Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 31.10.2002
Svátek má Štěpánka
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Co se to děje ?
 >AUSTRÁLIE: Hrob je v historii milníkem.
 >KRAJINA: Socialistické šaltpáky, radostné meliorace a ekologické maxipyje (s vrtulkou).
 >REPORTÁŽ: Bitva národů u Lipska - 189. výročí, aneb každý chce být granátníkem.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Zrada změny času
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zádrhel s mobilem
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes a zimní čas
 >NÁZOR: Vynucené Irské ano - o další důvod víc, proč nevstupovat do EU
 >NÁZOR: Sobotka a -svoboda- podnikání
 >VOLBY: Železný vyhrál, politika prohrála
 >ZAMYŠLENÍ: Bude Špidlův Temelín v severních Čechách?
 >KNIHA: Chci ti dát facku
 >Z TISKU: Homosexuálové v církvi
 >TÉMA: Zemědělci čtvrtinové kategorie.
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Čínská povstání za dynastie Ming

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
31.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Zrada změny času
Jan Kovanic

Už je to za námi. Užili jsme si dne, který trval pětadvacet hodin. Někdo si mohl hodinku déle pospat, někdo si mohl hodinku déle zaflámovat. Osádky nočních služeb si zase vykázaly devět hodin nočních příplatků. (Tedy osm a půl, užily si přece i půlhodinové pracovní přestávky.) Různé automatické systémy zvládly přechod času různě. Nejhůře ho zvládaly lidské systémy, z nichž některé přišly v úterý do práce o hodinu později, jiné o hodinu dříve. Protože se to furt plete!

Změna času je vždy zrádná.

První zrada se týká zimního času a je to ta zrada, že zimní čas není. Vrátili jsme se totiž k normálnímu pásmovému času středoevropskému (SEČ). Skutečný zimní čas byl zaveden krátce po některé válce, kdy v listopadu přišla další změna a vstávalo se ještě o další hodinu později, takže se během roku vystřídaly celkem tři časy.

Druhá zrada změny času je, že když se šejbne hodinu sem, tak se šejbne hodinu tam a pokud si nenajdeme pevný bod, šejbneme tím časem na druhou stranu. Je to zrada relativity. Zdá se, že když budeme o hodinu později vstávat, tak když jsme zvyklí vstávat v šest, tak vstáváme vlastně až v sedm.

Ano - ale v sedm letního času. Což je šest středoevropského. Je to o hodinu později. Ale pokud chodí páníček s pejskem pravidelně v šest hodin ráno na procházku, marně se těší, jako Aston, že bude Bartem vyvrtáván z peřiny až v sedm. Bude vyvlečen zpod duchen v šest hodin, jako vždy. Jenže v šest letního času, čili v pět středoevropského. Takže v neděli se hukázalo, jak kdo vstával. Avšak v nedělní ráno bývá klid největší. Ostatně - proto je právě na tuto dobu přehození času plánováno.

Oni si psi zvyknou, spát o hodinu déle je mnohem příjemnější, než si naopak noc o hodinu krátit. Zvykly si i krávy, zvykli si koně i lidi. Většinou. Jenom pekař Pecka si nezvykl. A ještě jeden pán, kdysi dlouhá léta hlavas na letním odborářském táboře v Dobronicích na Lužnici, kde byl znám coby Admirál. V jeho táboře platil čas táborový a byl to čas středoevropský. Ráno každého ven ze stanu vyhnalo včas sluníčko. Poledne bylo opravdu, když stálo Slunce v nadhlavníku - i polední klid panoval právě přes největší úpal. Zato mohly děti sedět dlouho do noci u táboráku - o hodinu déle, než na jiných táborech. Ono honit mládež do stanu v deset večer (letního času), necelou hodinu po západu Slunce!, ještě za téměř plného světla, je vskutku zvrácenost.

Šejdrování časem je pozůstatkem doby energetické krize. V krizích vždy občan spíš poslechne a nechá se manipulovat. A manipulátorům to velice lahodí, takže manipulaci rádi prodlužují, i když už krize dávno pominula a vždy mají dostatek důvodů, proč je nutno manipulovat svobodou občana i nadále.

A to je ta největší zrada!

U nás v práci máme od dávného dávna ze vstupní haly vyvedeny dále do nitra budovy dvě schodiště. To jedno vždy bolševici zavírali. Museli padnout, aby se otevřel i druhý průchod. Pak vypukla Válka v Zálivu. Je to už - hodně, skoro dvanáct let. Tehdy, z bezpečnostních důvodů, aby vrátní mohli zkoumat případné teroristy co nejpohodlněji, bylo druhé schodiště opět uzavřeno. A je zavřené dodnes.

Špidlova vláda chtěla povodňovou krizi zneužít k prosazení svých dávných daňových představ. To jí neprošlo poslaneckou sněmovnou, za mohutného troubení médií. Ale zato v tichosti pražský magistrát zneužil povodní k tomu, aby nadlouho (a možná i navždy) zneprůjezdnil nečekané úseky města. Proč je polovina ulic v Praze a mostů přes Vltavu uzavřena? Desítky a stovky policistů tu straší a sledují, jak v pohodě projíždějí auta s vyjímkami... Protože pro načalstvo je pohodlné tvrdit, že tu je krize, či dokonce občas krizi i vyvolat (nedostatek času k výběrovému řízení...), aby mohlo sáhnout k manipulaci a diktatuře.

Špidla je diktátor přeukrutný, což dokazuje i to, že svolává zasedání vlády už na šestou hodinu ráno. Však je krize - tentokrát rozpočtová.

Stejnou diktaturou je i dnes úplně zbytečné šejdrování časem. Že ho mají všude v Evropské unii?

No - právě!

Psáno v Praze dne 16. a 30. října 2002


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: