má Štěpánka
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Co se to děje ?
 >AUSTRÁLIE: Hrob je v historii milníkem.
 >KRAJINA: Socialistické šaltpáky, radostné meliorace a ekologické maxipyje (s vrtulkou).
 >REPORTÁŽ: Bitva národů u Lipska - 189. výročí, aneb každý chce být granátníkem.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Zrada změny času
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zádrhel s mobilem
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes a zimní čas
 >NÁZOR: Vynucené Irské ano - o další důvod víc, proč nevstupovat do EU
 >NÁZOR: Sobotka a -svoboda- podnikání
 >VOLBY: Železný vyhrál, politika prohrála
 >ZAMYŠLENÍ: Bude Špidlův Temelín v severních Čechách?
 >KNIHA: Chci ti dát facku
 >Z TISKU: Homosexuálové v církvi
 >TÉMA: Zemědělci čtvrtinové kategorie.
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Čínská povstání za dynastie Ming

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
31.10. ZDRAVÍ: Očkování v tabletách
medicina.cz

Imunitní systém lidského těla je složitý mechanismus, který spolu s endokrinním a nervovým systémem udržuje vnitřní rovnováhu organismu, rozpoznává vnější škodliviny a chrání organismus proti infekcím.

Hlavní bránou vstupu pro většinu infekčních zárodků jsou sliznice. Výzkumné práce posledních let prokázaly, že obranné mechanismy sliznic jsou dokonce relativně nezávislé na činnosti dalších složek imunitního systému.

Ukazuje se, že imunitní systém můžeme dělit na dva relativně nezávislé celky – na imunitní systém slizniční (MALT, z anglického mucosa associated lymphatic tissue – slizniční lymfatická tkáň) a na imunitní systém systémový. Do něj patří například sliznice střevního traktu, průdušek nebo nosohltanové oblasti. Nemá-li imunitní systém dostatečnou možnost setkat se s infekčními agens a vytvořit si protilátky. Je-li ohrožen vyšší mírou infekce (větší výskyt katarů horních cest dýchacích v kolektivech nebo ve společnosti), je možno požít bakteriální lyzáty, jako určitou formu aktivace a posílení obranných mechanismů (lyzáty jsou částečky bakterií, nejčastěji původců infekcí dýchacích cest, které ale chorobu už nemohou vyvolat). V současné době se jedná například o preparáty Imudon či Imunostim.

Reakce organismu po požití tablety připomíná reakci po očkování, proto se bakteriální lyzáty také označují jako vakcinoidy - znamená vakcínám podobný a dá se tedy mluvit o jakémsi „očkování v tabletách“. Jsou vhodné pro osoby trpícími opakovanými infekcemi dýchacích cest, rýmou, záněty dutin a horních cest dýchacích, dále trpícími záněty průdušek nebo záněty středouší. Jsou určeny i těm, kteří se chtějí preventivně chránit v období zvýšeného výskytu infekcí. Pro svoji formu aplikace se doporučuje i při dalších zánětech v dutině ústní (záněty dásní, jazyka, sliznice ústní dutiny, včetně aftů a otlaků od zubních protéz).

Další informace naleznete zde
Další články tohoto autora:

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: